Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Rolnicy załamują ręce, a politycy współczują im do kamer i obiecują kolejne pieniądze

Rolnicy załamują ręce, a politycy współczują im do kamer i obiecują kolejne pieniądze

Wyświetlaj:
Pit 36 / 212.2.99.* / 2006-08-02 12:03
Protestuję i nie chcę aby dawano rolnikom pieniadzę z budżetu państwowego w jakiejkolwiek wysokości i formie !
Dosyc już żebractwa ze strony lobby rolniczego !
Do 1990 r. byłem związany z rolnictwem zarówno profesjonalnie jak i emocjonalnie. W 1991r. postanowiłem zmienić zawód - jestem analitykiem finansowym i ekonomistą (pierwotnie rolnikiem i ogrodnikiem o specjalości uprawa i szkółkarstwo i sadownictwo) . Wg Pana Zet jestem więc tym głupszym ( od rolników ).
Uważam że prowadząc działalnośc gosp. jestem nieustannie okradany poprzez konieczność składania danin ktore później przekazuje się "biednym" rolnikom.
Dlaczego rolnik ma dopłaty :
- do ubezpieczeń społecznych w wys. ok. 8 tys rocznie,
- dopłaty do prowadzenia biznesu w ramach Unii,
- kolejne dołaty z tyt. suszy ,nieurodzaju , niskich cen , ubezpieczeń , itp.
Jest to nie zgodne z wszystkimi regułami rynkowymi. Rolnictwo wraz z ZUS-em doprowadziło finanse Polski do ruiny i pogrążanie jak widać trwa dalej.
Rolnicy - ręce precz od pieniędzy które wpłacam w formie podatku i , składek ZUS i innych danin państwowych !
Nie opłaca się wasza produkcja - to zmieńcie zawód, albo zacznijcie myśleć (!) jak prowadzić biznes aby zaczęło wam się to opłacać .
Nie oczekuję w mojej działalności pomocy finansowej od rządu i sam rozwiązuję problemy konkurencyjności, opłacalności , chwil dostatku i chwil trudnych finansowo . I tego też rolnikm życzę aby poczuli wreszcie odpowiedzialność na swoich barkach i skończyli z socjalistycznymi ciągotami wyciągania łapy po cudze pięniądze !
A / 212.244.189.* / 2006-08-02 11:36
No dobrze co więc Pan radzi zrobić?
Wspomniał Pan o rynkowych rzekomo rolnictwach Kanady i Australii - bo, co logiczne, tylko przy takim założeniu możemy mówić o rynkowej konkurencji z tymi krajami. W obu krajach młodym ludziom o wykształceniu rolniczym w niektórych (raczej w większosci) regionach płaci się za to by przejeli gospodarstwo np. po rodzicach (ale i po sąsiadach...) i to niebagatelne sumy, buduje im się domy i pomieszczenia gospodarskie, za które płacą często nawet tylko połowę i to z możliwością rozciągnięcia okresu spłaty do kilkudziesięciu lat... . W internecie jakiiś rok temu czytałem ogłoszenie po polsku na kandyjskiej stronie: rolniku! przyjedź czeka cię kilkaset akrów najlepszej ziemi i 50 tys. $ na zagospodarowanie, jeśli nie opóścisz gospodarstwa przez 10 (lub 15? nie pamiętam już dokładnie) lat - nie będziesz musiał ich zwracać! Kanada miała też problem z centrami logistycznymi sprzedaży warzyw i owoców (w latach 80-tych), no więc państwo wybudowało takie centra pod nazwą stacje logistyczne i sprzedało ich akcje za symbolicznego dolara za sztukę i przez bodajże 5 lat partycypowało w kosztach ich utrzymania... Australia gdzie zarobki w rolnictwie są najwyższe w świecie w latach klęski urodzaju pszenicy dopłaca do eksportu pokrywając nawet 300% kosztów produkcji, a wszystko to po to by wygrać konkurencję z Argentyną (rzekomo "chorym człowiekiem" Ameryki) gdzie analogiczne dopłaty pokrywają "tylko" ok. 100% kosztów produkcji... Każde państwo traktuje rolnictwo jako najbardziej strategiczną gałąź gospodarki - w Norwegi zastanawiano się nad likwidacją rolnictwa towarowego, ale właśnie wjsko się sprzeciwiło...
Panie Rafale dla mnie tym razem Pana argumentacja przypomina domek z kart (dał Pan zresztą wielokrotnie dowody, że o polskiej, nie mówiąc o światowej, gospodarce rolnej nie ma Pan bladego pojęcia) wystarczy wyjąć jedną kartę (a ja to zrobiłem właśnie), by...

Dlatego też reszty Pana wywodów nie będę komentował - szkoda czasu, na szczęście nie Pan i na pewno nigdy nie Pan będzie decydował o tym co się będzie działo w polskim rolnictwie.
rafal wojcikowski / 82.177.176.* / 2006-08-02 16:34
1. dopłaty za przejęcie gospodarstwa stosuje sie w niektórych miejscach w Kanadzie - jest bardziej dopłata zapobiegajaca wyludnieniu niż produkcji rolnej

2. ogłoszenie to reklama

3. te centra logistyczne od warzyw juz nie sa dotowane - ale to dotyczy warzyw - ktorych produkcja w kanadzie jest srednio opłacalna...

4. produkcja zboza w Kanadzie jest dotowana w o wiele mniejszym stopniu niz u nas

5. opisana przez Pana interwencja rzadu australii na rynku zboza - to nie bylo dotowanie eksportu w celu wywalenia nadwyzki gdziekolwiek - jak u nas , tylko walka z Argentyną - wygrana zresztą - w pewnym sensie dumpnigowa

6. o rolnctwie w Norwegii to szkoda rozmawiac - rownei dobrze mozna rozmawiac o rolnictwie w Laponii

7. nic sie nie zawaliło ... :)

8. ponadto jest cała masa znacznie bardziej konkurencyjnych krajów w rolnictwie niz Australia i Kanada (ktore sa z kolei konkurencyjniejsze o niebo niz Polska) - np. Ameryka Łacinska, czy Azja, czy RPA

9. niestety myslernie gospdoarcze w Pana stylu dominuje i mamy to co mamy
Andrzej Sokół / 212.2.100.* / 2006-08-01 21:27
Większość osób komentujących nie zdaje sobie sprawy że grabi się wszystkich (podatki, podatki, podatki) i to bardzo, rolnicy są grabieni także, część z nich przez to właśnie jest już bez oszczędności i środków obrotowych potrzebnych na dalszą działąlność (żeby to zobaczyć wystarczy pojeździć po wsiach) a później żeby to zamaskować rozdaje się część zagrabionych pieniędzy (wydaje mi się że jest to bardzo nieduża część), i stąd te nieporozumienia między komentującymi. Trzeba skończyć z grabieżą wszystkich, wtedy skończy się rozdawanie. Proste. Żeby to pojąć nie trzeba kończyć studiów i matura też jest nie potrzebna, wielu tzw. wykształcenie przeszkadza pojąć takie sprawy właściwie.
six / 83.23.114.* / 2006-08-01 17:59
Nic nie można poradzić,że w rolnictwie pracują same głupki.Przecież są tez lata urodzaju i dobrych zarobków i wtedy rolnik powinien coś odlozyć na trudne lata,a przedewszystkim si ę ubezpieczyć i nie wyciągać ciągle ręki w żebraczym geście bo to nie honorowe i uwłaczające.Tyle tylko,że nie wiadomo czy chłopi pamiętają co to jest honor.
zet / 83.24.39.* / 2006-08-01 18:43
Znam wielu głupszych od rolników. Czego przykładem jest autor powyższego komentarza. Sam pochodzę ze wsi i aż mi się niedobrze robi od takich komentarzy ludzi którzy zapewne sami nie tak dawno na wsi mieszkali, a jeśli nie oni to ich rodzice czy dziadkowie. Następnym razem zastanów się zanim zaczniesz kogoś obrażać. Kto wie co myśli o tobie twoje najbliższe otoczenie
artekw / 83.15.34.* / 2006-08-01 16:37
Nie można Panu Rafałowi nie przyznać racji. Proszę go tylko o jedno. Niech wybierze się choć raz w życiu zamiast na urlop nad morze do gospodarstwa nawet bogatego rolnika. Wtedy być może będzie mu dane zrozumieć co przeżywają rolnicy podczas takiej pogody. Najwyraźniej na razie tego nie rozumie. Nie rozumie też najwyraźniej tego że rolnicy to jedyna grupa zawodowa której wszyscy wszystko obiecują a nikt nic nie daje.
xxx / 87.206.145.* / 2006-08-01 20:37
Pracowałem u wujka w godpodarstwie przez parę lat w w akacje i były wysokie temperatyry(ok 30st) Wujek miał kilkadziesiąt hektarów zbóż łąk i rzeżnię i dodatkowo lokalną sieć sklepów (wszystko ubezpieczone) i od 16 lat świetnie wychodzi na swoje(zaznaczam że do dziś mu pomagam w letnim okresie)
mdk / 194.7.114.* / 2006-08-01 13:38
A w Australii, USA , i Kanadzie budzet nie doplaca rolnikom ? Czytalem nie dawno ze USA doplacaja ponad 300 mld USD rocznie !!!

A w dodatku, co ? Zabic rolnikow ?
waz(usa) / 62.233.214.* / 2006-08-01 16:53
1. W USA rolnictwem trudni sie 5% calego spoleczenstwa i te 5% potrafia wyzywic cale USA i nie tylko. Pamietamy eksporty amerykanskiego zboza do ZSSeRu.

2. Pare dni temu, w programie radiowym (w Krakowie) slyszalem, ze sa pokazne zapasy zboza, od dwoch lat gromadzone przez Agencje Rolnictwa, w zwiazku z czym nie ma obawy o niedobor zboz w Polsce.

3. Ronicy traca z powodu nieurodzaju? Byc moze. Ale przeciez jezeli maleje podaz, rosna ceny, gdy przed paru laty jablka nadmiernie obrodzily, to wyrzucano je ciezarowkami.
Stad wniosek, ze polscy rolnicy zawsze traca, niezaleznie czy jest urodzaj, czy tez nieurodzaj.

4. Propozycja dla inzynierow i inteligentow: Laczmy sie i niech nam panstwo zafunduje kilkadziesiat procent udzialow w kosztach ubezpieczen naszych mieszkan i mienia, od pozarow i zlodzieji.
MN / 80.51.231.* / 2006-08-01 17:47
Włąsnie takim tekstem P0 przegrała wybory. POjedź na wieś potem napisz.
były rolnik / 83.29.249.* / 2006-08-01 22:15
Jestem ze wsi i wiem co sie tam dzieje, rolnik to nikt inny jak prezedsiębiorca który produkuje żywność. a wiadomo że jeżeli się nie rozwija to się cofa, ale większość znich woli tylko nażekać zamiast coś zmienić. Wypowiedzi tego typu że jacy oni są biedni bo muszą ciężko pracować to zaden argument. A nawiasem mówiąc to te wasze dopłaty to nic innego jak nieuczciwa konkurencja ale tego też pewnie nie zrozumieją i nikomu one nie wyjdą na "zdrowie" i wszyscy sie o tym przekonają w nieodległej przyszłości.
mgr inż pb / 83.11.174.* / 2006-08-01 17:22
widze, że musiałeś dokonać rozróżnienia na inteligentów........i inżynierów :P :):)
szymon_g / 2006-08-01 13:13 / Bywalec forum
a czy jak ja się nie ubezpieczę to mi państwo coś pomoże?
jahr / 217.153.131.* / 2006-08-01 12:26
Leppr wywalczył ubezpieczenie dla najbogatszych rolników, czyli tych z samoobrony a wiec i dla siebie za pieniądze podatników. W cywilizowanych krajach to się nazywa konflikt interesów. A u nas standard skutecznego prowadzenia polityki. A dla mnie jest to skandal i ingerencja w gospodarkę rynkową.
Pozdrawiam
tatko / 2006-08-01 11:33 / Tysiącznik na forum
Kiedyś pan Lityński,Michnik,Romaszewski (obecny senator) drwili z takiej nowomowy.Dziś wykruszył się tan ostatni.Wystarczyło,że znalazł się w PiS -ie.Nowomowa jest na fali.Wracają upiory przeszłości...
Sabre / 2006-08-01 09:10 / Tysiącznik na forum
Niedawno oglądałem rolnika, starszego pana, który mówił że pomogłyby jedynie kredyty bezzwrotne. Jak widać, ten pan wyraźnie tęskni do dawnych czasów Gierkowskich. Jednak może spać spokojnie. W naszym obecnym rządzie nie brak reinkarnacji Gierka i Gomułki.
Może niedługo usłyszymy z ambony sejmowej: Towarzysze pomożecie?!
jliber / 212.180.147.* / 2006-08-01 11:01
Hehe, ale zauważ jak się nauczyli pasożytniczej nowomowy. Nie mówią na przykład "Trzeba zabrać innym kasę i dać nam" ale "Pomoc kredytów bezzwrotnych jest uzasadniona".
TKMSpieprzajDziadu / 212.227.103.* / 2006-08-01 08:48
Sami ich wybraliśmy to mamy. Przecież to jest rząd wybitnie socjalistyczny. Pieniądze są z budżetu czyli, według Leppera (bez matury!) niczyje. Filozofia socjalistyczna: społeczne czyli niczyje, można kraść, bo tylko tak to można nazwać. Lepper latał dawniej z kijem i bił kułaków. Teraz robi to zamo, tylko swoimi razami sięga miliony Polaków.
Kero / 2006-08-01 10:10 / -
Nie wybierałem takich szubrawców - aby było jasne głosowałem na PO.
To i tak nienajlepszy wybór ale przynajmniej trochę inteligencji tam dostrzec można w przeciwieństwie do prostactwa jakie teraz bije z piedestałów.
Floyd / 2006-08-01 09:56 / Tysiącznik na forum
Ciekawe, na kogo pańskim zdaniem powinni głosować rolnicy. A może powinno być im odebrane prawo głosu?
NoDucks / 213.158.197.* / 2006-08-01 10:28
Kij w mrowisko:
Każdy bez dyplomu wyższej uczelni nie powinien mieć biernego, a nawet czynnego prawa wyborczego.
Korzyści niepodważalne:
- spowoduje wzrost jakości elit rządzących
- spowoduje większy udział ludzi z wyższym wykształceniem w społeczeństwie
maxx / 2006-08-01 23:08
Gdyby Pan już zapomniał, w Polsce był juz podobny system.
Prawo głosu miała tylko szlachta, a do czego to doprowadziło to już chyba każdy wie.
Ja proponowałby raczej "pracę u podstaw", a nie jakies śmieszne propozycje ograniczania prawa do uczestniczenia w wyborach.
maci / 212.127.90.* / 2006-08-01 12:39
Wykształcenie nie powinno być jedynym miernikiem bo skrzywdziło by się wiele osób mądrych ale bez wyższego wykształcenia.
Lepszy pomysł to test wiedzy o Polsce, świecie, zasadach działania gospodarki oraz skąd się bierze pieniądz. Test byłby napisany przez autorytety w danych dziedzinach ale zawierałby wiedzę podstawową, tak, żeby było wiadomo, że ten, kto jest go w stanie samodzielnie napisać, ma pojęcie o otaczającym go świecie.
Każdy by uzyskał z takiego testu ileś tam punktów i właśnie tymi punktami by głosował. Czyli nie jeden człowiek jeden głos ale im większa wiedza tym więcej do powiedzenia w wyborach czyli więcej głosów do dyspozycji.
I to by było chyba dopiero panaceum na podniesienie poziomu naszego życia politycznego.
Co o tym myślicie?
grosm / 217.8.186.* / 2006-08-01 15:22
W Angli przez długie lata trwania ich demokracji prawo do głosu mieli tylko ci co płacili podatki, początkowo wogóle a poźniej od określonego pułapu. Skoro daję na państwo moje pieniądze to mam prawo decydować o tym na co powinny być przeznaczone, a tym którzy nie płaca wara do decydowania o wydatkach budżetu, do których się nie dokładają
Bernard / 83.30.102.* / 2006-08-01 16:31
I to jest najbardziej słuszne, jeżeli płacę na państwo to mam prawo wymagać od Państwa, ale od wielu lat w Polsce najwięcej do powiedzenia mają Ci, co żyją z podatków a nie Ci Polacy, którzy podatki płacą. Ot spuścizna po okresie realnego socjalizmu pozostawiła w społeczeństwie większość "homo sowietikus"
NoDucks / 213.158.197.* / 2006-08-01 12:49
Popieram. Demokracja ma to do siebie, że promuje głupią, krzykliwą większość nad rozsądną mniejszością.
Floyd / 2006-08-01 11:44 / Tysiącznik na forum
Mam wyższe wykształcenie ale inne preferencje wyborcze niż NoDucks. To co ze mną? Ubezwłasnowolnić?
NoDucks / 213.158.197.* / 2006-08-01 12:46
Dlaczego? Głosuj, na kogo chcesz. Nie zawsze wyższe wykształcenie idzie w parze z inteligencją tudzież mądrością, ale z pewnością zwiększa na nie szanse...
MAREK1954 / 83.16.4.* / 2006-08-01 09:17
TKMSpieprzajDziadu!
"Lepper latał dawniej z kijem i bił kułaków."
Kidy to było? Gdzie to było? Coś Ci się porąbało. SpieprzajDziadu!
MAREK1954 / 83.16.4.* / 2006-08-01 09:17
TKMSpieprzajDziadu!
"Lepper latał dawniej z kijem i bił kułaków."
Kidy to było? Gdzie to było? Coś Ci się porąbało. SpieprzajDziadu!
NoDucks / 213.158.197.* / 2006-08-01 07:57
"co prawda do ceny produktów żywnościowych trzeba będzie doliczyć te wszystkie fanaberie, ale kto by się przejmował konsumentami."
Raczej doliczyć do podatków. A jeszcze niecały rok temu miało być tak pięknie...

Najnowsze wpisy