Forum Forum emerytalneZUS

Renta rodzinna po mężu

Renta rodzinna po mężu

olostra / 94.251.158.* / 2010-08-04 12:30
Witam.
Czy należy mi się renta po zmarłym mężu, jeśli miałam z nim rozdzielność majątkową, ale wychowuję 21-letnie dziecko z zespołem "Downa" niezdolnym do pracy? Dodam, że mam 49 lat, od wielu lat nie pracuję, tylko zajmuję się córką.
wiwan / 2010-08-04 13:08
Zakładam, że mąż w chwili śmierci spełniał 'swoje' warunki ubezpieczeniowe do tego, by w ogóle można było rozpatrywać kto jest do niej uprawnionym.
1.przede wszystkim przysługuje córce- o ile niezdolność do pracy jest orzeczona lekarsko i powstała przed 16 rokiem życia. Siłą rzeczy ten drugi warunek jest pewnie spełniony.
2. Pani byłaby uprawniona z tytułu sprawowania opieki na córką ( jeśli spełnia ona war.1) gdyby w dniu śmierci męża miała Pani prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.

Jeśli sytuacja ta nie zachodzi i nie posiada Pani niezbędnych źródeł utrzymania - ma Pani prawo do okresowej renty rodzinnej przez okres jednego roku od dnia śmierci męża albo przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od śmierci męża.

Najnowsze wpisy