Forum Forum podatkoweInne

Rezydencja podatkowa. Podatki po powrocie z Anglii, pomocy.

Rezydencja podatkowa. Podatki po powrocie z Anglii, pomocy.

Kamil1004 / 83.244.133.* / 2016-11-13 19:41
Witam, przyleciałem do Anglii 7 lipca tego roku mam zamiar pozostać tu do połowy/końca września 2017 roku. W Polsce studiowałem (zawiesiłem studia na rok, dziekanka) w kraju nie zarobiłem ani grosza nie mam tez żony,dzieci, ani żadnej nieruchomości czy czegoś w tym stylu.. Chciałbym otrzymać status rezydenta podatkowe w UK na ten czas... czy nie jest to problem ze mam zawieszona studia? Nie zostanie to potraktowane jako coś co mnie "trzyma w kraju" ? Pracuje bardzo dużo po nocach wiec i podatek do zapłacenia w Polsce byłby spory czego wiadomo chce uniknąć... Jakieś porady? Dostałem list (wstawię linki do zdjęc poniżej) z mojego banku który tez nie do końca rozumiem... mniej wiecej chodzi o to ze z informacji które maja wynika ze jestem rezydentem podatkowym w PL (nie wiem o jakie informacje chodzi...) Na logikę według mnie nie jestem rezydentem podatkowym w PL ponieważ w jednym jak i drugim roku podatkowym będę przebywał ponad pół roku w Anglii zarabiam pieniądze tylko tutaj i żyje tutaj. (jedyne o co można się czepić to te studia..)
Jeśli taki temat istniej to przepraszam.
Dziękuję z góry i pozdrawiam gorąco :)

PS. Wydaje mi się ze powinienem zadzwonić pod nr z listu powiedzieć ze pracuje tutaj żyje tutaj w PL nie mam nic, nic nie zarabiam i "wybrać" "Individual Account Holder". Dobrze mi się wydaje? Dostane jakieś potwierdzenie od urzędu Angielskiego ze jestem ich rezydentem?
Linki do zdjęć:
1) https://zapodaj.net/36ae2ac25b9f1.jpg.html
2) https://zapodaj.net/8fe2dc7a41007.jpg.html
3) https://zapodaj.net/e538baad71f4c.jpg.html
4) https://zapodaj.net/bb7a50866c027.jpg.html
5) https://zapodaj.net/0f155a57cea95.jpg.html
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-11-15 11:08
Niezupełnie pomogę, ale:

-
wiec i podatek do zapłacenia w Polsce byłby spory


Nie byłby. Mamy z GB umowę unikania podwójnego opodatkowania w zakresie dochodów z pracy najemnej wg. metody wyłączenia z progresją. Więc nawet gdybyś był zdecydowanie polskim rezydentem (np. zarabiał w GB dorywczo) to, dochody brytyjskie nie byłyby w RP opodatkowane, wpływałyby jednie na stawkę opodatkowania dochodów polskich. Wobec znanego już braku polskich dochodów w 2016 oraz spodziewanego ich braku w 2017 oznaczałoby to też brak w ogóle obowiązku rozliczenia w RP.


według mnie nie jestem rezydentem podatkowym w PL ponieważ w jednym jak i drugim roku podatkowym będę przebywał ponad pół roku w Anglii


Akurat wspomniana wyżej już umowa RP-GB mówi nie o 183 dniach w ciągu roku podatkowego, ale w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Co w Twoim przypadku pewność brytyjskiej rezydencji dałoby 5.01.2017 r. przy założeniu braku odwiedzin w tym czasie w RP,
Kamil1004 / 83.244.133.* / 2016-11-15 20:54
Dziekuje za odpowiedz. W Polsce nie bede az do konca wrzesnia 2017. Czyli rozumiem ze jezeli nie mam dochodow w roku 2016 jak i w roku 2017 mial ich nie bede w Polsce,to nie musze sie z niczego rozliczac zadnych PITOW nie PITOW skladac? Pytam bo jeszcze nigdy nie rozliczalem sie z skarbowka :(.
Dziekuje serdecznie za pomoc :)
wiwan / 2016-11-16 11:48
Tak właśnie jeśli chodzi o polski PIT w opisanych okolicznościach. No i moim zdaniem. Nie jest wydana Tobie przez US interpretacja indywidualna.
Natomiast nadal nie masz odpowiedzi, co z Twoją rezydencją brytyjską tj. czy jest ona od 7.07.2016, czy pojawi się 5.01.2016...
Kamil1004 / 83.244.133.* / 2016-11-17 05:14
Nie wiem czy i kiedy uda mi sie zdobyc taka informacje ale sie postaram. Lecz w mojej sytuacji ma to znaczenie? Jesli tak to jakie? Wydaje mi sie ze jezeli nie zarobilem ani grosza w 2016 i nie zarobie ani gorsza w 2017 (w Polsce oczywiscie) i na podstawie tego nie musze(chyba) skladac zadnego oswiadczenia podatkowego ani nic z tych rzeczy to jest to bez znaczenia czy jestem rezydentem polskim czy brytyjskim, dobrze wnioskuje?
wiwan / 2016-11-17 09:57
Ma znaczenie w GB.
Np. ze względu na tamtejsze prawo bankowe (oświadczenie dla banku) czy pewnie też dla pracodawcy jako płatnika tamtejszego PIT (zaliczek).
Np. u nas w przypadku nierezydentów zaliczki odprowadza się do innego US, niż 'normalnie', inne są też deklaracje podatkowe miesięczne i roczna.
Kamil1004 / 83.244.133.* / 2016-11-17 19:20
Gdzie moge uzyskac informacje czyim rezydentem podatkowym jestem? Bo juz sam nie wiem... Moge byc rezydentem w Polsce a zarazem w Anglii? W ramach upewnienia zapytam jeszcze raz (jestem zielony w tym ;/ ) czy w mojej sytuacji(pobyt za granica, brak zarobkow w Polsce w tym i nastepnym roku podatkowym) musze skladac jakiekolwiek oswiadczenia podatkowe czy innego typu dokumenty?
Dziekuje jeszcze raz ze mi Pan/Pani pomaga. :)
Kamil1004 / 83.244.133.* / 2016-11-28 04:44
Wlasnie przypomniala mi sie jeszcze jedna rzecz a mianowicie mam na koncie oszczednosciowym w Polsce kilka tysiecy co roku jest odprowadzany przez bank od tego podatek "belki" (sa to grosze mysle ze 10zl max) czy moze to byc potraktowane jak dochod? Jesli tak to juz musze skladac wszystkie dokumenty? ;/
Jak Pan/Pani sadzi?
wiwan / 2016-11-28 10:15
Nie. Podatek Belki jest podatkiem zryczałtowanym PIT (19% bez kwoty zmniejszającej), a nie wg. skali podatkowej ( 18%, 32% z kwotą zmniejszającą 556,02). Nie rozlicza go zresztą w przypadku lokat i funduszy inwestycyjnych nawet rasowy polski rezydent.

Najnowsze wpisy