Forum Forum podatkowePIT

Renta rodzinna a rozliczenie PIT

Renta rodzinna a rozliczenie PIT

alaaska / 83.11.100.* / 2015-02-25 14:56
Witam,
jestem studentką i otrzymuję rentę rodzinną w wysokości ok. 1170 zł miesięcznie. Dodatkowo od marca do grudnia 2014 r. pracowałam na umowę zlecenie z małymi przerwami, w trzech różnych firmach, dzięki czemu, a może i przez co mój dochód wyniósł około 8000 tys. zł brutto.
Czy otrzymam zwrot podatku za rok 2014?

Zakładam, że wiele już było takich przypadków, więc jeśli zaistnieje problem z odpowiedzią na postawione pytanie, proszę o odniesienie do odpowiedniego topicu.

Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-02-25 20:41
Nie* otrzymasz, no chyba że;
- skorzystasz w rozliczeniu z jakiejś ulgi podatkowej lub
- renta nie była wypłacana przez cały rok 2014.

Chodzi o to, że bez korzystania z ulg całą roczną kwotę zmniejszającą podatek wynikającą ze skali podatkowej (556,02 zł) uwzględniał już ZUS przy wyliczaniu zaliczek z wypłacanej renty. Uwzględniał przy tym 1/12- czyli 46,33 zł. Stąd przy pobieraniu renty np. od maja, nie zostałoby uwzględnione 4x46,33, a więc zwrot w rozliczeniu wyniósłby ok.* 185 zł.

Zleceniodawca jako płatnik kwoty 46,33 nie uwzględnia.

* w związku z zaokrągleniami podstaw opodatkowania i zaliczek do pełnych zł- może to być 1-2 zł -/+
alaaska / 83.23.147.* / 2015-04-03 18:23
A byłaby to różnica, gdybym była zatrudniona na umowę o pracę, a nie na zleceniówce?
wiwan / 2015-04-03 21:38
Nie. Bo pracodawcy też składa się oświadczenie o tym, czy świadczenie się posiada, właśnie ze względów na prawidłowe obliczanie zaliczki.

Zresztą sumarycznie, w ujęciu rocznym wychodzi zawsze na to samo. Różnica w trakcie roku jest wyraźna między etatem a zleceniem- bez dodatkowej renty czy innego źródła, że skoro zleceniobiorca nie uwzględnia kwot zmniejszających miesięcznych- to w trakcie roku kredytujesz budżet państwa, za to przy rozliczeniu rocznym masz zwrot z tego tytułu nawet owych 556 zł.
alaaska / 83.21.1.* / 2015-04-09 16:34
Nadal nie za bardzo rozumiem całego systemu... Czyli kwota zmniejszająca podatek (556 zł) znajduje się w ZUSie? Przez to pobierana przeze mnie renta była wyższa? Być może moje pytania są niedorzeczne, ale nie naprawdę nie rozumiem dlaczego renta blokuje mi zwrot podatku.
wiwan / 2015-04-09 20:38
Nie tyle 'zanjduje się' co w przypadku rent i emerytur ZUS/KRUS uwzględnia już kwotę zmniejszającą podatek- po 1/12 z 556,02 zł przy każdej miesięcznej wypłacie świadczenia- tj. przy odprowadzaniu zaliczki PIT i wyliczaniu kwoty netto, jaką ma renciście /emerytowi wysłać.

Więc rencista nie ma zwrotu PIT przy rozliczeniu rocznym wynikającego z kwoty zmniejszającej podatek- bo już on nastąpił na raty w trakcie roku. Ma zwrot z tego tytułu- jeśli nie miał świadczenia cały rok, ale np. tylko 8 miesięcy. Wtedy- przy braku oczywiście innych dochodów miałby ok. 185 zł do zwrotu (4x46,33).


Tak samo byłoby w przypadku etatu.
A kwota 556,02 jest jedna na cały rok dla jednego podatnika bez względu na liczbę dochodów/źródeł.

Z kolei zleceniodawcy jako płatnicy tej kwoty miesięcznej zgodnie z ustawą nie uwzględniają- stąd ktoś kto ma dochód jedynie ze zlecenia- ma na koniec roku zwrot PIT. Co nie znaczy że mając np. całoroczne zlecenia ma zwrot 1668 zł przecież.
alaaska / 83.11.245.* / 2015-04-09 22:10
Czyli moja renta każdego miesiąca była wyższa o te 46,33 zł?
wiwan / 2015-04-10 10:06
Niech będzie, że wyższa. Wyższa od renty w hipotetycznym stanie, w którym w polskim PIT nie byłoby kwoty zmniejszającej podatek 556,02 zł.

Ale tak nie jest, kwota istnieje, ZUS/KRUS ją zgodnie z ustawą uwzględnia- więc renta ma pod tym kątem wysokość prawidłową.
alaaska / 83.11.98.* / 2015-04-10 15:58
Od początku... kwota 556,02 zł to kwota przysługująca każdemu podatnikowi, nazywa kwotą zmniejszającą podatek. Z racji, że pobieram rentę rodzinną, uwzględniał ją ZUS i ja fizycznie nie otrzymam tej kwoty. W innym przypadku spotkałoby mnie dopłacenie pewnej kwoty.

To rozumiem :)

Ale... od czego zależy czy ktoś ma nadpłatę i dostaje ten zwrot PIT, a ktoś inny ma niedopłatę?
alaaska / 83.11.98.* / 2015-04-10 16:06
EDIT

@wiwan napisałeś:
Nie tyle 'zanjduje się' co w przypadku rent i emerytur ZUS/KRUS uwzględnia już kwotę zmniejszającą podatek- po 1/12 z 556,02 zł przy każdej miesięcznej wypłacie świadczenia- tj. przy odprowadzaniu zaliczki PIT i wyliczaniu kwoty netto, jaką ma renciście /emerytowi wysłać.

Więc rencista nie ma zwrotu PIT przy rozliczeniu rocznym wynikającego z kwoty zmniejszającej podatek- bo już on nastąpił na raty w trakcie roku. Ma zwrot z tego tytułu- jeśli nie miał świadczenia cały rok, ale np. tylko 8 miesięcy. Wtedy- przy braku oczywiście innych dochodów miałby ok. 185 zł do zwrotu (4x46,33).

Dlaczego ZUS pobiera te 46,33 zł miesięcznie? Przecież od renty już jest pobierany podatek. Czyż nie?

Najnowsze wpisy