Forum Forum prawneZmiany w prawie

Rozdzielność majątkowa. Jak ją ustanowić w małżeństwie

Rozdzielność majątkowa. Jak ją ustanowić w małżeństwie

Wyświetlaj:
Wiola906 / 37.47.238.* / 2017-09-10 18:44
jetem w trakcie małżeństwa lecz juz z synem nie mieszkamy z mężem od 1.5 roku i przed rozwodem chciałam złożyc o rozdziielność majątkowa zeby sie jego dochody nie wliczały do naszego gospodarstwa ze wzgledu na to ze złozyć chce z jego winy a proces sie bedzie długo ciągnoł. Czy można tak złożyc i Jaki koszt procesu .
BogdanW70 / 188.252.3.* / 2016-03-14 21:18
ja i żona chcemy zrobić rodzielność majątkową w trakcie trwania naszego małżeństwa (18 lat) czy cały majątek zgromadzony do ustanowienia rozdzielności jak również wszystkie zobowiązania dzielone są na pół a od dnia ustanowienia rozdzielności każde z nas gromadzi majątek własny partycypując w kosztach ?
czy dobrze rozumiem szczególnie jeśli chodzi o zobowiązania ? 50/50
szklarek / 2016-03-15 08:31
Rozdzielność może dać podział inny niż 50%/50% dotychczasowego majątku wspólnego.
Sama rozdzielność w stosunku do dotychczasowego majątku wspólnego zmienia jedynie jego bezudziałowość na współudział. 'Fizyczny' podział np. żona dom, mąż dacza + działka + samochód- to osobna kwestia wymiany udziałów, ewentualnych spłat. Dotyczy to też dotychczasowych zobowiązań- o ile nie są zaciągnięte przez jedno z Was bez wiedzy drugiego- są nadal wspólne, tyle że z określonym już udziałem. I je też można 'fizycznie' rozdzielić między siebie np. ze spłatą. Tyle, że często wymagana jest zgoda wierzyciela- np. banku w przypadku kredytu.
IZABELA / 83.25.120.* / 2015-05-02 19:54
Witam..mam z mężem rodzielnośc majątkową,ja jestem niepełnosprawna i miałam zasiłek stały dla osób niepełnosprawnych ale od niedawna zabrano mi go ponieważ mąz ma dosyć wysokie dochody..pani z mopsu nie wzięła pod uwagę rozdzelności majatkowej tylko to że mąz ma działalnośc i że mamy(tzn.MAŻma) dochody..prosze o wyjasnienie czy zrobiła to prawnie??
szklarek / 2015-05-05 09:46
Tak. Bo przy świadczeniach rodzinnych kryterium dochodowe dotyczy rodziny jako zbioru członków wymienionych w art. 3, pkt. 16 Ustawy o świadczeniach rodzinnych BEZ wskazywania na kwestię ustroju majątkowego.

Zresztą jest potwierdzający to wyrok- np. I SA/Wa 752/10 - Wyrok WSA w Warszawie,

Prawo do zasiłku na dziecko przysługuje rodzinom, które osiągają dochody nieprzekraczające kryterium dochodowego. Wynosi ono 504 zł miesięcznie w przeliczeniu na członka rodziny lub 583 zł, gdy wychowuje się w niej niepełnosprawny członek rodziny. Do dochodu zalicza się dochody osiągane przez członków rodziny, którzy są wymienieni w art. 3 pkt 16 ustawy z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r, nr 139 poz. 992 z późn. zm.).

– Musimy policzyć dochody obydwojga rodziców, nawet jeżeli została ustalona rozdzielność majątkowa między nimi lub mimo braku rozwodu nie wychowują wspólnie dziecka – mówi Halina Pietrzykowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Białymstoku.

Z taką interpretacją przepisów nie zgodził się jeden z rodziców, który odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie- sygnatura I SA/Wa 752/10
maja534 / 83.19.210.* / 2014-09-17 09:00
Witam.jestem w zwiazku malrzenskim z tego maz pracuje na czarno a ja zajmuje sie wychowaniem dzieci.maz ma zaciagniete kredyty niesplacone z czego nic o tym niewiedzialam,teraz ma komornika na karku.czy w takim przypadku mogla bym zrobic rozdzielnosc majatkowa?bo gdy pojde do pracy komornik bedzie mi sciagal jego dlug.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-09-17 11:23
Co do zasady rozdzielność majątkowa nie działa wstecz, wiec nie zwolni małżonki z odpowiedzialności za długi męża sprzed jej przeprowadzenia.
Zwalniałby fakt, gdyby były one (zobowiązania) zaciągnięte zupełnie bez Pani wiedzy oraz nie były spożytkowane na 'zwykłe potrzeby rodziny' jak definiuje to art. 30 KRO. Czyli na utrzymanie domu, żywność, utrzymanie dzieci itd.
AnnaK765 / 81.245.200.* / 2014-07-08 16:46
Dzień dobry. Chce zrobić rozdzielczość majątkowa . Mąż jest alkoholikiem straciliśmy cały dobytek łącznie z dachem nad głową. Mieszkamy w tej chwili za granicą lecz boje się ze zadłużenia będą się pogłębiać. Ma on prawo do kredytów bez mojej zgody. Ja jadę do polski lecz on nie jest w "stanie" a muszę zrobić rozdzielczość. Prawdopodobnie nawet sądowe pismo go nie ruszy. Czy jest możliwość załatwienia tej sprawy bez niego. Mogłabym sporządzić pismo tutaj i dać mu do podpisania lecz czy to wystarczy?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
JoannaJ1071 / 95.49.153.* / 2014-07-10 14:44
Bez niego tylko w sądzie, ale musisz udokumentować waszą obecną sytuację materialną i wyjaśnić kiedy i z jakiego powodu jest tak a nie inaczej. Zastanów się nad rozdzielnością z datą wsteczną, ale też musisz udowodnić od kiedy nie kontrolujesz tego co on robi. Powodzenia
wiwan / 2014-07-08 17:15
"Bez niego" u notariusza oznacza obecność jego... pełnomocnika, który musi być ustanowiony przez niego...notarialnie.

Albo pozew jak to napisano w tekście przewodnim do wątku.
Caudillio / 164.127.119.* / 2013-01-30 14:01
Brak informacji, że są sytuacje kiedy nawet zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej nie ratuje majątku jednego z małżonków przed odpowiedzialnością za zobowiązania współmałżonka przez kilka lat od ustanowienia rozdzielności.
r.simbor@gmail.com / 2013-01-02 14:20
Niestety brak mi tutaj informacji np. co z kredytem mieszkaniowym? Małżonkowie mogą zdecydować że np mieszkanie w kredycie będzie męża? A co ze zgoda banku na takie postępowanie- jeśli do kredytu przystąpiły obie osoby? Czy ma to wtedy jakieś skutki prawne? Co z rozliczaniem się z podatków? Co ulgami na dzieci jeśli są np 3?

Najnowsze wpisy