Forum Forum prawnePracy

Renta a rozwiązanie umowy o pracę

Renta a rozwiązanie umowy o pracę

cudzoziemka2 / 2017-03-13 15:28
Orzeczono u mnie częściową niezdolność do pracy. Czy pracodawca musi rozwiązać ze mną umowę, aby zawrzeć nową ? W zasadzie bym chciała bo otrzymam odprawę, ale obawiam się, ze wtedy nie podpisze ze mną nowej umowy.
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-03-13 15:56
Czy za orzeczeniem poszło uzyskanie świadczenia czyli renty ?
Czy do emerytury brakuje już nie więcej niż 4 lata ?
O jaką nową umowę chodzi ?
cudzoziemka2 / 2017-03-13 19:33
Tak, przyznano mi rentę częściową na rok, bo wtedy przechodzę na emeryturę. Umowę mam na czas nieokreślony.
cudzoziemka2 / 2017-03-13 19:37
Mam też orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym wydane przez Zespół ds orzekania o niepełnosprawności.
cudzoziemka2 / 2017-03-13 19:39
Nie wiem w jakiej formie będzie zawarta nowa umowa, o ile w ogóle... Jestem osobą samotną i to byłaby dla mnie katastrofa.
szklarek / 2017-03-14 08:51
Pracodawca nie musi rozwiązać umowy w tej sytuacji, ale przecież prawdopodobnie nie ma aktualnego dopuszczenia przez lekarza medycyny pracy, więc też nie bardzo ma on interes w takiej zawieszonej sytuacji - tj. pracownika nie wykonującego pracy.

Renta była poprzedzona pewnie wyczerpaniem okresu zasiłkowego/świadczeniem rehabilitacyjnym.

Może on więc rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z art. 53 KP albo zaproponować porozumienie stron.

Wypowiedzieć nie może, ze względu na ochronę przedemerytalną i to, że renta jest częściowa (art. 39 + art. 40 KP)

Umowę może oczywiście rozwiązać pracownik za wypowiedzeniem czy zgłosić ofertę porozumienia stron.
cudzoziemka2 / 2017-03-15 10:46
W wypadku dalszego zatrudnienia, nie otrzymam odprawy rentowej, tak ?
cudzoziemka2 / 2017-03-15 11:04
Orzeczenie ZUS nastąpiło niedawno. Czekam na decyzję. A zwolnienie lekarskie kończy się 6 kwietnia. Tym samym zamknięty zostaje okres przysługującego mi prawa do L4. Mam nadzieję, ze do tego czasu otrzymam decyzję ZUS.
cudzoziemka2 / 2017-03-15 11:05
Odprawa by mi się bardzo przydała, bo mam długi z powodu choroby.... Nie wiem co mam robić...
szklarek / 2017-03-15 11:21
Odprawa jest zasadniczo tylko jednomiesięczna, no chyba że jest inne uregulowanie (KN,układ zbiorowy, regulamin pracodawcy).
Przejście na rentę bez rozwiązania stosunku pracy oczywiście prawa do odprawy nie daje.

Świadczenia rehabilitacyjnego po zasiłku chorobowym nie było ?

Ps. proszę nie dzielić odpowiedzi, wątek jest już nieczytelny...
cudzoziemka2 / 2017-04-13 07:20
Długo się nie odzywałam bo byłam chora.Dowiedziałam się od osoby pracującej w księgowości (wie to na pewno, bo niejedna osoba z tego korzystała), ze zakładowy regulamin wynagrodzeń przewiduje przy odejściu na rentę z czasową niezdolnością do pracy 3 krotną odprawę. Jednak w rozmowie z kadrową usłyszałam, ze odprawa jest 1 miesięczna. Obawiam się mataczenia ze strony pracodawcy, niestety...Co mogę zrobić w tej sytuacji aby dowiedzieć się wiążąco jak jest ? Przykro to mówić, ale nie mam zaufania do zakładu pracy. Mówię nauczona przykładem ludzi, którzy przegrywali sprawy w sadzie pracy mając podstawy prawne po swojej stronie.Jeszcze nie dostałam decyzji z ZUS-u, bo do niedawna byłam na L4. Dopiero teraz biegnie czas kiedy ZUS uznał mnie za spełniającą kryteria wyliczenia renty i wydania decyzji. Tymczasem wróciłam do pracy na stare stanowisko. Niestety widzę, ze moja choroba ujawnia się w zastraszającym tempie i nie wiem jak długo dam radę pracować na pełny etat, a nawet w ogóle.Co mam robić ? Czy jeśli poczuję się już tak, ze nie będę w stanie chodzić do pracy, mogę iść na l4 ? Jestem niecały miesiąc po rehabilitacji i coraz gorzej się czuję. Proszę wybaczyć moze naiwne pytania, ale kompletnie się na tym nie znam. Nigdy dotąd się tym nie interesowałam, bo zalezało mi aby pracować jak najdlużej. Jestem osobą samotną i zarabiam niewiele.
szklarek / 2017-04-13 08:38
Taki regulamin jest jawny i pracodawca jest zobowiązany do jego udostępnienia każdemu pracownikowi. Przecież to jest dokument. Ma datę 'uchwalenia', wejścia w życie itd. Skoro odbywają się na jego podstawie wypłaty takich świadczeń- to np. księgowość musi go mieć jako 'podkładkę' do zaksięgowania wypłaty takiego świadczenia.
Proszę na piśmie wystąpić o jego udostępnienie/wydanie ksero.

Co ze świadczeniem rehabilitacyjnym, o które pytałem - miała Pani to świadczenie ?
cudzoziemka2 / 2017-04-13 14:15
Nie nie miałam świadczenia rehabilitacyjnego. Dwa razy wcześniej ZUS wysłał mnie w ramach prewencji na rehabilitację, bez skutku. Teraz gdy złożyłam wniosek o rentę, będąc jeszcze na L4, od razu orzecznik napisał, ze jestem częściowo niezdolna do pracy. Wydał to orzeczenie na rok, do czasu przewidywanej emerytury. dobrze, wystąpię na piśmie o udostępnienie mi ksero regulaminu.... Choć mam pewne obawy. W moim miejscu pracy czasem dzieją się dziwne rzeczy...
szklarek / 2017-04-13 20:59
Będąc tak czy inaczej 'na wylocie' ma Pani w zanadrzu pozew do sądu pracy, lub łagodniej interwencję PIP.
cudzoziemka2 / 2017-04-18 11:10
Dzień dobry. Mam jeszcze pytanie... Będę wdzięczna za odpowiedź.
Czy kiedy otrzymam decyzję z ZUS i zdecyduję się rozwiązać umowę o pracę, obowiązuje mnie 3 miesięczne wypowiedzenie i wzięcie urlopu ? Kiedy, w którym momencie całego procesu, pracodawca powinien wypłacić odprawę rentową ? Przypomnę tylko, ze mam orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy i jestem na ok roku przed emeryturą.
szklarek / 2017-05-08 08:28
Tak, zasadniczo normalny wynikający ze stażu zakładowego okres wypowiedzenia. Oczywiście - możliwe porozumienie stron. W przypadku wypowiedzenia- to pracodawca jednostronnie decyduje, czy wysyła na urlop, kiedy, czy też wypłaca ekwiwalent. Odprawa w terminie rozwiązania umowy o pracę, chyba że do rozstania z pracodawcą dojdzie przed uzyskanie decyzji. Wtedy- zaraz po zawiadomieniu go/przedstawieniu decyzji ZUS.

Najnowsze wpisy