Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Rosja może mieć kłopoty. Przyczyną cena ropy

Rosja może mieć kłopoty. Przyczyną cena ropy

Wyświetlaj:
andowc / 83.30.75.* / 2008-12-20 13:45
Rosja zawsze miała,ma i będzie mieć "kłopoty".
Nauczyli się z tym "żyć", w przeciwieństwie do innych nacji (narodów,państw itd...).
Nie na darmo powiedzonko: "Twardy jak Rus".(poradzą sobie, gorzej z innymi).
georges / 78.133.207.* / 2008-12-20 13:24
w usa kryzys jest jeszcze gorszy , rosja da sobie radę , tym bardziej że ropa może podrożeć . opec zmniejsza wydobycie , a izrael szykuje atak na iran ,w tym przypadku może dojść do 100$ .
Krzysiek84 / 83.15.98.* / 2008-12-19 20:29
Rosja ma tylko 35mld $ zadłużenie za granicą jako państwo.
Gorzej z bankami (193mld $) i sektorem niefinansowym (295mld $).
Problemem Rosji jest to, że rząd nie może się zajmować tylko sobą, ale też musi pomóc firmom i bankom spłacać swoje długi, bo jakby upadły w wyniku braku wypłacalności, to problemy rządu byłyby jeszcze większe.
Rosyjscy ekonomiści uważają, ze jak się obecna sytuacja utrzyma przez rok, to rosyjskie rezerwy będą na wyczerpaniu, jednak to wcale nie oznacza jeszcze tragedii, jeśli rząd się do tego przygotuje, bo jest na to co najmniej 12 miesięcy.
Gorzej dla Rosji jeśli rząd będzie zaklinał rzeczywistość i łatał tylko nowo powstałe dziury a nie próbował działać wyprzedzająco, wtedy nie trzeba wcale aby cena ropy spadła do 30$ na 2 lata, wystarczy jak utrzyma się w okolicach dzisiejszych poziomów, a Rosja za 1,5 roku popadnie w wielkie tarapaty.

Nie wiem czy wiecie, że dziś na ubezpieczenie Rosyjskich obligacji na wypadek bankructwa kraju jest 2 razy wyższe niż takie ubezpieczenie w przypadku Polski (mimo iż Rosja ma większe rezerwy niż zobowiązania a Polska odwrotnie)
sc / 99.232.235.* / 2008-12-20 05:58
Bardzo dobrze napisales. Ja czytalem, ze rezerwa walutowa Rosji bedzie rowna zeru za 9 miesiecy o ile ropa nie spadnie ponizej $40. W tej chwili kontrakty na styczen pokazuja $33.87. Byc moze cena dojdzie az do $20. Co wtedy? Dla Polski i dla Europy bedzie niewatpliwie dobrze. Rosja bedzie w wiekszym klopocie niz byl ZSRR przed swoim upadkiem. Co mnie zastanawia to to, ze Rosja nie ma zadnego planu naprawy swojej gospodarki (albo ja nie slyszalem) w odroznieniu do USA gdzie plan naprawy jest pokazany. Jedynie co slyszalem to zakaz kupowania aut zagranicznych na auta sluzbowe dla firm panstwowych.
Krzysiek84 / 83.15.98.* / 2008-12-21 18:58
Plan może i maja, ale tajny, bo ludzie w Rosji na pewno by na niego źle zareagowali, a rząd tam nie jest całkiem demokratyczny, więc bardziej niż w innych krajach boi się ludzi.
Za 6 miesięcy ceny gazu z Rosji spadną (9 miesięcy do tyły za ropą) jak do tego czasu ropa będzie tu gdzie teraz lub niżej to wtedy można się spodziewać jakich ruchów ze strony Moskwy, bo będą czekać do ostatniej chwili zanim powiedzą obywatelom jak sytuacja wygląda na prawdę.
Oczywiście Putin pewnie liczy, ze ropa szybko pójdzie do góry i nic robić nie będzie musiał (to właśnie może zgubić Rosję)
DOZ / 2008-12-19 20:43 / Ciemno widzę
Nie, nie wiemy. Mógłbyś podać jakieś źródło? chetnie dowiedzielibyśmy się więcej na ten temat.
Krzysiek84 / 83.15.98.* / 2008-12-19 21:00
Proszę bardzo (sorry pomyliłem się, nie 2 razy tylko 3 razy):
http://bespokeinvest.typepad.com/bespoke/2008/12/country-default-risk-rises-across-the-board.html
a tu krótki opis po Polsku http://mateuszmachaj.blox.pl/2008/12/Prawdopodobienstwa-bankructwa-wybranych-rzadow.html
DOZ / 2008-12-19 22:16 / Ciemno widzę
Dzięki! Szczerze mówiąc, myślałem, że to plotka jakaś, a to istotnie bardzo ciekawa stronka - jednym słowem: zwracam honor!
Krzysiek84 / 83.15.98.* / 2008-12-19 23:34
Spoko, nie ma sprawy, przecież masz prawo pytać o źródło informacji, staram się zawsze opierać na faktach, czasem zdarzy mi się coś przekręcić cytując z pamięci (np jak tam podałem 2 a miało być 3).
Resztę mojej wypowiedzi oparłem między innymi na http://gospodarka.pl.msn.com/gospodarka/3249782,33181,6077240,Prawda_gospodarki__prawda_ekranu.html

Najnowsze wpisy