Forum Forum inwestycyjneForex

RPP: Stopy procentowe nadal bez zmian

RPP: Stopy procentowe nadal bez zmian

skomentuj
Wyświetlaj:
CSpostrzegawczy / 193.111.166.* / 2006-10-25 15:57
Przy malejącym procentowo deficycie budżetowym stopy procentowe odbiegają znacząco od poziomu inflacji i jest jeszcze rezerwa około 0,5 pp. Jeśli nastąpi wzrost stóp procentowych ludzie całkowicie odwrócą się od złotego na rzecz CHF, co może mieć bardzo negatywne reperkusje i nie zrównoważy zysków z podwyżki. Szkoda, że tak duża energia idzie w uprzedzającą podwyżki propagandę, zamiast dokładniej przewidzieć skutki obniżki, być może okaże się, że nie będzie ona miała dużego wpływu na wzrost inflacji.
bubu / 83.238.9.* / 2006-10-26 10:23
Można się spierać czy istnieje pole dalszych obniżek czy nie. Wychodząc z perspektywy realnej stopy zapewne tak. Sygnalizowałem to jakiś czas temu że RPP swoimi błędnymi decyzjami w roku 2004 spowodowała iż znaleźlismy sie w innym momencie cyklu w porównaniu do najbardziej istotnej dla nas gospodarki strefy Euro - my dopiero zaczniemy cykl podwyżek podczas gdy EBC zapewne w 2007 ten cykl zakończy co będzie spoowodowane spowolnieniem gospodarki USA i w rezultacie także Europa zwolni. Ale zanim tego nie uczyni mamy problem ponieważ maleją różnica pomiedzy naszymi stopami a stopami w Eurolandzie. Może to spowodować trudności w znalezieniu chętnych na nasze papiery dłużne. Tyle na temat obniżek.
Osobna kwestią pozostaje sensowność podwyżek - patrząc na najnowszą projekcję powinniśmy przy obecnym poziomie utrzymać się w celu do końca roku 2007 a nawet 2008. WPI także nie sygnalizuje zagrożenia gwałtownego wzrostu inflacji. Mimo to podwyzka jest przesądzona i pozostaje tylko kwestia kiedy nastapi i jaka bedzie jej skala. Sądząc z wypowiedzi poszczególnych członków RPP Jastrzebie obecnie uzyskały przewagę (Blacerowicz, Noga, Filar, Wasilewska i Sławiński - przy równowadze decyduje głos prezesa). Część z nich już we wrześniu wypowiadała sie za szybka podwyżką. Filar posunął sie nawet do tego iż stwierdział że odpowiednim obecnie poziomem stopy jest 5% mominalnie i 3% realnie. Sądząc po wczorajszych wypowiedziach L.Balcerowicza jesteśmy blizej podwyzek niż dalej. Wg mnie może to nastąpić jeszcze w tym roku. Sądzę tak dlatego że Jastrzębie bedą chciały przeforsowac podwyżkę w składzie z L.Balcerowiczem. Jest raczej mało prawdopodobne by nowy prezes (kimkolwiek będzie) zdecydowałby sie rozpoczynać urzędowanie od zmiany poziomu stóp.
Obym sie mylił ale czuję iż szykowana jest podwyzka o 50 pkt. Oczywiście taka prewencyjna podwyżka spowoduje że w przyszłym roku nie uda się osiągnąc przyrostu PKB rzędu 5% (4% będzie sukcesem). Byłaby tez sprzeczna z oczekiwaniami rynku który sądzi że podwyzki nastąpią w Q1 2007.
sceptyk / 2006-10-26 09:40 / Tysiącznik na forum
Twój głos to wołanie na puszczy.
Rada Mądrych ustaliła, że stopy mają być wysokie, i już.
Mądrym jakiekolwiek uzasadnienie nie jest potrzebne. Pobełkoczą sobie coś o wskaźnikach, prognozach i projekcjach, stabilności i niezależności i ogłoszą, że zmniejszają albo podwyższają.
Działania p. Balcerowicza wskazują, że Mądrzy są poza prawem i kontrolą, zatem za błędne decyzje (których jest doprawdy wiele) i tak nigdy nie odpowiedzą zasłaniając się niezależanością banku centralnego.
Oczywiście wykładowcy ekonomii politycznej socjalizmu prof. Balcerowiczowi nawet nie przyjdzie do głowy pytanie, czy aby nie jest odpowiedzialny choćby przed właścicielem banku, bo w socjalizmie własność nie istnieje (tak ma wbite do głowy na wieczorowych Kursach Historii WKPb zapewne pobieranych w kuźni kadr WUML).
A właścicielem (obecnym) NBP, jak sama nazwa wskazuje jest Naród, który ma władzę sądowniczą w pełni suwerenną.
Z Mądrymi dyskusja jest niemożliwa, bo oni nie uznają podstawowych pojęć ekonomicznych i prawnych.
Oni są po prostu Mądrzy.
I już.
skomentuj
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy