Forum Forum podatkoweVAT

Renta wdowia z Niemiec

Renta wdowia z Niemiec

Aga0707 / 194.28.32.* / 2017-03-08 09:04
Moja Babcia od kilkunastu lat pobiera tzw. rentę wdowią z Niemiec. W Polsce nie płaci podatku od tej renty ponieważ podatek od rent wdowich mogą pobierać tylko Niemcy.
Raz w roku wysyła do niemieckiego urzędu skarbowego niemieckie zeznanie podatkowe. Mam jednak wątpliwości co do opodatkowania renty w Niemczech. Na otrzymywanym z niemieckiego serwisu rentowego wykazie dochodów w pozycji podatek widnieje 'zero'.
Czy to oznacza, że najniższe renty wdowie w Niemczech są zwolnione z podatku? Jeszcze kilka lat temu w polu podatek widniała niewielka kwota, a teraz wygląda na to, że podatek nie jest pobierany.
Wyświetlaj:
jobella / 5.60.104.* / 2017-11-20 06:57
renta z obowiazkowego systemu rentowego jest pobierana w niemczech w celu unikniecia podwojnnego opodatkowania i babcia nie musi sie o to martwic ani dodatkowo sie rozliczac to odbywa sie automatycznie,
jobella / 5.60.104.* / 2017-11-20 06:56
renta z obowiazkowego systemu rentowego jest pobierana w niemczech w celu unikniecia podwojnnego opodatkowania i babcia nie musi sie o to martwic ani dodatkowo sie rozliczac to odbywa sie automatycznie,
wiwan / 2017-03-08 09:31
To pierwsze wynika z art. 18, ust. 2 Umowy polsko- niemieckiej o unikaniu podwójnego opodatkowania.
To drugie- pytanie raczej na niemieckie forum podatkowe lub jakiś polonijne.

Faktem jest, że stopniowo rośnie kwota wolna w podatkowej skali niemieckiej, np.:
2011- 7834 Euro
2014- 8354 Euro
2015- 8652 Euro

I może te podwyżki 'przegoniły' waloryzację świadczenia Babci.
A może charakter dochodu- czyli właśnie świadczenie z obowiązkowego systemu ubezpieczeniowego zostało zwolnione.

Tu, na polskim forum raczej tego info nie uzyskasz. Babcia jest niemieckojęzyczna choć trochę, zadaj pytanie na jakimś niemieckim forum czy w 'niemieckim' googlu o opodatkowanie renty wdowiej.
Aga0707 / 194.28.32.* / 2017-03-08 10:57
Dzięki za odpowiedź.
Babcia niestety nie już ma tyle sprawna żeby cokolwiek załatwić nawet przez telefon, a ja nie znam niemieckiego.
Renta Babci jest niższa niż kwoty wolne od podatku które wymieniłeś, więc pewnie dlatego nie potrącają podatku.
Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.
wiwan / 2017-03-08 15:11
Oceniłem 'sprawność' babci po tym, że co roku rozlicza się z niemieckim US-em :-)

Problem byłby większy, gdyby po latach niepotrącania niemieckie podatek nagle zacząłby by być potrącany i zmniejszał rentę netto.

Najnowsze wpisy