Forum Forum podatkoweInne

ręczna myjnia - jaki rodzaj opodatkowania zakładając, że:

ręczna myjnia - jaki rodzaj opodatkowania zakładając, że:

ecoukash / 2010-02-21 23:07
Witam serdecznie.

Niebawem chcę otworzyć wyżej wspomnianą DG.


niestety prawo podatkowe nie jest dla mnie do końca zrozumiałe dlatego też moje pierwsze pytanie brzmi:
Jaki rodzaj opodatkowania owej DG wybrać zakładając, że:

Miejscem myjni będzie parking jednego z kilku supermarketów w centrum 70 tysięcznego miasta (bardzo duża rotacja samochodów w ciągu dnia).
Koszt otwarcia działalności wyniesie:
40 000 PLN (wyposażenie, dostosowanie lokalu, koszty załozenia strony internwetowej, ulotki, reklama w lokalnych mediach etc)
Comiesięczne koszty stałe (czynsz, składka zus, opłaty eksploatacyjne, OC firmy i inne koszty związane z reklamą, uzupelnianiem zapasów chemii etc.) początkowo będą oscylowały w granicach:
5 000 - 6 000 PLN
PLANOWANY miesięczny przychód (przy założeniu średnio 20 - 30 wykonywanyh usług dziennie i średniej cenie 20PLn) :
10 000 - 14 000 PLN

Założenia te mają być realizowane zarówno świadcząc usługi dla klientów indywidualnych jak i dla firm.
W myjni będe pracował ja ale planuje także pozyskać 2 osoby na staż(mam już chętne osoby, spełniające warunki, pracowałem kiedyś rok w urzędzie pracy i znajomi, którzy pracują tam do dzisiaj potwierdzają, że nie ma z tym żadnego problemu a i śmiało moge wskazać też osoby, które jeżeli spełniają odpowiednie warunki odbędą staż bądź przygotowanie zawodowe w mojej firmie). Planuje skorzystać z tego typu zatrudnienia przez przynajmniej 6-12 miesięcy co zobliguje mnie do późniejszego zatrudnienia tych osób w ramach Umowy o pracę a więc koszty stałe wzrosną jednak prawdopodobnie będzie to już w nowym roku a więc i będzie możliwość zmiany sposobu odprowadzania podatku.

Przeczytałem sporo stron przedstawiających porównania różnych form opodatkowania. W każdej z nich widzę tyle samo zalet ile wad czyli krótko mówiąc "zielono mi"
Wydaje mi się jednak, że formy, które powinny mnie interesować to:
karta podatkowa
lub
zasady ogólne

karta podatkowa dlatego, ze podobno jest to najprostsza forma prowadzenia księgowości, niestety płaci się stałe miesięczne kwoty niezależnie od obrotu bądź strat tak??
natomiast ogólne bo podatek liczony jest od dochodu? - zatem możliwe, ze przy założeniach zbliżonych do tych które podałem wyżej i podatku rocznym ok 14 000 PLN przy 22% (nie znam dokładnie stawek % przy tego typu DG usługowej) za miesiące 04-12.2010 będę w całości zwolniony z podatku???

Bardzo proszę o poradę i sprowadzenie na ziemie ;)

Serdecznie pozdrawiam
Wyświetlaj:
berbin / 178.183.6.* / 2023-05-18 10:09
Zobacz http://promocje-ganinex.com.pl/rodzaje-myjni-samochodowych/ naprawdę fajna opcja.
wiwan / 2010-02-22 18:51

karta podatkowa dlatego, ze podobno jest to najprostsza forma prowadzenia księgowości,
niestety płaci się stałe miesięczne kwoty niezależnie od obrotu bądź strat tak??
natomiast ogólne bo podatek liczony jest od dochodu? - zatem możliwe, ze przy założeniach
zbliżonych do tych które podałem wyżej i podatku rocznym ok 14 000 PLN przy 22% (nie znam
dokładnie stawek % przy tego typu DG usługowej) za miesiące 04-12.2010 będę w całości
zwolniony z podatku???

Z ryczałtem tak właśnie jest. Ogólne zaś to takie , jakie płacą "wszyscy" dookoła- czyli z kwotą wolna od podatku, dwiema stawkami 18% i 32 % zależnymi od progu dochodu, anie od rodzaju działalności. Miesiące "wolne" od podatku traktuj symbolicznie- przecież zaliczki w zasadach ogólnych odprowadzasz co miesiąc.

To dość obszerna tematyka. Może tu jest opisane przejrzyściej niż czytałeś dotąd;
http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;podatek;jaka;ksiegowosc,187,0,210363.html

Najnowsze wpisy