Forum Forum emerytalneZUS

Renta rodzinna po zmarłej mamie.

Renta rodzinna po zmarłej mamie.

KERK / 89.76.236.* / 2010-11-24 01:49
Witam mam pytanie złożylem wniosek 3 tygodnie temu w zusie o przyznanie renty rodzinnej po mamie, po jakim czasie dostane rente i do ilu mam na nia czekac i w jakich granicach pieniężnych mogłbym ja dostac? ponizej 500zł powyżej? jeszcze jedno moja mama była w AXA
OFE czy moze mi ktos powiedziec ile mogłbym dostac zwrotu z ofe po mamie jezeli od 1999r gromadziły sie srodki w jakich to granicach wypłaca mi mniej więcej?


Dzieki
wiwan / 2010-11-24 11:52
Mało szczegółów.
1. ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji. Ale od "wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji". Może zdarzyć się np. wezwanie do uzupełnienia dokumentów za jakiś okres składkowy- i dopiero od jego doniesienia te 30 dni się liczy.
2. Wypłaty rent odbywają w terminach wypłaty( zdaje się raz na miesiąc). Jeśli decyzja nie zostanie przez system przerobiona odpowiednio wcześniej- nastąpi dopiero w następnym okresie, oczywiście z wyrównaniem.
3. Dla części ubezpieczonych ( zależy np. od rocznika zmarłego, łącznego okresu składkowego i nieskładkowego ) świadczenie pochodne ( renta rodzinna ) jest "gwarantowane" tzn. ma określoną minimalną wysokość. Obecnie 706,29 zł brutto.
4. Proszę poszukać w dokumentach- OFE co roku przysyła raport o zgromadzonych składkach.

Najnowsze wpisy