Forum Forum emerytalneInne

Renta strukturalna a ZUS

Renta strukturalna a ZUS

mjfrela / 2014-08-16 19:22
Od 2008 roku pobieram rentę strukturalną, a od 2012 roku emeryturę z ZUS. Teraz ARiMR żąda ode mnie zwrotu części renty strukturalnej za dwa i pół roku, bo podobno nie mogę pobierać tych dwóch świadczeń jednocześnie. Natomiast ja uważam, że gdybym pobierała emeryturę z KRUS-u to wtedy mogliby mi pomniejszyć rentę, a emerytura z ZUS została wypracowana przeze mnie przed tym jak zostałam rolnikiem. Czy ARiMR może żądać zwrotu części renty strukturalnej?
wiwan / 2014-08-18 12:55
Może i musi. Można mieć dwa świadczenia jednocześnie, ale przez cały okres, w którym Pani miała prawo do emerytury- r. strukturalna powinna była być obniżona o wysokość emerytury. Czyli jeśli renta była nie wyższa od emerytury- w całości była świadczeniem nienależnym, więc jest do zwrotu wraz z odsetkami. Zresztą obowiązek informowania o uzyskaniu emerytury najparwdopodobniej jest zapisany w decyzji o rencie.

Powyższe obniżanie wynika z par. 14, ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Renty strukturalne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.

Na marginesie- skąd pewność, że emerytura z ZUS nie uwzględnia okresu ub. rolniczego ?
W szeregu przypadkach jest ona po prostu zwiększana z tego tytułu. Ale tu już ważny jest rocznik ubezpieczonego, staż ub. w ZUS i rolniczego jednocześnie.

Najnowsze wpisy