Forum Forum emerytalneZUS

Rzecznik ZUS czeka na pytania internautów

Rzecznik ZUS czeka na pytania internautów

Doni / 83.31.225.* / 2009-12-17 12:57
ZUS coraz aktywniej działa w internecie. Rzecznik Zakładu, Przemysław Przybylski, prowadzi kilka blogów, ma konto na Blip.pl a w telewizji internetowej Lookr.tv odpowiada na pytania internautów.
Swoje pytania można wpisywać w komentarzach do 22 grudnia, najciekawsze zostaną zadane rzecznikowi!
Wyświetlaj:
Tadeusz Franczak / 83.22.176.* / 2017-11-08 09:41
Dzień dobry. W żadnym archiwum nie ma moich dokumentów z pracy w latach 1972-73. Zus nie uznał zeznań 3 świadków i sąd też nie uznał zeznań 3 świadków. Twierdzą,że nie ma żadnego śladu mojej dokumentacji.Brakuje mi niecałe 3 miesiące do emerytury. Pracowałem uczciwie i to nie moja wina ,że w tych latach dokumentacje ginęły. Moje dokumenty zostały zniszczone z przyczyn ode mnie niezależnych. Przecież zeznania świadków z tamtych czasów powinny być uznawane jako wiarygodne. Proszę o odpowiedź, czy zeznania świadków powinny być uznane. Z poważaniem F.T.
marekrzecki / 2016-11-13 16:18
Dostałem grupę inwalidzką od lekarza Orzecznika stwierdzającą niezdolność do pracy przez 1,5 roku.
ZUS w Myśliborzu odmówił renty gdyż nie mam 30 lat pracy i w ostatnim 10cio leciu 5 lat. Mam udokumentowane 23 lata pracy . Jeśli do końca życia nie będę mógł pracować to z czego będę się utrzymywał . To jest nie sprawiedliwe . Można zmienić prawo ,aby naliczać rentę procentowo.
wiwan / 2016-11-13 20:38
Taka zmiana to zwiększenie szkodowości tego (rentowego) ubezpieczenia. Logiczne byłoby jednocześnie zwiększenie stawki składki rentowej, na co chyba zgody nie ma ....
Rzecki / 91.246.15.* / 2016-11-13 16:09
Dostałem grupę inwalidzką od lekarza Orzecznika stwierdzającą niezdolność do pracy przez 1,5 roku.
ZUS w Myśliborzu odmówił renty gdyż nie mam 30 lat pracy i w ostatnim 10cio leciu 5 lat. Mam udokumentowane 23 lata pracy . Jeśli do końca życia nie będę mógł pracować to z czego będę się utrzymywał . To jest nie sprawiedliwe . Można zmienić prawo ,aby naliczać rentę procentowo.
abi111 / 85.193.198.* / 2012-06-26 07:55
od stycznia tego roku , wiek 55.Proszę mi powiedzieć, czy emerytura moja będzie powieększona w wieku 60 lat ? moja jest wcześniejsza czy normalna.Przepracowałam z 31 lat, kilka miesięcy + 4 lata renty, warunki szczególne.
wiwan / 2012-06-26 11:26
Tu rzecznik ZUS nie odpowiada :-)))

Jest Pani na wcześniejszej emeryturze z art.184 Ustawy emerytalnej.
Samo osiągnięcie na niej wieku emerytalnego powszechnego NIE sprawia podwyższenia świadczenia.
Zamiana świadczenia na e. powszechną następuje tylko na wniosek ubezpieczonego. Co więcej na ogół taka zamiana jest finansowo niekorzystna, bo Pani rocznik e. powszechną ma już liczoną inaczej niż e. wcześniejszą.

Poza tym inaczej wygląda kwestia przeliczenia jeśli teraz na emeryturze nabierze Pani kolejnych okresów składkowych (tzn. zatrudni się, poprowadzi Działalność gospodarczą, wykonywać będzie zlecenie ) i ile miesięcy takiego ubezpieczenia Pani "uzbiera" (graniczne 30 miesięcy).

Ps. W związku z reformą 2013 r. Pani wiek powszechny to nie 60 lat, ale lat 61 i 5 miesięcy.
elemer / 79.110.0.* / 2011-10-25 14:28
Dzień Dobry
Jestem przeszło dwa lata na emeryturze i nie podejmowałam pracy a dostaje informację o stanie konta ubezpieczonego , gdzie jest podana między innymi moja hipotetyczna emerytura, wysokość składek z minionego roku , oczywiście "O".Proszę o spowodowanie aby nie wysyłać dwustronicowych informacji , które są chyba emerytom nie potrzebne a szkoda papieru , pracy i pieniędzy. Jeżeli nawet wynika to z przepisów to należy je zmienić.
emerytka
wiwan / 2011-10-25 14:49
Witam !

1. Nie zauważyła Pani, że wątek jest sprzed dwu lat, zbieranie pytań zamknięto 22 grudnia 2009 r. Tą drogą więc Pani do rzecznika nie dotrze.

Podaję kontakt ze strony www Zakładu:

Rzecznik prasowy
Jacek Dziekan
Tel. 22 667 13 53
Tel. kom. 502 006 830
e-mail: rzecznik@zus.pl

Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej
Wojciech Andrusiewicz
Tel. 22 667 13 75
Tel. kom. 502 006 618

2. Polemizowałby ze stwierdzeniem, że informacje w raporcie są zbędne. Czyż nie jest tak, że najprawdopodobniej jest Pani na wcześniejszej emeryturze i mimo corocznej sumy składek "0", ich saldo po waloryzacji się zmienia jak i wysokość e. hipotetycznej.
Dzięki temu np. ma Pani mniej więcej jasność, czy "zamienić" swoje świadczenie na emeryturę "normalną".

Zresztą na raporcie ma Pani podane info o adresie ZUSowego portalu składkowego, gdzie jasno jest to wyłożone.
zenon1954 / 85.89.183.* / 2010-06-04 14:02
mam pytanie odnosnie naliczania zasiłku chorobowego
W lutym straciłem prace i poszedłem na zwolnienie lekarskie w maju podjołem nowa prace tylko mniej płatna niz była ta poprzednia.
Chciał bym sie dowiedziec jak bedzie teraz naliczany mój zsiłek chorobowy ( w razie gdybym porzedł na zwolnienie)czy z tej pensji z nowej pracy czy z całego roku wliczajac w to równiez zwolnienie chorobowe ?

ps
jestem po wylewie i mam bardzo ale to bardzo fizyczna prace
wiwan / 2010-06-07 20:03
Zarówno wynagrodzenie chorobowe (płacone przez pracodawcę do 33 dnia choroby w roku kalendarzowym) jak i zasiłek chorobowy (płacony przez ZUS od 34 dnia choroby w roku kalendarzowym) są wyliczane z wynagrodzenia u obecnego pracodawcy.
Mówi o tym art. 36 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2005,031,267.html)
Okresy pobierania "chorobowego" ( czy to do 33, czy od 34 dnia ) jako okresy nieskładkowe nie są wliczane. Czyli potocznie- nie oblicza się 80% od 80%.
jedrek51 / 2010-06-03 15:42
Czy jest rozważanie w nowej ustawie emerytalnej ,ze każdy kto przepracuje 40lat to: dalej musi pracować do 65 zgodnie z ustawa ale może zaniechac płacenia składek do Zysu czy do OFE bo po 1. - po 40 latach pracy ma juz zapewniona emeryturę po 2 jej wysokośc na stare lata mu wystarczy bo tj na pewno sumo ok 1600zł netto po 3 - mając np 60 lat i pracując i otrzymując wieksza wypłatę o ok.30% będzie miał za co sie leczyc (ehabilitować) , będzie mógł zobaczyć RZYM a moze i KRYM po 4 będzie mógł sobie odłożyć przez te pare lat na tzw czarna godzinę --a gdy osiągnie wiek 65lat i przejdzie na zasłuzona emeryturę uważam ,że te wypracowane 1600zł mu wystarczy. Dotyczy to tych co maja 40 i więcej lat pracy. Zastanówcie się nad tym bo Tacy Ludzie długa swoją praca i opłacaniem składek n ataką ustawe sobie zasłuzyli więc dlaczego RZĄD im w ten sposób nie pomoże???????? pozdrawiam
www.legeo.pl / 79.110.194.* / 2010-01-13 17:07
Ustawy ciągle się zmieniają, o emeryturach - zawsze aktualnie - przeczytasz tu http://www.legeo.pl/prawo/dziennik-ustaw-2004/39/353/?on=2009-09-17
peres76 / 91.94.121.* / 2010-05-03 15:55
Pytanie do rzecznika , sąsiad zatrudnił się w firmie henzago z rudy śl.po miesiącu pracy złamał noge w kostce.Mija rok jak jest na świadczeniu chorobowym trzeci raz jedzie do sanatorium pobiera świadczenie chorobowe a nadal pracuje w tej samej firmie załatwił zdolnośc do pracy od lekarza . Czy to normalna sytuacja jezeli innny naprawde chorym osobą odbiera sie renty i możliwość pobytu w sanatorium.Pan mieszka w Inowrocławiu Zbigniew Pniewski ,orzecznictwo ZUS Bydgoszcz

Najnowsze wpisy