Forum Polityka, aktualnościKraj

Rząd na pomoc dla powodzian wydał już blisko 420 mln zł

Rząd na pomoc dla powodzian wydał już blisko 420 mln zł

Wyświetlaj:
cozaczassy / 213.158.197.* / 2010-05-27 18:27
Zbigniew Kuźmiuk - 2010-05-26 07:12:00

1. Tak zwrócił się do swoich współpracowników Premier Donald Tusk wizytując w poprzedni wtorek zalane tereny w województwie małopolskim. Ponieważ był to okres,kiedy władza rządowa obciążała odpowiedzialnością za skutki powodzi samorządowców ( czego jaskrawym przykładem było zaatakowanie przez wojewodę małopolskiego Stanisława Kracika,Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego), Premier Tusk domagał się raczej zapamiętania win władz lokalnych.

Od tamtego czasu mamy jednak coraz więcej informacji o początkach powodzi i zachowaniach w tym czasie administracji rządowej z których coraz jaskrawiej wynika, że to właśnie ta administracja i sam Premier Tusk spieprzyli najwięcej.

2.Trzeba tutaj przypomnieć, że rząd ma do dyspozycji Rządowe Centrum Bezpieczeństwa .Powołane zostało właśnie do monitorowania zagrożeń i ich charakterystyki,oceny ryzyka ich wystąpienia, a także sporządzania map ryzyka i map zagrożeń. Szef RCB wchodzi w skład Rządowego Centrum Zarządzania Kryzysowego na którego czele stoi Premier. RCB powinno na bieżąco monitorować sytuacje kryzysowe w szczególności zagrożenie powodzią.

Centrum otrzymuje komunikaty między innymi z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Już w piątek 14 maja o godzinie 12 IMiGW wydał komunikat w którym ostrzegano przed intensywnymi opadami na Śląsku i w Małopolsce. Wyraźnie podkreślono w nim,że intensywne opady deszczu mogą spowodować między innymi zniszczenia dróg i mostów, zabudowań a także ,że stworzą zagrożenia dla życia.
Kolejny komunikat został wydany w sobotę 15 maja o godzinie 15 i już wprost informował o powodzi zagrażającej Dolnemu Śląskowi i Opolszczyźnie ale żadnej reakcji ani RCB ani MSWiA nie było.

Co więcej 16 majaczyli w niedzielę MSWiA wydało komunikat,że sytuacja hydrologiczna na południu Polski jest stabilna i zagrożenia powodziowego nie ma choć południowa Polska „już zaczynała pływać”. MSWiA zaczęło działać dopiero od poniedziałku rano, kiedy powódź na południu Polski była już faktem od co najmniej kilkunastu godzin.

3. Dlaczego RCB nie realizowało zadań do których jest powołane. Zdaniem ekspertów głównym powodem są zmiany personalne dokonane w tej instytucji w grudniu 2009 roku. Wtedy to Premier Tusk odwołał nieoczekiwanie dyrektora tej instytucji Przemysława Gułę,jednego z najlepszych w Polsce specjalistów od zarządzania kryzysowego.

Na znak protestu z Centrum odeszło jeszcze kilku ekspertów. Po tym odwołaniu Premier zapewniał, „że ta decyzja personalna będzie sprzyjała większej sprawności tej instytucji” a rzecznik rządu Paweł Graś twierdził „RCB funkcjonuje normalnie, wypełnia wszystkie swoje zadania ,nie ma powodów do paniki”ale przytoczone fakty pokazują,że było zgoła inaczej.

4. Dobrze byłoby także wyjaśnić jakie środki przeznaczono na utrzymanie głównych cieków wodnych i wałów przeciwpowodziowych w ostatnich dwóch latach. Mogą coś na ten temat powiedzieć przedstawiciele samorządów województw, gdyż to te samorządy w imieniu administracji rządowej zajmują się utrzymaniem wałów.

Pieniądze na ten cel otrzymują z budżetów wojewodów i w roku 2008 były one wyraźnie niższe niż w roku 2007a w roku 2009 stanowiły zaledwie 1/3 tego co w roku2008. To tak gwałtowne zmniejszenie środków na ten cel było wynikiem słynnego spektaklu oszczędzania jaki na początku roku 2009 urządził Premier Tusk z ministrem Rostowskim.

W świetle kamer kolejni ministrowie pojawiali się w Kancelarii Premiera i deklarowali ile oszczędności Premierowi przynieśli, najbardziej oporni przychodzili do Kancelarii kilka razy aż odpowiednio zmiękli. To właśnie wtedy przepadły pieniądze na rozbudowę i modernizację wałów, a także porządkowanie poszczególnych cieków wodnych, choć teraz trudno będzie ustalić czy winny tego stanu rzeczy jest Premier czy ministrowie którzy oszczędności w swoich resortach akceptowali.

Panie Premierze jeżeli Pana zawołanie z 18 maja jest jeszcze aktualne to uprzejmie donoszę, że osobą która spieprzyła najwięcej w sprawach powodziowych był właśnie Pan, nowy szef RCB, którego Pan powołał, szef MSWiA i kilka innych instytucji bezpośrednio Panu Premierowi podległych.

Gdyby Najwyższa Izba Kontroli była w takiej formie jak za czasów prezesury Lecha Kaczyńskiego czy Janusza Wojciechowskiego to odpowiedzialność Pana Premiera i Pana urzędników została by wykazana w stosownym raporcie, ale pewnie teraz tak niestety nie będzie.
Wyborca123 / 83.24.37.* / 2010-05-28 07:38
http://polskie-partie-polityczne.appspot.com/president-election

Wybierz sam skutecznego prezydenta - zostało nie wiele czasu, nie kieruj się wyglądem i uprzedzeniami - wpisz w wyszukiwarkę Google "Wolny Sondaż Prezydencki", wyszukaj sondaż i zagłosuj. W sondażu zebrało się 80460 głosów Polaków i ciągle ich przybywa (w tym 28935 na prezydenta).

Najnowsze wpisy