Forum Forum emerytalneZUS

rezygnacja z renty rodzinnej

rezygnacja z renty rodzinnej

Ania1030 / 178.37.78.* / 2012-05-22 14:25
Proszę o poradę, pobieram rentę rodzinną, w tym roku skończę 24 lata, ale 21 czerwca bronię pracę dyplomową, i nie zamierzam się dalej uczyć. Rentę mam przyznaną do 30.września tego roku, czy mogę pobierać świadczenie przez wakacje choć oddam już legitymację studencką i właściwie nie będe już studentką? po mnie na rentę zamierza przejść moja mama, i teraz nie wiemy co mamy robić, prosze o szybką odpowiedź.
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-05-23 18:53
Renta za lipiec- wrzesień tak, czy inaczej będzie w tej sytuacji NIENALEŻNA. Masz obowiązek powiadomić ZUS o złożeniu egzaminu dyplomowego- bo to formalnie kończy owe studia.

Moim zdaniem to, czy renta zostanie wstrzymana natychmiast, czy wypłacana będzie do wrześnie zgodnie z pierwotną decyzją zależy od tego, czy to jest dyplom licencjata, czy magisterski. Bo w przypadku pierwszym jest potencjalna możliwość, że rencista będzie szedł "wyżej" tj. na studia uzupełniające i renta za wakacje będzie należna- nie nastąpi wstrzymanie od lipca. Po magisterium z kolei można iść na inne studia, do innej szkoły, ale renta za wakacje nie byłaby należna. Nastąpi wstrzymanie.

Brak w tym pierwszym przypadku we wrześniu zaświadczenia o nowej szkole/studiach skutkować będzie decyzją zwrotu renty za te 3 miesiące. Więc mogłabyś pobierać, ale i tak z pewnością jej zwrotu.

No więc prościej jest chyba wraz z dyplomem napisać oświadczenie o braku zamiaru kontynuacji i nie bawić się w zwracanie renty. Albo po prostu wniosku o wykluczenie z kręgu uprawnionych bez wyjaśnień. ten wniosek- choćby jutro. Jednocześnie matka składa wniosek o rentę rodzinną i staje się jedyną uprawnioną.

Nie ma też powodu, by już teraz matka nie złożyła wniosku tak, by przez czerwiec były dwie osoby uprawnione. No chyba, że w maju matka nie będzie jeszcze miała 50 lat.
Ania1030 / 77.255.115.* / 2012-05-24 09:29
bardzo dziękuje!!!
proszę sobie wyobrazić że miła Pani w ZUSie przez telefon pow. mi że NALEŻY mi się za wakacje renta.... mnie się to jednak nie podobało dlatego zapytałam, i dobrze zrobiłam bo nie uśmiecha mi się później zwracać tyle pieniędzy....i to pewnie jeszcze by sobie odsetki doliczyli.... jeszcze raz DZIĘKUJE!

Najnowsze wpisy