Forum Forum prawnePracy

renta a świadczenie rehabilitacyjne, pilne

renta a świadczenie rehabilitacyjne, pilne

gapcio / 83.21.59.* / 2008-02-19 11:59
mam przyznaną rentę okresową z powodu niezdolnosci do pracy, pracuje nadal i aktualnie przebywam 160 dni L4. Czy po upływie 182 dni nalezy mi sie świadczenie rehabilitacyjne, mimo, ze mam juz przyznana rente. Prosze o odpowiedż
Wyświetlaj:
Irena850 / 83.7.111.* / 2012-10-17 09:59
Witam mam 57lat i 7 miesięcy od miesiąca jestem na chorobowym chciałbym wiedzieć czy zakład pracy ma prawo mnie zwolnic po 182dniach chorobowego albo jeżeli będzie mi się należało rehabilitacyjne czy wtedy ma prawo mnie zwolnić proszę nie wiem co robić czy wrócić do pracy boję się zwolnienia przed emeryturą
wiwan / 2012-10-17 10:29
Może zwolnić, ale nie po 182 dniach.

Ochrona jakiej podlega Pani z tyt. swego wieku- przedemerytalna ( 4 lata ) z art. 39 KP dotyczy wypowiedzenia. Natomiast rozwiązanie umowy z powodu długotrwałej choroby następuje bez wypowiedzenia, w trybie art. 53 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-53

Sprowadza się do tego, że po zasadniczo 272 dniach może pracodawca zwolnić, czyli po 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego, które jest należne zawsze jeśli wyczerpało się 182 dni zwolnień, a pracownik jest nadal do pracy niezdolny.

Tu więcej i jaśniej:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kiedy;mozna;zwolnic;pracownika;w;wieku;przedemerytalnym,148,-1,1102484.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dluga;nieobecnosc;przyczyna;zwolnienia;z;pracy,214,0,243158.html
dlugi1964 / 83.21.77.* / 2010-09-05 10:02
Witam!
Po okresie 182dni L4 otrzynałem świadczenie rehabilitacyjne na okres 4 miesięcy czy po tym okresie staje się ponownie na komisję lekarską
szklarek / 2010-09-06 11:35
Tak, jeśli złoży się wniosek o jego przedłużenie ( maksymalnie może trwać 12 miesięcy ) lub o inne świadczenie- np. rentę.
pluralistka / 83.14.98.* / 2008-04-17 20:13
Skoro masz już decyzję o przyznaniu renty, świadczenie rehabilitacyjne nie należy się - tak zdecydował lekarz orzecznik. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie po wyczerpaniu zasiłku chorobowego wtedy , kiedy lekarz orzecznik wyda orzeczenie ,że twój stan zdrowia w niedługim czasie ulegnie poprawie - rokuje powrót do zdrowia a po świadczeniu do pracy.
Paoulo / 2008-02-19 17:58
Witam!
Proszę o pomoc w mojej sprawie, jestem obecnie na zw. lekarskim do marca. Teraz otrzymałam decyzje o przyznaniu mi renty. Czy musze to zgłosić do pracodawcy? Czy powinienem isc na dalsze zw. lekarskie, ponieważ pracodawca chce mnie zwolnić. Czy po zwolnieniu należ mi się odprawa i czy przysługuje mi okres wypowiedzenia w związku z tym, że jestem na rencie? Co mam zrobić w tej sytuacji? Pozdrawiam
Ps. jestem zatrudniony na stałą umowę o prace.
pluralistka / 83.14.98.* / 2008-04-17 20:23
Witam
Przysługuje ci zasiłek chorobowy 182 dni, po wyczerpaniu zasiłku chorobowego - do którego masz prawo (Jest dla ciebie korzystniejszy od renty) zakład pracy ma prawo rozwiązać z tobą umowę o pracę z dniem wyczerpania zasiłku chorobowego w związku z przejściem na rentę -po otrzymaniu z ZUS decyzji o przyznaniu renty ..Okres wypowiedzenia więc ci nie przysługuje. Odprawa. Jeśli jest to renta stała- być może przysługuje ci odprawa tzw. -rentowa.O przyznaniu renty ZUS powinien powiadomić ciebie i zakład pracy - przesłać decyzję.

Najnowsze wpisy