Samozatrudnienie

skomentuj
222Marcin / 83.14.61.* / 2007-09-25 18:23
Chce zmienić sposób zatrudnienia się w firmie. Tzn zakładam działalność gospodarczą i chciałbym zamiast pracować na etacie wystawiiać faktury dla firmy w której pracuje.
Ale zanim to zrobie chciałbym dowiedzieć się jakie są plusy dla firmy (w której pracuje) i dla mnie jeżeli zmienie zatrudnienie i o ile mogę większą fakture wystawiać w porównani do pensji brutto (2 tyś)

Jednym słowem jakie są plusy dla firmy ze zmiany z zatrudniania pracowników na samozatrudnienie.
Wyświetlaj:
irreality / 62.233.249.* / 2007-09-27 17:01
Jest to tylko i wyłącznie korzyść dla firmy.

Z Twojej perspektywy:

1. Przez wszystkie instytucje jesteś postrzegany jako przedsiębiorca dysponujący własnym czasem w ciągu dnia. Wszystkie sprawy w urzędach musisz załatwiać samodzielnie.

2. W przypadku występowania o kredyt bankowy będziesz traktowany jak właściciel firmy ze wszystkimi konsekwencjami (zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami i ZUS, sprawdzenie rentowności firmy, większe ryzyko stałości dochodu a co za tym idzie niższa wiarygodność kredytowa).

3. Musisz sam prowadzić swoją księgowość i samodzielnie składać deklaracje, naliczać i odprowadzać podatki i składki.

4. W przypadku gdy pracodawca opóźni Ci się z "wypłatą" możesz mu tylko naliczyć odsetki karne (ustawowe), natomiast sam musisz zapłacić terminowo ZUS (10-ty), PIT (20-ty) oraz VAT (25-ty) niezależnie czy "wypłatę" otrzymałeś czy też nie.

5. Musisz mieć dograne z pracodawcą (najlepiej pisemnie) ustalenia co z urlopami, delegacjami i chorobami.

6. Płacisz niższe składki ZUS (ale przy tej stawce raczej niewiele niższe), ale z drugiej strony będziesz mieć dużo niższą emeryturę (zwłaszcza jeśli jesteś w OFE), teraz może to być mało ważne ale kiedyś na pewno będzie

7. W świetle nowych przepisów jeśli jesteś w 100% zależny od pracodawcy (tzn. nie masz innych klientów) i swoją pracę wykonujesz w jego siedzibie i pod jego zarządem jest wysoce prawdopodobne że Twoje zatrudnienie będzie uznawane jako stosunek pracy.

Tak więc przy pensji 2 tys. z punktu widzenia pracownika jest to zabieg zupełnie nieopłacalny.
mdf / 83.16.25.* / 2007-09-27 13:30
Firma nie będzie płacić ZUS - ok 20% oraz ponosić kosztów urlopu - ok. 8,5%. Należy take wziąść pod uwagę że nie będzie płacić wynagrodzenia za czas choroby
pam / 83.27.202.* / 2007-09-28 00:18
Firma może:
- z dnia na dzień z Tobą się pożegnać,
- nie płacić Ci w terminie,
- żądać od Ciebie naprawiania usterek bez limitowania czasu,
- mowy nie ma o żadnym urlopie - nie podlegasz pod Kodeks Pracy,
- Twoje warunki pracy nikogo, poza Tobą nie obchodzą,
- nie ma obowiązku okresowych badań lekarskich, nikt się Twoim zdrowiem nie interesuje,
- nie istnieje pojęcie delegacji - wyjazdy rozliczasz sam i - jeśli klient (dawny pracodawca) za to zapłaci, to doliczasz do faktury,
- musisz pilnować, by to, co robisz, nie zostało zakwalifikowane jako stosunek pracy (praca pod nadzorem pracodawcy i na jego sprzęcie itp...)

Sam miód.
skomentuj

Najnowsze wpisy