Forum Forum podatkoweInne

Rolnictwo a podatek

Rolnictwo a podatek

sojkalabuda / 2016-09-26 11:42
Dzień dobry
Jestem studentem studiów zaocznych. Tata prowadzi działalność rolniczą + działalność gospodarczą. Pomagam mu w pracy na gospodarstwie, za co dostaję pieniądze. Jak wygląda sprawa opodatkowania takich pieniądzy?
Czy mogę wpłacić je na rachunku bankowy bez strachu że us się tym zainteresuje?
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-09-26 18:11
Wygląda tak, że opodatkowaniu PIT podlegają, bo nie stanowią ani darowizny, ani świadczeń w ramach obowiązku alimentacyjnego rodzica.

Pozostaje kwestia zakwalifikowania źródła, wygląda na.. zlecenie. A więc ojciec powinien jako płatnik naliczać zaliczki PIT, odprowadzać je do US, a na koniec roku wystawiać PIT-11, wg. którego + ewentualnych innych PIT-11 czy PIT-8c od innych płatników rozliczałbyś się na PIT 37 ewentualnie PIT 36.

Dużo prościej byłoby, gdyby ojciec nie prowadził DG, bo ww obowiązków jako płatnik nie miałby.

Status studenta ( o ile do 26 lat ) o tyle ma znaczenie, że zlecenie to nie jest tytułem do ub. społecznych i zdrowotnego w ZUS, a więc jest taniej i prościej- ojciec nie ma roli płatnika ubezpieczeń.
siri / 94.251.243.* / 2018-04-21 16:16
Myślę, że powinnaś mieć umowę i normalnie się z tego rozliczać by być na czystą z US. A jak już jesteśmy na tematach związanych z rolnictwem to jakie środki ochrony roślin od nich https://www.syngenta.pl/ polecacie?

Najnowsze wpisy