Ryczałt a Vat

aaalka / 2009-11-12 12:42
Od początku roku jestem na ryczałcie i prowadzę sobie ewidencje przychodów. Moje pytanie to, czy jak przejdę na Vat to też będę w stanie sama prowadzic te papierki , czy to już bardzo skomplikowana sprawa i musze skorzystac z biura . Mógłby mi to ktoś przybliżyc na czym to polega ?
Wyświetlaj:
ZulkaM / 94.254.187.* / 2009-11-12 13:12
Jak przejdziesz na vat to do ewidencji przychodów będziesz wpisywać kwoty netto. Vat ze sprzedaży wpisujesz do rejestru sprzedaży, vat z zakupu do rejestru zakupów. Na koniec miesiąca liczysz różnicę i albo wpłacasz do US, albo masz do wykorzystania w następnym miesiącu do odliczenia. czy to będzie trudne czy nie, to zależy od tego jaką sprzedaż prowadzisz i co będziesz miała do odliczenia.
aaalka / 2009-11-12 15:15
Prowadzę kawiarnię.
ZulkaM / 188.33.11.* / 2009-11-12 16:34
to nie będzie aż tak trudne. Sprzedaż będziesz wpisywała tak jak teraz tylko w kwotach netto - do ewidencji sprzedaży. Do rejestru sprzedaży vat - kwoty vatu. Do rejestru zakupów vat - kwoty vatu z faktur zakupowych w dacie zakupu oprócz fv za media tzn. elektryczność, telefon, woda , ścieki itp które wpiszesz w dacie zapłaty. Suma vatu należnego /ze sprzedaży/ minus suma vatu naliczonego / z zakupów/ to vat do zapłaty w US. Jeśli będzie to liczba ujemna, to vat przenosisz do następnego miesiąca.
Trochę inaczej będzie przy zakupie czy sprzedaży środków trwałych, ale o to pytaj na bieżąco - wtedy kiedy taka sytuacja będzie miała miejsce.
aaalka / 2009-11-13 07:38
Bardzo dziękuję . Trochę mi to przybliżyło problem.

Najnowsze wpisy