Forum Forum emerytalneInne

Renta z KRUS-problem

Renta z KRUS-problem

krystynaa47 / 178.42.25.* / 2013-01-23 08:12
Witam. Mam poważny problem z KRUS em.
W lutym 2012 r otrzymałam decyzję o przyznaniu renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy. Następnie mój mąż ubezpieczony w KRUS podjął legalną pracę za granicą. Ten fakt zgłosiliśmy do placówki KRUS. Było to w maju 2012r. Otrzymaliśmy decyzję o ustaniu ubezpieczenia społecznego rolników. Właściwie mąż otrzymał. Mnie co miesiąc ciągle wypłacano świadczenie. W styczniu 2013 roku otrzymałam decyzję o wstzrymaniu wypłaty i żądaniu zwrotu nienaleznmie pobranego świadczwenia. Łcznie ponad 3700 zł. Co mogę zrobić w tej sprawie? Czy wszystko jest tu zgodnie z prawem?
Wyświetlaj:
Córka360 / 94.254.206.* / 2021-01-31 11:15
Witam,mam pytanie,moi rodzice oboje są właścicielami gospodarstwa rolnego z paroma hektarami, tato ma 60lat i od 7 lat jest na rencie chorobowej,mama w tym roku będzie miała 60lat,moje pytanie brzmi...czy mama chcąc pójść na rentę KRUS musi odpisać komuś ziemię,czy warunkiem otrzymania renty jest zbycie ziemi? Czy jeżeli ziemi się nie pozbędzie to dostanie tylko ileś % nie pełnego świadczenia,i czy jeżeli oboje są właścicielami to oboje muszą wyrazić zgodę na zbycie ziemi ? tzn.czy jedno bez porozumienia z drugim nic nie może zrobić z ziemią🤔 bardzo proszę o odpowiedź,prostym i zrozumiałym językiem. Z góry dziękuję każdą odpowiedź.
Żona 81 / 37.248.159.* / 2019-06-02 22:38
Witam mam pytanie czy jeśli mąż pobiera rentę chorobową i w tym okresie uległ wypadkowi a mianowicie rozciął rękę może się strać o odszkodowanie wypadkowe ? I w jakim czasie od wypadku musi to zgłosić ?
....9 / 83.26.235.* / 2017-05-15 17:56
mam 19 lat . właśnie zdawałam matury. czy przez okres wakacji będę dostawać rentę?
sekretariatNOVA / 79.163.158.* / 2017-11-21 14:54
Zapraszamy do Nova Centrum Edukacyjne we Włocławku!
Potrzebujesz statusu słuchacza, uprawnień do zniżek na przejazdy/legitymacji/ zaświadczenia do ZUS ,KRUS?
Masz ostatnią możliwość zapisu do naszej szkoły! Wybierz bezpłatny kierunek i zdobądź zniżki.
Przyjdź i nie zwlekaj.
Zapraszamy do naszego sekretariatu Plac Wolności 15 we Włocławku.
Odwiedź nas na stronie https://www.nova.edu.pl/ lub zapisz się online https://www.nova.edu.pl/application/register/index/
Więcej informacji pod nr 883 070 262/ 54 307 02 62
wiwan / 2017-05-15 18:48
Tak. Do 31.08 jeśli nie będzie żadnej kolejnej szkoły, do 30.09 jeśli doniesiesz zaświadczenie o przyjęciu na studia.
konradb_10 / 2014-12-28 15:07
Witam.
Moja mama jest chora na raka piersi. Ma 50 lat i od 25 lat odprowadzała składki do krus. Kilka dni temu przyszła decyzja o przyznaniu renty na rok z tytułu niezdolności do pracy.Czy jest sens odwołać się od tej decyzji i próbować żeby mama dostała rentę na dłuższy okres? Słyszałem, że jest to możliwe. Proszę o wasze opinie.
irenka55 / 89.231.221.* / 2015-09-23 20:29
witam na okres pobierania renty chorobowej prosze odprowadzac skladke emerytalna bo pozniej nie zalicza tego okresu do emerytury.
wiwan / 2015-09-24 08:53
Pytanie w tym wątku nie było o to.

Ale rzeczywiście jest możliwość ub. emerytalno -rentowego na wniosek w tym czasie- z art. 16, ust. 2 pkt. 3 Ustawy o ub. społ. rolników.
Co wpłynie na cz. składkową świadczenia emerytalnego.
wiwan / 2014-12-29 10:19
Kwotowego sensu nie ma- bo wysokość świadczenia nie zależy od tego, na jaki okres je przyznano.
Ma sens w zakresie samego uprawnienia- po prostu bardziej długoterminowej jasności swej sytuacji, choć przecież jest możliwa utrata renty przyznanej np. na 5 lat- wcześniej na skutek kontroli KASY i orzeczenia komisji lekarskiej.

Można to też 'odłożyć' w czasie, tj. składać np. za 11 miesięcy powtórny wniosek/wniosek o przedłużenie renty- i wtedy w razie decyzji odmownej walczyć o decyzję pozytywną.

Na dwoje babka wróżyła, co efektywniejsze- bo z jednej strony:
- obecny stan zdrowia może się jednak zgodnie z przewidywaniami orzecznika polepszać, a więc lepiej teraz się odwoływać i walczyć od razu o wydłużenie prawa do renty.
z drugiej- obecny stan zdrowia może się szybko pogarszać (wbrew przewidywaniom orzecznika) i za 12 miesięcy bez problemu sprawić uzyskanie renty na dużo dłuższy okres lub nawet na stałe.

Odwołanie wiąże się z badaniem przez komisję i możliwym odwleczeniem uzyskania pierwszej wypłaty świadczenia.
madzia201 / 83.11.179.* / 2014-09-23 13:38
mam pytanko mam rente okresowa z krus do 2016 maz jest takze ubezpieczony w krus czy jezeli sprzedam gospodarstwo bede mogla po 2016roku ubiegac sie o rente z krus i czy moga mi zmiejszyc teraz rente jak to wyglada w przepisach krus.
wiwan / 2014-10-08 08:50
1. obecnie zmniejszyć nie. Sprzedaż niczego nie zmieni, bo skoro małżonek też KRUS podlega (jak rozumiem obowiązkowo) to Pani renta nie jest zawieszona w żadnej części co wynika z art. 28, ust. 11 ustawy o ub. społ. rolników. Sprzedaż spowoduje co prawda jego wyjście z ubezpieczenia, a więc ustanie warunku braku zawieszenia, ale jednocześnie pojawi się warunek zaprzestania prowadzenia dz. rolniczej- a więc nowa okoliczność braku zawieszenia.

Gdyby mąż podlegał KRUS dobrowolnie- to obecne posiadanie przez Was gospodarstwa powoduje częściowe zawieszenie wypłaty renty - wiec sprzedaż rentę tę kwotowo by ...zwiększyła.

Co do roku 2016/2017. Jeśli nastąpi przedłużenie prawa do renty- brak gospodarstwa oznacza całkowite zaprzestanie dz. rolniczej więc brak okoliczności zawieszania jakiejkolwiek jej części.
Jeśli nastąpi przerwa w prawie do renty, nowy wniosek może być złożony najpóźniej 18 miesięcy od ustania obecnej renty.
wiwan / 2013-01-23 12:29
Renta z tyt. niezdolności jest rentą stałą, czy okresową ? Jest to napisane w decyzji rentowej KRUS.
krystynaa47 / 178.42.25.* / 2013-01-23 16:44
Renta była przyznana na czas określony od 01,02,2012 do 28,02,2015. Ale co tutaj ma wspólnego składka KRUS mojego męża do wypłaty mojej renty??? To mnie irytuje.
wiwan / 2013-01-25 12:42
Przepraszam za zwłokę. Powód- ciągłe nowelizacje Ustaw, nie dysponowałem Ustawą KRUS we wcześniejszej wersji.

Do końca 2012 r. funkcjonował art. 28, ust.6, pkt. 1 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W związku z tym z chwilą "wyjścia" męża z KRUS część uzupełniająca Pani renty dotąd zawieszona w 50% zaczęła podlegać zawieszeniu w 100%.
Wszystko to na skutek niezaprzestania prowadzenia działalności rolniczej w rozumieniu ustawy.

Obecnie rolę uchylonego pkt. 1 przejął nowy ustęp 11 artykułu 28. Korzystniejszy dla rolników- polegający na tym, że podleganie małżonka KRUS sprawia, że zawieszenie wynosi 0% części uzupełniającej renty.

Pozwoli Pani, że nie będę oceniał słuszności logiki uzależnienia zawieszania renty od podlegania ub. małżonka. Jest moim zdaniem ona taka, że system ub. rolniczych ma dużo bardziej niż ZUS-owy charakter zapomogowy, wspierający rolników, z wysokością świadczeń oderwaną od poniesionych składek oraz specyfiką gospodarstwa rolnego jako źródła dochodu wspólnego dla rolników, a w efekcie traktowania ubezpieczonych w KRUS z jednego gospodarstwa niejako łącznie.

Reasumując- jeśli zatem wstrzymanie renty i zwrot dotyczy tej różnicy 50% części uzupełniającej- to odwołanie nie przyniesie skutku, zawieszenie jest zgodne z ustawą.

W decyzji pewnie jest zapisane, że zaległość 3700 będzie potrącana z kolejnych wypłat, czyli z przysługującej Pani cz. składkowej.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach ( rzeczywista bieda itp. ) na wniosek ubezpieczonego Prezes KRUS może umorzyć taki zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

Najnowsze wpisy