Forum Forum pracyDokumenty

Samozatrudnienie

Samozatrudnienie

pitkck / 2014-08-19 17:12
Witam, przechodzę na samozatrudnienie u obecnego pracodawcy, bylem zatrudniony na umowę o pracę na 1680zl brutto - wiadomo, teraz bede musial oplacac zus i podatek
czy zatem nalezy mi sie wyzsza pensja bo wg. mnie bede tanszy dla pracodawcy, jak moge wyliczyc kwoty porzebne do negocjacji wynagrodzenia?
Wyświetlaj:
pyrczek / 109.173.128.* / 2018-12-03 19:35
Zanim przejdzie się na samozatrudnienie warto sprawdzić jakie wady ta forma zatrudnienia niesie i w jakim przedziale cenowym się opłaca. Ja znalazłem na ten temat dosyć ciekawy wpis https://developerlife.pl/umowa-b2b-czyli-swiadczenie-uslug-w-oparciu-o-samozatrudnienie/
bubu50 / 94.254.237.* / 2017-11-09 22:32
Polecam poczytać trochę w internecie. Ja jestem w podobnej sytuacji, przechodzę właśnie na samozatrudnienie i szukam różnych informacji https://www.vivus.pl/moje-finanse/najnowsze-porady/co-to-jest-samozatrudnienie-i-na-czym-polega/ Tu znajdziesz wszystko mniej więcej wytłumaczone całkiem dobrze ;)
szklarek / 2014-08-19 21:16
Skoro samozatrudnienie, to nie pensja. No i negocjacje finansowe warto było przeprowadzić przed decyzją o założeniu DG.

Do rzeczy- to, jaki dochód efektywnie Pan uzyska zależy od wybranej formy opodatkowania swojej działalności. Przejście na samozatrudnienie, czyli świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy takich jak wcześniej w ramach etatu wyklucza podatek liniowy.

Z tego samego powodu nie ma Pan prawa do ulgi w składkach społecznych ZUS.

Więc pierwszy 'twardy' koszt miesięczny to niemal 988 zł w opcji bez ub. chorobowego:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/
pitkck / 2014-08-20 15:27
Dokładniej to wygląda tak, będę świadczył stałe usługi dla członka rodziny byłego pracodawcy, więc na początku płacę mały zus.
Przy negocjacji wyższego wynagrodzenia nie uznał moich racji tzn. ze nie bedzie juz placił za mnie zus-u, chorobowego i urlopu powiedział ze to moja decyzja i moja strata, poniewaz z mojej woli przechodze na samozatrudnienie i musiał by mi płacić więcej niz dotychczas abym to ja pokrywal koszty, ponieważ wcześniej odliczał to od kosztów dochodu, a przeciez nadal bedzie miał koszty z rachunków (bedzie rozliczal sie z tym czlonkiem rodziny na ktorego ja bede wystawial w celu zachowania malego zus-u)
Uważam że chce pozbyć się kosztów poniewaz nie jestem swiadom tego ze powinien mi placic jako przedsiebiorcy wiecej
i wlasnie o to wiecej pisze jak to negocjowac?
szklarek / 2014-08-20 16:45
Argument negocjacyjny to ma były pracodawca- no właśnie taki, że to Pana decyzja, już podjęta i ewentualna strata. No przecież nie ruszy go sumienie, że uwalania się od obowiązków pracodawcy i świadczeń np. urlopowych czy rodzicielskich.

Wrócę jeszcze do podstawy ZUS- a kim jest ów członek rodziny formalnie w stosunku do byłego pracodawcy, skoro sam przyszłej współpracy nie negocjuje. Jest podwykonawcą, wspólnikiem w spółce, ma swoją DG ? Na niego będą wystawiane faktury za usługi ?

Zmierzam do tego, czy nie będzie tu jakiegoś firmanctwa lub innej okoliczności, którą łatwo może ZUS wykazać, jako pozorującą prawo do ulgi, a co za tym idzie i konsekwencje dla Pana.

Najnowsze wpisy