Forum Forum podatkoweInne

Rozliczenie za sprzedaż-zakup nieruchomości

Rozliczenie za sprzedaż-zakup nieruchomości

PRyba85 / 85.89.184.* / 2009-03-23 20:46
Proszę bardzo o pomoc.

Kilka lat temu babcia kupiła mi działkę rolną. Wówczas byłem jeszcze niepełnoletni. W ubiegłym roku, wraz z kilkoma innymi posiadaczami działek, dokonaliśmy podziału (na zasadzie darowizn) oraz przekształcenia działek na budowlane.
Niedługo później zgłosiła się do mnie osoba chętna zakupić ode mnie (w tym momencie już dwie - efekt podziału) działki budowlane. Sprzedałem te działki - a następnie za kwotę nieco niższą (o 4,6 tys.) zakupiłem jedną działkę budowlaną.

Jak będzie wyglądało moje rozliczenie? Od jakiej kwoty będę musiał płacić podatek? Z góry dziękuję za pomoc.
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-03-23 21:44 / Tysiącznik profesjonalny
Z Twojej wypowiedzi niewiele wynika. Sprzedałeś działkę rolną przekształcona, która była twoją własnością kilka lat, czy tez w dochodach ze sprzedaży są działki, które otrzymałeś w darowiźnie w 2008 (tak odczytuję ubiegły rok) ? :-))
PRyba85 / 195.69.80.* / 2009-03-24 19:52
No wychodzi na to, że sprzedałem działkę, którą otrzymałem w darowiźnie, zaś później, niemal za te same pieniądze kupiłem działkę. Wszystko w 2008.
belladonna / 2009-03-24 20:44 / Tysiącznik profesjonalny
Są 3 rodzaje przepisów odnośnie sprzedaży nieruchomości na dzień dzisiejszy. Zastosowanie mają przepisy wg nabycia nieruchomości (czyli jak sprzedajesz w 2008 nieruchomość nabytą w 2006 to są inne przepisy, jeśli sprzedajesz w 2008 nieruchomość nabytą w 2007 lub 2008 to są inne przepisy.... no trzecie dotyczą sprzedaży nieruchomości nabytej w 2009, wiec u Ciebie jedynie można wykluczyć to trzecie, bo trudno sprzedać w 2008 nieruchomość nabytą w 2009). Co do reszty, to musisz napisać dokładne daty NABYCIA. Inaczej Ci nie jestem w stanie odpowiedzieć. Rozumiesz?
PRyba85 / 195.69.80.* / 2009-03-24 22:09
ROZUMIEM WSZYSTKO.

Wyglądało to tak:
- marzec 2000 - otrzymałem działkę od babci,
- kwiecień 2008 - podział na zasadzie darowizn (przekształcenie na działkę budowlaną),
- wrzesień 2008 - sprzedaż działki za kwotę X,
- grudzień 2008 - zakup nowej działki za kwotę X-4,9 tys.

Czy mógłbym prosić o podanie odpowiedniego rozporządzenia określającego interesujące mnie przepisy?
belladonna / 2009-03-25 02:15 / Tysiącznik profesjonalny
Sprzedaż działki nabytej w darowiźnie przed 1 stycznia 2007 jest zwolniona z podatku.
Co oznacza podział na zasadzie darowizn? Skoro działka była Twoja, to przekształcając na budowlaną, co kto komu darował?
Jeśli ta sprzedaż będzie zwolniona (a musisz wyjaśnić "kwiecień 2008 - podział na zasadzie darowizn (przekształcenie na działkę budowlaną)", to zakup działki w 2008 jest nieistotny.
Ale jak będziesz sprzedawał działkę nabytą w 2008, to jedynym zwolnieniem jest ulga meldunkowa, więc na działce trudno mieć stały meldunek, dlatego warto poczekać ze sprzedażą, do 2014 roku, kiedy podatek dochodowy już nie wystąpi :-))
PRyba85 / 62.29.176.* / 2009-03-25 12:45
Wyjaśniam - "podział na zasadzie darowizn"

Moja działka miała kształt "paska": 6m^2 x 400m^2, podobnie jak innych osób, które brały udział w tym podziale. Więc odbyło się to w ten sposób, że najpierw wszyscy "oddali" działki jednej osobie, która podzieliła tą całość na drogę i kilkanaście kwadratowych działek budowlanych, po czym oddała każdemu - zgodnie z jego metrarzem - odpowiednią ilość działek.

Więc w świetle prawa, to ja sprzedałem działkę którą otrzymałem w 2008 roku na zasadzie darowizny. I teraz interesuje mnie to, ile muszę podatku zapłacić i czy istotne jest to, że za uzyskane pieniądze kupiłem inną działkę.

Pozdrawiam i dziękuję za dyskusję.
belladonna / 2009-03-25 16:47 / Tysiącznik profesjonalny
Ojej no to fatalnie, bo skoro sprzedałeś działki otrzymane w formie darowizny w 2008, to podlega to opodatkowaniu, a jedyną ulgą jest ulga meldunkowa, która do działek zastosowania nie ma. Czyli płacisz 19% od dochodu (przy darowiźnie koszty masz znikome) i wykazujesz ten podatek w PIT-36 :-))

Najnowsze wpisy