Forum Forum emerytalneInne

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) nr 574/72

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) nr 574/72

april / 193.130.234.* / 2014-04-04 11:21
czy ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 574/72 z dnia 21 marca 1972 r. obejmuje także swoim zastosowaniem Brytyjskie Wyspy Dziewicze?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-04-04 12:02
W jakim zakresie ?
Rozporządzenie to nie ma już zastosowania w zakresie koordynacji emerytur wobec ubezpieczonego, który nie jest obywatelem Państwa trzeciego.

Zostało zastąpione od 1 maja 2010 r. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004
z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpiecze-
nia społecznego (Dz. Urz. L 166 z 30 kwietnia 2004 r., s. 1-116),
q rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009
z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE)
nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społeczne-
go (Dz. Urz. L 284 z dnia 30 października 2009 r., s. 1-42)

Co nie zmienia faktu, że owo brytyjskie terytorium zamorskie NIE jest tymi przepisami objęte.

Indywidualnej umowy- polsko- 'dziewiczej' z tego co mi wiadomo nie podpisano.

Co do obowiązku składkowego z tyt. zatrudnienia w Polsce pracownika- jeśli nie ma przedstawicielstwa- nie jest to podstawą ub. społecznych ani zdrowotnego. Pracownik taki, by nie być ubezpieczeniowo "gołym" jeśli nie ma innego tytułu do ubezpieczeń- powinien przystąpić do dobrowolnego ub. em-rentowego w ZUS i zdrowotnego (umowa z NFZ) i sam je opłacać ze swoich środków- składki wtedy są opłacane od podstaw "deklarowanych, nie niższych niż...", a więc niezależnych od faktycznie wypłacanego w kraju wynagrodzenia od podmiotu zagranicznego.
april / 193.130.234.* / 2014-04-04 12:34
Dziękuję. Czy jako rozwiązanie tej sytuacji pracownik zatrudniony w Polsce, posiadający podpisaną umowę z firmą zarejestrowaną na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (dalej BWD) może założyć swoją działalność gospodarczą i na tej podstawie opłacać składki ZUS? Czy istnieją wówczas konkretne wymogi dotyczące umowy podpisanej z pracodawcą z BWD? Czy umowa może spełniać jednocześnie znamiona zlecenia i umowy o pracę?

Czy BWD jako obszar specjalny państwa członkowskiego UE z pewnością jest wyjęty z zastosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004?

Firma z BWD zleca pracownikowi otwarcie przedstawicielstwa, ale pracownik po założeniu spółki z o.o. nadal będzie zatrudniony na podstawie umowy z firmą zarejestrowana na BWD, czyli jak rozumiem dla przedstawicielstwa nadal nie powstanie obowiązek odprowadzania składek, gdyż nie będzie bezpośredniej umowy pomiędzy spółką a pracownikiem.
wiwan / 2014-04-04 13:14
1. braku ubezpieczeń w Polsce- tak, ale moim zdaniem należałoby zmienić umowę ze spółką, na umowę o świadczenie usług/usługi/ zlecenia tak, by nie powstał zarzut, że DG jest fikcyjna, skoro cała działalność w kraju odbywałaby się na podstawie dotychczasowej umowy o pracę. Czyli powinno być to w ramach DG, w ramach zgłoszonych PKD, za wystawianiem rachunków spółce/faktur.

Różnica składkowa w stosunku do ub. dobrowolnego "oderwanego" jest takie, że "oderwane" jest tylko w zakresie em-rent, z DG jest wypadkowe i możliwość chorobowego. Podstawa- nie niższa niż płaca minimalna, z DG- ulga przez 24 mc- podstawa nie niższa niż 30 % płacy minimalnej, potem nie niższa niż 60 % przeciętnego wynagrodzenia krajowego.

Zdrowotne "oderwane" - podstawa nie niższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku za poprzedni kwartał, a więc zmienia się co 3 miesiące, z DG- 75% ww za ostatni kwartał roku poprzedniego i jest stała na cały rok.

2. tak, na podstawie polskich opracowań, które wskazują inne takie terytoria, które tej regulacji podlegają. Wersji angielskiej nie czytałem.

3. przecenia mnie Pani, w wątku 'jockeline' podąłem namiar na dedykowaną placówkę ZUS, warto zadzwonić 801 400 987* - numer przeznaczony do obsługi połączeń z krajowych telefonów stacjonarnych
22 560 16 00* - numer przeznaczony do obsługi połączeń z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych.
Konsultanci są dostępni:
w dni robocze pon. - pt.: godz. 7.00 - 18.00


Niestety to infolinia zcentarlizowana, więc do owego warszawskiego ZUS przekierują, ale ma to sens w godzinach jego działania. Więc do 15 pewnie. Można też zdaje się po prostu wystąpić o pisemną interpretację sytuacji ubezpieczeniowej obecnej/przyszłej, by mieć kwit, na ewentualne przyszłe kontrole, zastrzeżenia Zakładu.

4. 4. uprzedzając pytania PIT-owe ( dochód zagraniczny ) i VAT-owe- odsyłam do tego działu:

http://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html

gdzie działa 'belladonna'
april / 193.130.234.* / 2014-04-04 15:40
Bardzo pomocne, dziękuję!! W przypadku ub.dobrowolnego oderwanego, mogę uzupełnić pakiet o NNW w towarzystwie ubezpieczeniowym, tylko nie wiem co miałabym zrobić potencjalnie z chorobowym, macierzyńskim??? Jakaś opcja?
wiwan / 2014-04-04 21:29
W opcji "oderwanej" w ZUS-ie - nie, bo ub. chorobowe jest sprzężone z ub. emerytalno-rentowym tylko obowiązkowym- czyli jest ono albo obowiązkowe (jak np. na etacie) albo dobrowolne, ale dobrane do ub. emerytalnego obowiązkowego- czyli np. z tyt. działalności gospodarczej.

Zatem tak jak przy NNW- jakiś ersatz ub. chorobowego komercyjny:

http://www.money.pl/forum/katalog,8,0,0,40,0,ubezpieczenia.html


może ktoś podpowie.

Najnowsze wpisy