Forum TechnologieZdrowie i medycyna

Rozwiązanie problemu receptowego za 400 mln zł. Opłacałoby się?

Rozwiązanie problemu receptowego za 400 mln zł. Opłacałoby się?

Wyświetlaj:
harpi / 46.231.84.* / 2012-03-02 09:54
Ten pomysl jest niewygodny dla samych lekarzy przyjmujacych prywatnie. Pozwalalby sledzic nie tyle pacjenta, co bezposrednio wskazac winnego blednego leczenia. Nie sadze aby przed 2050 rokiem zostal wprowadzony w zycie.Zbyt duze lobby lekarskie i farmaceutyczne ktore jest przeciw
pp.ppp / 193.25.0.* / 2012-01-12 01:11
kolejne proste rozwiązanie: lekarz wysyła sms z peselem pacjenta i dostaje jak kody jednorazowe do banku - ubezpieczony/nieubezpieczony. Przy okazji pracownik też mógłby sprawdzać pracodawcę czy odprowadza składki. Przy powszechnym użyciu - koszt sms - 2-3 grosze. Banki mogą dla każdej operacji generować potwierdzenia a zus nie może potwierdzić faktu ubezpieczenia.

co prawda odsetek nieubezpieczonych to promil - jak sami mówią. Nie dość że osoba nie może znaleźć pracy to jeszcze mu dokopią pełną odpłatność... super. A gdzie konstytucyjne prawo do leczenia?
bridaxyz / 82.145.75.* / 2012-01-13 11:50
A po co sms? Komputery i tak lekarze mają albo miec powinni i potylko wgrac in system który byłby aktualizowany co mesiąć (bo co miesiac są składki opłacane) Lekarz wpisuje w system nazwisko i juz wie czy ubezpieczony czy nie :)
Ivv / 89.78.35.* / 2012-01-11 21:23
U mnie były karty w publicznej służbie zdrowia, które wciąż trzeba było aktualizować, aż miałam tego dosyć i wyniosłam się do prywatnej, gdzie wymagają tylko oświadczenia o ubezpieczeniu na początek roku i potem już nic nie trzeba nosić i okazywać. Pełen komfort.
Karty to był koszmar. Aktualizacja była gdzie indziej niż przyjmowali lekarze i przed każdą wizytą trzeba było latać na drugi koniec miasta, po aktualizację, a jak jej nie było, to żebyś zdychał i tak by cię lekarz nie przyjął. Kosztowało mnie to i nerwy i czas, bo co 3 miesiące była ta jazda, a jak zapomniałam wziąć tego cholerstwa, choćby aktualnego, to też nici z wizyty. Jak miałam zapisać dzieci, to się wypisałam.
aaa kotki dwa / 91.213.58.* / 2012-01-10 13:03
Po kiego wprowadzać katy, skoro wszyscy mają dowody osobiste? Zniesiono ostatnio obowiązek posiadania NIP dla osób fizycznych, to teraz wprowadzą nowy numer. Biurokracja.
załamany / 46.113.125.* / 2012-01-08 09:03
No dobra, napiszę to. Chociaż i tak pieniądze zgarnie ten, kto ma je zgarnąć (co, Ś., szwagier czy kolega ma tę firemkę od kart?). Pomysł z kartą to najgłupsze, co może myślącemu (a raczej - mało myślącemu) człowiekowi przyjść do głowy. PO CO KARTA, jeżeli istniałaby centralna baza danych?? A co z urządzeniami mobilnymi??? Gdzie taką cudowną kartę wsadzisz w komórkę? Żałosny poziom świadomości technologicznej w Polsce wygeneruje kolejną informatyzację ZUS lub kolejnego CEPIKa.
chory na cókrzycę. / 79.186.34.* / 2012-01-07 14:24
1,lekarze nie powinni otrzymywać wynagrodzenia za badania chorych zakończone receptą z wronią pieczątką.
2.chorzy powinni gremialnie odchodzić od lekarzy rodzinnych,którzy stosują takie praktyki do lekarzy którzy nie mają much w nosie .
3.zwolnić takich lekarzy ze szpitali i przychodni bo są niewrażliwi i normalnie głupi,a tacy mogą tylko zaszkodzić.
Polak2 / 81.219.255.* / 2012-01-10 01:28
Nie przerywaj leczenia, bo ci szkodzi ( oczywiscie psychiatrycznego)...
Mistrzu / 84.19.169.* / 2012-01-06 14:26
400 mln? NONSENS! Nie ma infrastruktury informatycznej u świadczeniodawców. Jedynym miejscem gdzie jest taka infrastruktura są APTEKI. I to ją należy ewentualnie wykorzystać do automatycznego sprawdzania uprawnień do zniżek - jeśli w ogóle.
Można prościej:
Emeryci i renciści wystarczy, że okażą legitymację. A to oni są pewnie głównymi klientami aptek.
W przypadku reszty - pieczątki płatników w książeczce drukowanej z PDFa. Za podrobienie pieczątki konsekwencje karne dla okaziciela. Skoro udział nieubezpieczonych to promil - to takie sytuacje to też promil. I ustawić to tak by taką sprawę rozpatrywał e-sąd. I prowizorka gotowa.
dgen / 2012-01-06 13:58 / Tysiącznik na forum
poziom debilizmu autorów w money.pl sięgnął apogeum - do upadłego powtarzam na tym forum i nie tylko - na śląskich kartach nie ma i nigdy nie było aktualnych danych o składkach ! tak miało być z założenia ale pomysłodawca (sośnierz) został prędko wykopany z PO. Obecnie karty co prawda zawierają dane personalne i są potwierdzeniem zgłoszenia do ubezpieczenia ale nic nie mówią o odprowadzaniu składek. Stąd niektóre gabinety i przychodnie dodatkowo żądają potwierdzenia opłacania składki zdrowotnej. Póki co z kartami leczą się drobni przedsiębiorcy miesiacami zalegający z zus-em oraz emigranci podczas urlopów spedzanych w ojczyźnie.
karol V / 89.79.121.* / 2012-01-06 18:49
a gdzie jest baranie napisane ze zawiera takie dane? ja tu widze ze gdyby go poprawic, to by zabieral
i to by było na tyle / 83.29.169.* / 2012-01-06 16:17
Mylisz się! Skreślenie z listy ubezpieczonych odbywa się Tak szybko jak umozliwia to przepływ informacji pomiędzy ZUS a NFZ. Fundusz niezwłocznie wygasza ważność karty.
Dlatego bzdurą są propozycje umieszczenia na karcie danych szczegółowych o składkach. To byłoby tak samo głupie jak umieszczenie na karcie płatniczej historii rachunku.
fgb / 95.160.237.* / 2012-01-06 15:37
Głupoty piszesz, jeśli przestajesz odprowadzac składki, twoja karta staje się nieważna i nie możesz się zarejestrowac u lekarza, chyba że odpłatnie. Wiem z własnego przykładu.
mmar / 212.49.52.* / 2012-01-06 14:26
pomylka, Sosnierz nie byl z PO tylko z PiS i to oni go wywalili
dgen / 2012-01-06 14:57 / Tysiącznik na forum
najpierw sprawdź a potem pisz: sośnierz zaczynał w KLD, potem był posłem z PO (od 2006), od 2007 r. w PIS , później PJN a teraz w Solidarnej Polsce
bcew / 178.183.131.* / 2012-01-06 14:12
Nie zgadzam sie z tym co piszesz, 1 tydzien po tym jak przestalem pracowac moja karta juz byla nie wazna na slasku i nie moglem zapisac sie na nia do lekarza.
Jakub_sza / 46.113.70.* / 2012-01-06 13:43
Wprowadzić powszechną informatyzację wszystkiego! w oparciu o PESEL z kartą chip albo i bez z kodem kreskowym czy bez. jest jeden numer i na niego wszystko może być. a nie nr, dowodu, pesel, nip, itd.
Pesel u lekarza i lekarz wpisuje co zbadał i co przepisał pacjentowi w KOMPUTERZE, idzie pacjent -bez karteczek - do apteki i podaje pesel albo karte chip, z kodem kreskowym whateveer i apteka ma już to co lekarz przepisał, zamiast procesu deszyfracji pisma lekarskiego.
no i skończyły by się bajki ludzi co to im dolga itd. jest pełna historia medyczna w komputerze i centralnej bazie danych a nie karty pacjenta w każdej przychdni!
LUDZIE MYŚLCIE, Panie BONI DO ROBOTY! INFORMATYZUJ WSZYSTKO jak nanjprościej i jak najszybciej. jedna baza wiele nakładek dostępowych. to nic nowego od lat banki i różne instytucje to robią. a i pewnie spec służby mają taką bazę u siebie ;)
Cox / 91.94.153.* / 2012-01-06 13:36
po co znowu jakieś urządzenia , wystarczy pesel ( unikalny numer ) i baza dostępna dla NFZ, lekarzy i aptekarzy. Jedna centralna baza danych, czy to takie trudne..?? myślę że tak znowu,kolega nie zarobi na produkcji kart i czytników , wdrożeniu i serwisowaniu, po co proste rozwiązania?? tak bez przetargu , no jak to?? ..... ech, wszędzie to samo każdy buduje swój własny system ZUS, US, PESEL,NFZ, kur..wa wymiękam
i to by było na tyle / 83.29.169.* / 2012-01-06 16:22
Nie wymiękaj! Jedna megabaza to może fajny pomysł na S-F ale jak się wysypie z byle powodu to całe życie zamiera. Im więcej funkcjonalności dodanych do systemu tym większe prawdopodobieństwo awarii.
Wilu / 87.207.140.* / 2012-01-07 11:26
Oświeć Amazona, Google albo chociaż jakikolwiek bank, który korzysta z baz. Czy ty myślisz osiołku, że to na jakimś jednym pececie sobie kuśtyka?
fragi / 78.28.51.* / 2012-01-06 12:01
Poseł Piecha już zapomniał jak listę leków refundowanych ustalał w knajpie z przedstawicielami koncernów farmaceutycznych ? Iwabradyna - mówi to panu coś ? Przecież było tak dobrze. Ministrowi tak.
Wilu / 87.207.140.* / 2012-01-07 11:29
Dokładnie, Piecha wygląda na lobbystę i krętacza w kieszeni koncernów farmaceutycznych. Wymienia tylko jedną "wadę", żeby tylko uwalić projekt. Gdyby gość był ministrem rolnictwa, to chłopi pługami by ziemię do teraz orali. Bo przecież traktor się może zepsuć.
jajkowski66 / 80.50.131.* / 2012-01-06 11:37
Utrzymywanie urzędasów wbrew naszej woli to niewolnictwo.
~Kris / 2012-01-06 10:58 / Tysiącznik na forum)
Wprowadzanie kart jest bez sensu - do identyfikacji wystarczy numer dowodu - nawet bez chipa.
Dane mają być w centralnej bazie, a nie na karcie.
i to by było na tyle / 83.29.169.* / 2012-01-06 13:21
A ja proponuję na przedramieniu tatuaż z numerem identyfikacyjnym a dane w centralnej bazie. Rękę trudniej podrobić.
i to by było na tyle / 83.29.169.* / 2012-01-06 16:30
Bo Ci się źle kojarzy?
Gdyby numer dowodu był wystarczającym sposobem identyfikacji osoby to nikt nie wprowadzałby PESEL-i (n.b. też do d...) czy NIP-ów.
w@sylek / 77.46.5.* / 2012-01-06 10:57
Nie ma to jak pomysły w PL... Skoro maja być dowody elektroniczne i są tam nasze dane, wystarczyło by zrobić miejsce na dane NFZ (jak katalog na pliki) i po po temacie. Jedna karta do wszystkiego. Drugi sposób - znany z banków. Centralne komputery z bazami danych połączonych instytucji ZUS/NFZ z dostępem autoryzowanym przez internet z apteki i przychodni ...i każdy by wiedział co ma na swoim koncie... Ale w PL to się nie uda... podobnie jak zarejestrowanie auta kupionego za granica w 1 dzień i wiele innych... Armia biurokratów musi z czegoś żyć i napędzać samą siebie. A każda grupa arystokracji musi rządzić w swoim pałacu, dlatego żaden pałac nie upadnie, bo zgadzam się z przedmówcą. Nikt się nie odważy na radykalne reformy.
i to by było na tyle / 83.29.169.* / 2012-01-06 13:30

Jedna karta do wszystkiego

To akurat nie jest dobry pomysł.
Po pierwsze dlatego że ustalania co na niej miałoby się znależć potwa dwa stulecia.
Po drugie jest złym pomysłem umożliwanie powszechnego dostępu do naszych danych tym których dane te nie powinny interesować.
Po trzecie zaś przy jednej karcie jej utrata powoduje apokalipsę dla właściciela.
kristoferbla / 178.37.83.* / 2012-01-06 10:42
Jest tylko jedno dobre rozwiązanie tego problemu - PRYWATYZACJA NFZ! Ale jaki polityk będzie miał odwagę się tego podjąć?
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy