Forum Forum emerytalneInne

Renta rodzinna po ojcu

Renta rodzinna po ojcu

olka204 / 2014-02-17 21:15
Dzień dobry. Mam 17 lat, mój ojciec zmarł kiedy miałam 5. Od tej pory w domu praktycznie jest tragicznie, matka jest alkoholiczką, a ja mieszkam u mamy, chociaż prawnie jestem na utrzymaniu matki. Ta oczywiście pobiera rentę rodzinną na mnie i twierdzi że należy jej się wszystko i da mi jakiekolwiek pieniądze jeżeli najdzie ją taka ochota. Pieniądze są oczywiście przepijane a ja bardzo rzadko dostaję cokolwiek, właściwie gdyby nie babcia nie miałabym kromki chleba. Mianowicie moje pytanie dotyczy tego czy kończąc 18 lat mogę przepisać rentę na siebie, czy potrzebuję jakiś "papierków" (bo jak wiadomo ciężko będzie mi je zdobyć od matki,np. akt zgonu), czy też podpisu od matki o przepisanie je na moje konto? Z góry dziękuję.
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-02-17 22:04
Do renty jesteście obecnie uprawnione obie. Z chwilą uzyskania pełnoletności na podstawie dowodu osobistego po prostu złożysz dyspozycję, by Twoja część renty lub* cała renta jeśli będziesz jedyną uprawnioną była przekazywana na wskazane konto lub adres zamieszkania. Dokumentem dodatkowym będzie zaświadczenie ze szkoły, potem studiów- na takiej samej zasadzie na jakiej teraz tj. od ukończenia przez Ciebie 16 lat matka dostarcza zaświadczenia z Twojej szkoły. Inne dokumenty (akt zgonu, świadectwa pracy ojca itd.) już nie będą potrzebne- zostały dostarczone 12 lat temu.

* to zależy od wieku matki i ewentualnej jej niezdolności (orzeczonej) do pracy.
olka204 / 2014-02-17 22:11
No właśnie chciałam jeszcze się dowiedzieć czy renta będzie podzielona na pół, ponieważ słyszałam już wiele wersji. Moja matka dodatkowo leczy się psychiatrycznie, więc nie wiem czy to będzie miało jakiś związek. Nigdy nie pracowała, nawet kiedy ojciec jeszcze żył.Ona twierdzi, że renta jest podzielona na nas dwie, jednak ona już wiele twierdziła, więc nie do końca jej wierzę.
wiwan / 2014-02-17 22:35
By renta po Twoich 18 urodzinach była dzielona na pół czyli matka nada była do renty uprawniona musiałaby zajść sytuacja taka, że
matka skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy nie później niż 5 lat po śmierci Twojego ojca = jej męża.
Chodzi o niezdolność orzeczoną przez lekarza ZUS.
Jak rozumiem- nie zaszła taka sytuacja, więc wraz z Twoimi 18 urodzinami (formalne zaprzestanie wychowywania Cię) matka straci prawo do renty rodzinnej, całość renty będzie należna Tobie.

Jeśli któryś z ww warunków (wiek/niezdolność) zostanie spełniony przez matkę do 5 lat od Twoich 18 urodzin- uzyska ona prawo do renty ponownie.

Najnowsze wpisy