Forum Forum podatkowePIT

Rozliczenie dojazdów pracy

Rozliczenie dojazdów pracy

MlodyInz / 31.182.183.* / 2019-02-04 17:58
Witam, Od tego roku rozpocząłem swoją pierwszą pracę po studiach, nie posiadam zbyt bogatej wiedzy w sferze rozliczeń podatkowych stąd moje zapytanie, nie dotyczy ono stricte tego roku i tego rozliczenia pytam przyszłościowo. Pracuję w firmie oddalonej od miejsca zamieszkania o 45 km. Dojeżdżam codziennie transportem publicznym do pracy posiadam bilet imienny (migawka). Czy mogę to w jakiś sposób rozliczyć ? (Czy muszę uprzedzić pracodawce o tym ? Wypełniłem deklarację przy umowie, że mieszkam poza miejscem pracy.) Zastanawiam się również jak to wygląda z punktu widzenia zwrotu pieniędzy, pojedynczy bilet kosztuje 240 zł w ciągu roku kupiłbym takich biletów 12 co daje 2880 zł na rok czy taką kwotę dostaje do ręki wraz ze zwrotem podatku, czy jak to jest naliczane? Co w przypadku gdy jeden miesiąc bym nie kupił takiego biletu (urlop/jazda autem). Jak wygląda sprawa w przypadku jazdy autem? Z góry dziękuję za odpowiedzi i proszę o wyrozumiałość - nie znam się na tym . Pozdrawiam
Renata Giovanoli-Jakubczak Doradca Podatkowy / 178.42.45.* / 2019-02-13 14:47
Witam Pana, rozumiem, że jest to Pana jedyna praca etatowa oraz, że pracodawca nie zwraca Panu w żadnej formie kosztów dojazdu? Jeśli tak, to zgodnie z art 22 ust 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Pana pracodawca uwzględnia w rozliczeniu rocznym kwotę 1668,72 zł. Jeśli rzeczywiste koszty dojazdu są wyższe od w/w kwoty to może Pan odliczyć w rozliczeniu rocznym koszty w wysokości wydatków faktycznie poniesionych ale udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi art 22 ust 11 w/w ustawy

Najnowsze wpisy