Forum Forum emerytalneZUS

Renta socjalna i renta rodzinna jakie skladki do ZUS ?

Renta socjalna i renta rodzinna jakie skladki do ZUS ?

skandalowiec / 2009-11-26 00:07
Witam serdecznie.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi informacji na temat dość jak dla mnie skomplikowanej sprawy dotyczącej płatności składek ZUS.
Sprawa dotyczy mojej mamy, i piszę w jej imieniu gdyż ona sama nie jest w stanie poradzić sobie z tym problemem.
Żeby pomóc zrozumieć sprawę spróbuje wyczerpująco opisać sytuację.
Mama jest osobą będącą na rencie rodzinnej, przysługującej z tytułu posiadania własnej renty. Ta renta rodzinna należy się jej tylko wtedy gdy otrzyma ona swoja rentę, wówczas może pobierać rentę po zmarłym mężu gdyż jest ona korzystniejsza. Renta ta nazywa się właśnie rodzinna i tak jest przez ZUS przedstawiana we wszystkich dokumentach. (decyzji przyznania renty itp. pismach)
Pytanie moje dotyczy teraz sytuacji gdy mama prowadziła i prowadzi działalność gospodarczą jednoosobową niskodochodową - jakie składki powinna płacić? Do tej pory płaciła tylko składkę zdrowotną. Przepisy podobno się zmieniły ( jakbym mógł również uzyskać informację od kiedy weszły w życie i gdzie znajdę dokładnie zapisaną tą ustawę) i powinna teraz płacić również składkę emerytalną? Co więcej powinna uregulować do tyłu zaległe niepłacone składki?
Bardzo proszę o odpowiedź, wiem że moje pytanie jest długie i skomplikowane ale chciałbym dowiedzieć się dokładnie wszystkiego na ten temat. Jeszcze raz bardzo proszę eksperta o opinie w tej sprawie.

Z poważaniem

Marcin

Najnowsze wpisy