Forum Forum emerytalneZUS

Renta rodzinna po ojcu - kontynuacja w przypadku niepełnosprawności?

Renta rodzinna po ojcu - kontynuacja w przypadku niepełnosprawności?

kamilau / 2010-09-13 15:24
WItam,
mam pytanie dotyczące otrzymywanej przeze mnie renty rodzinnej po ojcu. W sierpniu skończyłam 25 lat i renta została wstrzymana, choć do ukończenia studiów pozostał mi jeszcze jeden semestr.
Czy do końca roku przysługuje mi jeszcze renta?
Czytałam też o możliwości bezterminowego pobierania renty w przypadku niepełnosprawności dziecka. W 2003 r. przyznano mi umiarkowany stopień niepełnosprawności na stałe (niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18 roku życia). Nie pobieram z tego tytułu żadnych świadczeń. Czy przysługuje mi w takim przypadku bezterminowo renta rodzinna?
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję,
Kamila
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-09-13 20:01
1.Została wstrzymana, gdyż przedłużenie jej pobierania ponad 25 lat jest możliwe tylko do końca roku akademickiego, jeśli w jego czasie miały miejsce 25 urodziny i był on jednocześnie ostatnim rokiem studiów.
Jak rozumiem w Pani przypadku ten ostatni rok studiów zacznie się dopiero 1 października i będzie jednosemestrowy, a rok akademicki 2009/2010 był rokiem przedostatnim.
Podstawą ewentualnego odwołania do ZUS byłby jedynie zapis z regulaminu Pani uczelni, że w niej rok akademicki ma inny niż standardowo przebieg, czyli np. od lutego do lutego- z czego wynikałoby, że spełniłaby Pani ustawowy warunek skończenia 25 lat na ostatnim roku.
Ale nie sądzę by tak było. Ja nie znam takiej uczelni.
2.Bezterminowa renta rodzinna należałaby się, gdyby była orzeczona Całkowita Niezdolność do Pracy. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności będzie miało wpływ na kwestie Pani zatrudnienia w pzryszłości, gdyż pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki pracy uwzględniające potrzeby wynikające z niepełnosprawności. Warunki takie powinny być potwierdzone pozytywną opinią Państwowej Inspekcji Pracy.
Ola993 / 188.47.243.* / 2013-07-08 11:51
Ja również mam problem niecierpiący zwłoki. Otóż co w przypadku jeśli po wakacjach idę do 4 (ostatniej) maturalnej klasy technikum i postanowiłam z przyczyn rodzinnych zrezygnować ze szkoły. Rozumiem, że w tym wypadku renta po zmarłym tacie zostanie mi odebrana. Moje pytanie brzmi: czy jeśli po roku zdecyduje się na dalszą edukację to od nowa przyznają mi rentę czy wszystko przepada? Proszę o pomoc.
wiwan / 2013-07-08 11:59
Nie przepada, ponowne spełnienie warunków uprawniających do r. rodzinnej dla dziecka- w tym wypadku wiek do 25 lat ( 26- ostatni rok studiów ) oraz pobieranie nauki/studiowanie spowoduje wznowienie wypłaty po złożeniu wniosku o to wznowienie i udokumentowanie faktu pobierania nauki- zaświadczeniem ze szkoły.

Najnowsze wpisy