Forum Polityka, aktualnościKraj

Ruch Autonomii Śląska pozywa Napieralskiego

Ruch Autonomii Śląska pozywa Napieralskiego

Money.pl / 2010-12-13 10:48
Komentarze do wiadomości: Ruch Autonomii Śląska pozywa Napieralskiego.
Wyświetlaj:
autonomista / 2010-12-13 19:44
idee autonomistyczne to miód na uszy dla mnie jako liberała, dążącego do małego ale silnego rządu!
JX / 91.193.160.* / 2010-12-13 19:50
Autonomista - kolejny liberał z miodem w uszach?
A może USA zaproponujesz odłączenie niektórych stanów?
sabinko67 / 83.17.65.* / 2010-12-13 11:49
Popatrzmy na innych. KOSOWO niedawno odłączyło sie ( zostało odłączone ) od Serbii. Była mowa o samodzielnym bycie państwowym. Obecnie już jest bardzo silne parcie na przyłączenie do Albanii. Z autonomią śląską będzie podobnie. Dziś jest mowa o decentralizacji państwa, o usamodzielnieniu regionów a póżniej "samodzielny region" powie, że on decyduje z kim chce być. O to tylko chodzi "ślązakom niemieckim". Gzie podziali się potomkowie powstańców śląskich? Dlaczego nic nie mówią?
autonomista / 2010-12-13 19:47
poczytaj trochę fachowej literatury, to otworzą Ci się oczy, że sprawa Kosowa ma zupełnie inne uwarunkowania niż kwestia Górnośląska. A wielu powstańców było za autonomią, więc ich rodziny kontynuują autonomistyczne tradycje :)
JX / 91.193.160.* / 2010-12-13 17:03
Masz rację Sabinko. Argumentacja "eme" przypomina mi artykuł A. Niemojewskiego "Dwużydzian Polaka".
Sporo dowodów o jego mniej, czy bardziej świadomym, antypolskim podejściu, jest w książce prof. J.R Nowaka pt.: "Antypolonizm zdzieranie masek". Fragment wstępu:
"Ta książka jest wyrazem ogromnego niepokoju o dalsze losy Polski. Cóż, aż nadto sprawdziły się moje alarmujące ostrzeżenia na ten temat przedstawione ponad pięć lat temu w książce “Zagrożenia dla Polski i polskości". Chora, rozrywana jak “postaw sukna" przez próżniacze, skorumpowane mało-polskie elity, Polska jest w coraz gorszej sytuacji. Dryfujemy do Unii Europejskiej jak pijany statek, bez odpowiednich przygotowań i mądrego fachowego sternika. A tymczasem nad Polską zaczynają się pojawiać coraz ciemniejsze chmury, tak łatwe do przewidzenia w naszym geopolitycznym położeniu. Doszczętnie prysnął tak długo hołubiony mit o polskoniemieckim pojednaniu. Nasz niemiecki “adwokat" coraz wyraźniej zmienia się w naszego prokuratora, przygotowując się już do nie wyzbytych nigdy roszczeń, które wysunie po naszym wejściu do Unii. A tymczasem zagrożenia te przyjmuje naród z ogromnie osłabionym patriotyzmem i poczuciem polskości. Naród, w którym aż 49 proc. ludzi nie ma pojęcia o straszliwych wołyńskich rzeziach, a aż 46 proc. nie uważa Stalina za ludobójcę. Tak w nas zabito pamięć o historii narodu, o którym Jan Lechoń kiedyś tak słusznie pisał: Czy są dzieje piękniejsze niż twoje.
Najgorsze jednak jest jeszcze przed nami, i powinniśmy jak najszybciej spieszyć na obronę zagrożonej Polski, bo już ostatnie larum grają. Przeważająca część Polaków niewiele wie o toczonej od dziesięcioleci wojnie przeciw Polsce, o przybierającej z roku na rok sile ofensywie antypolonizmu. Jesteśmy całkowicie usypiani w tej sprawie przez rządzące pseudoelity, które w części z próżniactwa, w części ze współdziałania z nacierającymi na Polskę, starannie przemilczają lub negują zagrożenia".

Warto też przeczytać dr A. L. Szczęśniaka pt.: "Judeopolonia".

Obydwie pozycje wyrażają głęboką troskę o Polskę.
Wapniak / 2010-12-13 18:07 / Tysiącznik na forum
JX - witam. Te racje choć ogólnie słuszne, nie zupełnie pasują do Śląska. To jest o wiele bardziej złożony temat. Przykro mi. Pozdrawiam serdecznie.
JX / 91.193.160.* / 2010-12-13 20:18
Witam Wapniaku!
Chciałbym nie mieć racji i to bardzo. Niestety, te jak napisałeś "ogólne racje", pasują zarówno do Śląska, do dawnego Królewca, jak i ziem zachodnich. Pasują nawet do zamiany naszej gospodarki w masę upadłościową (likwidacja stoczni i firm związanych odsuwa nas od morza!) i do przygotowania narodu do roli siły roboczej dla zachodnich firm.
Do wymienionych wyżej pozycji dodaj jeszcze znakomite dokumenty Henryka Pająka:
"A naród śpi" oraz "Piąty rozbiór Polski".
Również serdecznie pozdrawiam.
eme / 83.238.225.* / 2010-12-13 12:45
sabinko67 jestem potomkiem powstancow ślaskich. Druga Rzeczpospolita obiecała własnie autonomie powstancom slaskim mimo ze w zaden sposob nie pomogła w walkach.Śląsk mial swoj sejm a nie sejmik, mial swoj skarbiec, udzielal pozyczek Polsce sam stanowil o polityce i pieniądzach. itd itp. W wyniku wojny i komuny ta autonomia zostala odebrana.

Dziś jest mowa o decentralizacji państwa, o usamodzielnieniu
regionów a póżniej "samodzielny region" powie, że on decyduje z kim chce być.


Dlaczego gdybasz?? a nie popierasz swoich wypowiedzi faktami?


O to tylko chodzi
"ślązakom niemieckim"

Nie niemieckim a ślązakom. Za małą masz wiedzę na temat sląska aby rozgraniczac kto jest ślązakiem niemieckim, polskim czy czeskim.
Zbyt wiele Śląsk zrobil dla Polski aby nie mógł się upomniec to co mu zostało przyznane.
A dlaczego nie zapytasz dlaczego regiony podobne do śląska np. w Hiszpanii, Niemczech, Stanach cie nie odłączają? Bo tak jest skonstruowane państwo gdzie kazdy region stanowi sam o sobie, sam decyduje o finansach,podlega terytorialnie panstwu na ktorego terenie jest polozony.

Stąd moje pytanie do ciebie.Skąd taka nagła troska o śląsk?? Dlaczego wczesniej nie zauwazylas ze ten teren jest tylko dojna krowa dla calej Polski ktora nie liczy sie w zaden sposob z kosztami doprowadzenia zniszczonego srodowiska do normy? Czego sie dowiedzialas w szkole o powstaniach śląskich?? Pewnie niewiele. Czego sie dowiedzialas o naplywie i celowym wymieszaniu ludnosci śląska?Co wiesz o eksterminacji ślazakow po II wojnie swiatowej, o obozach i wywózkach?Co wiesz o urzedowym zmienianiu nazw miast, nazwisk, imion?Moj ojciec mial na imie Eryk a zmieniono mu na bardziej polskie..Jozef.Co wiesz o odbieraniu majatku slazakom i przydzielaniu ich osobom naplywowym?Co wiesz o władzy terytorialnej ktorej reprezentantami nie byli ślązacy a narzuceni z góry przyjezdni.Co wiesz o przywilejach osob naplywowych w porownaniu do ślazakow?Co wiesz o ślązakach laureatach nagrody Nobla?Wiem co wiesz z nauki w szkole. Że bylo powstanie warszawskie. O wielkopolskim powstaniu tez uwazam że niewiele wiesz.
Podsumowujac : śląsk dąży do decentralizacj państwa w ten sposob aby kazdy region stanowil o sobie i sam zarzadzal swoim kapitałem z dala od polityki, nadań i dyscyplin partyjnych. Nie moze byc tak zeby jakakolwiek partia decydowala o tym co kto ma miec i ile.
Slązak=Polak / 77.253.64.* / 2010-12-13 14:01
Mój pradziadek walczył w powstaniu śląskim i ja nie popieram zawieruchy z RAŚ. Ta organizacja nie działa w interesie ani Ślązaków ani Polski. A wszelkie konotacje do niemców i MN z Opolszczyzny zdradzają niecne intencje jej członków i jej władz. Dla zaczadzonych umysłów przypomnę że wojnę wywołali niemcy a komunizm narzuciła za zgodzą zachodu ZSRR! Polska wolna jest od 20 lat. Gdzie byli żałośni działacze RAŚ w czasie wojny i w czasie 40 lat komunizmu? To są podstępne działania zdrajców celem których jest dezintegracja Polski i sianie nienawiści narodowościowej!.
eme / 83.238.225.* / 2010-12-13 14:12
ślązak=polak Pewnie nie wiesz ze RAŚ powstał chyba zaledwie kilkanascie lat temu więc ie doszukuj się ich w okresie wojny i komuny. Właśnie wojna i komuna odebrały ślaskowi autonomie przyzana przez drugą Rzeczpospolitą.Mozesz nie popierac RAŚ ale zdrajców poszukaj sobie w innym ugrupowaniu, parti lub w rodzinie.
Wapniak / 2010-12-13 18:01 / Tysiącznik na forum
eme - poruszył mnie Pan do żywego. Brawo! Mój Dziadek Ś.p./powstaniec śląski/ kiedyś mi powiedział: gdybym wiedział co mnie i Śląsk czeka za Grażyńskiego i teraz ... chyba byłbym po drugiej stronie... Straszne. Wiem, że oboje to rozumiemy. Dziadkowi, kłaniam się do dzisiaj....
Ślązak=Polak / 77.253.64.* / 2010-12-13 15:19
No o tym właśnie piszę, pretensję o utraconą autonomię to do niemiec i zsrr trzeba zgłaszać, i trzeba było o tej autonomi mówić w czasie wojny i przez 40 lat PRL. W wolnej Polsce po 50 latach jest inny system, inne realia i wracanie do do tego co było 50 lat temu jest po prostu anachronizmem i głupotą, a ja jestem pewien, że nawet zdradą i podłością bo celem tej zawieruch jest dezintegracja naszego państwa. Dziś rozwój naszego państwa wymaga wykorzystania wszystkich zasobów a idea o której bajdurzą zdrajcy z RAŚ mówi o tym że "jak zarobię to jest moje" a "jak strata to Warszawy problem". Ten punkt widzenia doprowadzić może łatwo do wojny domowej, krótkiej ale śmiertelnie bolesnej dla członków i sympatyków RAŚ. Budzić demony narodowościowych waśni jest niezwykle łatwo, zasypywać masowe groby niezwykle bolesne!
@@@ / 87.207.29.* / 2010-12-13 14:35

RAŚ powstał chyba zaledwie kilkanascie lat temu

On tak z powietrza powstał?
Jego założyciele pojawili sie z powietrza a może z innej planety bez żadnych uwarunkowań rodzinnych czy etnicznych?
motor666 / 2010-12-13 11:35
Edeq co z tymi Niemcami masz jakieś fobie ? Niemcy z tym nic wspólnego nie mają . Ślązacy domagają się wiekszej samorządności koniec kropka.
edeq / 178.182.58.* / 2010-12-13 10:48

Zdaniem Gorzelika regionem, który jest również zainteresowany decentralizacją, jest Wielkopolska.

"Regiony" są zainteresowane czy niemiecka mniejszość narodowa je zamieszkująca?
maly kazio / 2010-12-13 11:59 / Bywalec forum
Jaka mniejszość?
Przecież ślązacy to "nie niemce" Chcieli autonomi już za Gierka bo utrzymywali na swoich barkach"tych z węgla" gospodarke .Górnicy i hutnicy byli oczkiem w głowie socjalizmu a teraz to im się troszke ckni za wielkim dobrobytem z lat 70 i 80 ale to se ne wrati Pane Hawranek.
energia bierna / 79.185.225.* / 2010-12-13 13:35
Pan Napieralski ma racje slask za 10-12 lat bedzie przechandlowany ?!...

Najnowsze wpisy