Forum Forum podatkowePIT

Rozliczenie przychodu ze sprzedaży licencji na wykorzystanie utworu w formule royalty-free

Rozliczenie przychodu ze sprzedaży licencji na wykorzystanie utworu w formule royalty-free

FiluHalon / 2015-10-24 11:27
Dzień dobry,

Chciałbym się zorientować, w jaki sposób mógłbym rozliczyć niewielki przychód wygenerowany przez sprzedaż licencji na użytkowanie utworów muzycznych (w postaci skomponowanych, zmiksowanych i zrealizowanych przeze mnie plików muzycznych) przy użyciu platformy market.envato.com?

Przybliżę nieco mój problem. Od kilku miesięcy tworzę utwory muzyczne, które następnie umieszczam w internecie (w formie cyfrowej) na wyżej wymienionej platformie. Jeżeli ktoś kupi licencję na wykorzystanie mojej muzyki, jestem wynagradzany w postaci tantiem za sprzedaż tejże licencji.

Zaznaczyć muszę, że sprzedaż ma charakter międzynarodowy, a transakcje odbywają się w dolarach.

Stąd moje pytanie podstawowe: od czego powinienem zacząć chcąc rozliczyć się z fiskusem w sposób prawidłowy? Gdzie mógłbym rozpocząć poszukiwania właściwej procedury odprowadzenia podatku lub do kogo mógłbym się zwrócić z prośbą o pomoc i wyjaśnienie?

Serdecznie pozdrawiam,
Filip
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-10-28 09:01
Jak rozumiem nie ma tu kwestii podpisywania umowy z zakupującym licencję przed stworzeniem utworu. Kupujący są osobami fizycznymi.

Można to kwalifikować moim zdaniem jako źródło 'działalność wykonywana osobiście/ przychody pochodzące z działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej lub publicystycznej.

Albo z DG jeśli takową Pan założyłby.

Ta pierwsza :
-zaliczki PIT w trakcie roku
-można tu stosować 50% KUP
-podatek wg. skali

Rozliczenie roczne na PIT 36 + PIT Zg. Metoda rozliczenia/unikania podwójnego opodatkowania zależy od siedziby serwisu- bo jak rozumiem to on wypłaca wynagrodzenie, a nie poszczególni nabywcy oraz tego, czy są jednocześnie dochody polskie opodatkowane wg. skali podatkowej.
FiluHalon / 2015-10-28 11:42
Dziękuję bardzo za odpowiedź!

Zgadza się, nie podpisuję umowy przed stworzeniem utworu.

Serwis wypłaca wynagrodzenie. Od stycznia 2016 roku siedziba serwisu znajdować się będzie w Stanach Zjednoczonych.
wiwan / 2015-10-28 12:12
Z umowy* RP-USA o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika metoda 'zaliczenia (odliczenia) proporcjonalnego'. Czyli w rozliczeniu rocznym składanym w Polsce od sumy dochodów osiągniętych w Polsce i za granicą podatnik potrąca od polskiego podatku kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą.

*Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki
w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się
od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu,
podpisana w Warszawie dnia 13 lutego 2013 r.

Najnowsze wpisy