Forum Forum inwestycyjneFundusze

Rozliczenie straty ze sprzedaży funduszy inwestycyjnych z dochodami giełdowymi w PIT-38?

Rozliczenie straty ze sprzedaży funduszy inwestycyjnych z dochodami giełdowymi w PIT-38?

gumis77 / 83.5.241.* / 2008-03-01 15:20
Witam,
Mam pytanko czy można rozliczyć strate ze sprzedaży funduszy inwestycyjnych z dochodami giełdowymi w PIT-38? Są podzielone zdania na ten temat! Co wy na to?
Wyświetlaj:
max1224 / 2008-03-15 14:29 / Tysiącznik na forum
nie
w pit38 tylko akcje
fundy i lokaty odliczają odpowiednio tfi i banki
MaiX / 2008-03-14 16:37
Poogladałem felieton ale nadal nie jestem pewien.
Oto przykład:
Kupuję fundusz A za 100 PLN i sprzedaje za 150 PLN - TFI nalicza i odprowadza do fiskusa 19%z 50PLN
Kupuję fundusz B za 100 PLN i sprezdaję za 80 PLN

Jak widać moje przychody to 230 PLN a koszty 200 PLN - w sumie zarobiłem 30 PLN a podatek zapłaciłem od 50 PLN.
Można ta róznicę odzyskać? W felietonie jest mowa tylko że nie można łaczyć zródeł ale to przecież jedno źródło?
max1224 / 2008-03-14 13:10 / Tysiącznik na forum
wszystko wyjaśnia www.tvncnbcbiznes.pl w zakładce twój brat pit
nhx / 85.128.78.* / 2008-03-07 15:05
absolutnie nie.tej straty sie nie uwzglednia.
miki3d / 2008-03-01 17:07 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Z tego, co wiem nie. Nawet gdybyś dokonywał transakcji poprzez ten sam rachunek maklerski.
nhx / 85.128.78.* / 2008-03-07 15:11
oczywiscie ze nie,juz sprawdzalismy.Wyobrazmy sobie,ze ktos wplacil np. 100 tys. do PKO/C.S. JPY i teraz,po 2-ch latach zabral co zostalo.A JPY ma wlasnie strate prawie - 56 %.Coz wiec to oznacza??? Ano to,ze skarb panstwa mialby zwrocic czlowiekowi ponad 50 tys. zl odejmujac ta strate od naleznych z gieldy podatkow.Widac golym okiem,ze w takiej sytuacji jak obecna,gdyby to bylo mozliwe /a nie jest/ skarb panstwa przy obecnych sumach w f=unduszach /ok. 135 mld zl/ i stratach ludzi na nich nie tylko nie mialby zadnych dochodow ale jeszcze by stracil na tych odliczeniach.
TOmee / 77.254.129.* / 2009-04-28 12:32
Bzdura. Kto tak rozumuje? Chyba tylko kretyn po państwowej uczelni. Przecież Państwo nie dopłaca podatnikowi, a jedynie oddaje podatnikowi nadpłacony przez tego podatnika podatek. Jeśli miałem stratę - A MIAŁEM - to mam prawo to ująć. Wyobraźmy sobie analogię do inwestowania na rynku budowlanym w formie działalności developerskiej. PRzecież gdyby państwo przez pół roku pobierało podatek, a następnie, gdy developer popadł w kłopoty nie chciało mu uwzględnić strat w rozliczeniu ROCZNYM mielibyśmy do czynienia z SUTENERSTWEM.
inny / 2009-04-28 19:08 / Bywalec forum

Jeśli miałem stratę - A MIAŁEM - to mam prawo to ująć.


Niestety nie masz prawa. Zyski i straty z funduszy nie kompensują sie ani ze sobą, ani z innymi inwestycjami. Wiem jest to niesprawiedliwe i złodziekskie prawo, ale tak mówi ustawa o TFI.
TFI odprowadzają od razu podatek od zysku, jak banki od lokat i tyle.
Przykładowo kupiłeś legg mason, potem dokupiłeś. Na pierwszym zakupie masz 1000zł zysku, na drugim 1000zł straty i odkupujesz to razem od legg masona. na rachunek wpłynie ci twoja wpłata pomniejszona o 200zł, bo legg mason odprowadzi za ciebie podatek od zysku. Nie skompensuje ci straty i na pewno nie możesz jej nigdzie odpisac.
Temat był wielokrotnie wałkowany, teraz znów jest popularny, bo wielu klientów poniosło na TFI straty w 2008.

Portale podające, że straty można odpisac po prostu oszukują z braku wiedzy, albo z premedytacją. Wielu za ich radą złozy taki PIT licza na nieuwagę urzędasów, ale w razie kontroli wysoka kara za fałszywe wyłudzenie podatku belki jest pewna.
PanHeniu / 77.253.167.* / 2008-04-14 17:47
Czytajcie: http://www.pit.pl/0311_odlicz_strate_z_funduszy_od_zysku_z_akcji_aktualnosci_pitpl_4268.php
PanHeniu / 77.253.167.* / 2008-04-14 17:43
Błędne masz rozumowanie. Problem w tym że podatek ten służy właśnie okradaniu obywateli z oszczędności. Skarb państwa nie dopłaca nic a nic podatnikowi a podatnik MUSI mieć prawo odpisać taką rozliczyć stratę ile od ogółu inwestycji kapitałowych i otrzymać zwrot podatku który zapłacił wcześniej ryczałtem a który jak się okazało jest nienależny. Zasada ta obowiązuje wszystkie firmy i jednostki prowadzące interesy i działalność gospodarczą w Polsce: różnica przychodów pomiędzy kosztami. Niech Fundusze płacą podatki od swoich prowizji a nie ich kienci którzy dostaraszą im "materiał" pracy. Akcje czy też jednostki funduszy powinny być tutaj traktowane jak "towar" np. w hurtowni owoców, a nie nie zasadzie prawa Kalego.
Bora / 83.22.139.* / 2008-03-04 07:27
Brak jest zatem przeszkód, aby w rubryce 28 deklaracji PIT-38 ująć stratę z tytułu udziału w funduszu inwestycyjnym. „Jedyny problem polega na tym że podatnik musi sam obliczyć wysokość straty w oparciu o dokumenty przesyłane przez fundusz i dokumenty obciążające go prowizją za transakcje.” – podsumowuje Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny PIT.pl – „Nie otrzyma żadnej informacji podatkowej przydatnej w tej sytuacji.”
nxh / 85.128.78.* / 2008-03-07 15:06
to nie jest prawda,tylko pobozne zyczenie.Skarbowka takiego PIT'a nie przyjmie,chyba ze przez nieuwage.A potem beda duze klopoty.
Bora / 83.22.139.* / 2008-03-04 07:33
Na przykład:
Podatnik osiągnął dochód ze sprzedaży akcji na GPW w Warszawie 20.000 zł. Jednocześnie odnotował stratę 3.000 zł z tytułu udziału w jednym z funduszy inwestycyjnych oraz 5.000 zł dochodu z tytułu udziału w innym funduszu. W takiej sytuacji podatnik zapłaci podatek od 5.000 zł dochodu z tytułu udziału z tym innym funduszu, oraz podatek od dochodu ze sprzedaży akcji pomniejszonego o stratę z udziału w pierwszym z funduszy – czyli od 17.000 zł. Pozdrawiam.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy