Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Sejm w trosce o najbiedniejszych uchwalił podwyżkę płacy minimalnej. Dzięki tej decyzji około 300 tys. najmniej zarabiających straci oficjalną pracę i przejdzie do szarej strefy.

Sejm w trosce o najbiedniejszych uchwalił podwyżkę płacy minimalnej. Dzięki tej decyzji około 300 tys. najmniej zarabiających straci oficjalną pracę i przejdzie do szarej strefy.

Wyświetlaj:
andro / .* / 2005-07-05 23:44
Z publikacji wynika, że najlepiej by było aby sejm obniżyl płacę najniższą. Bardzo podoba mi się też nazywanie zwyklego oszustwa- "przejściem do szarej strefy". Ot, taka ojcowska wyrozumiałość dla wybranych, a może po prostu bliższa ciału koszula... Z moich obserwacji życia wynika, że oszukiwanie innych to styl życia i charakter człowieka. Nawet w tym ulubionym przez autora publikacji liberalnym systemie gospodarczym, oszust był by oszustem, a kogo by oszukiwał i to bezkarnie, spuśćmy zasłonę milczenia.Odnośnie kolorków to narzuca mi się jeszcze jedna uwaga. Kolor czarny jest powszechnie gorzej traktowany niż na przykład szary, stąd np. powiedzenie-"czarny charakter". W gospodarce o pracowniku który pracuje u pracodawcy ukrytego w tzw. "szarej strefie" mówi się, że pracuje "na czarno", a zatem jest tym gorszym. może to nawet on powinien być karany z całą surowością prawa.Biednemu zawsze wiatr w oczy, jak mówi stare przysłowie. Z tym optymistycznym akcentem, życzę wszystkim miłych dni urlopowych przynajmniej nad Bałtykiem, a jak już zapanuje pełny liberalizm i "hulaj dusza piekła nie ma", to i na Seszele wyjadziem.
wrafal / .* / 2005-07-06 08:04
staram zrozumieć się Pańskie zdanie...ale:1) to nie jest kwestia oszustwa, tylko przetrwania, lepiej pracować w szarej strefie niż nie pracować wcale;2) gdybyśmy zlikwidowali ZUS, obniżyli PIT i pozowolili dowolnie kształtować sprawy socjalu (urlopy, 13-nastki) to nie byłoby szarej strefy, 3) bieda ludzi pracy nie wynika z niskich płac brutto, tylko z niskich płac netto oraz wysokich cen brutto - co oznacza ze gdyby nie składki i podatki to siła nabywcza płacy nawet tej "minimalnej" wzrosłaby 2-3 krotnie !!!4) różnica między szarym a czarnym dotyczy rodzaju przestępstwa... czarny to kryminał i przestępstwa karne (np. narkotyki), szary to przestępstwa przeciw fiskalizmowi natury finansowej (praca bez składek, działalność bez podatków, przemyt bez ceł)o ile ten pierwszy kolor jest naganny moralnie, o tyle ten drugi nie jest z uwagi na wysokość tegoż fiskalizmu... niemoralne jest w tym przypadku państwo, a obywatele uprawiają zwykłą samoobronę podyktowaną głosem instynktu samozachowawczego - który jak widać także działa w ekonomii...
logo / .* / 2005-07-10 18:23
Co Pan tu za bzdury opowiady !!!Jakbyś Pan chociaż Raz prowadził swoją Firme to byś by Pan takich BZDUR nie Gadał!!!Wstydz się Pan !!!!Jest Pan podporą tworzenia fałszywego SYSTEMU KAPITALIZMU w Polsce.Czy Pan to rozumie? Czy tak jak ubezpieczenia społeczne ma pan problem pojąć jak to powinno funkcjonować aby tak funkcjonowały nie przynosząc strat tylko należycie wypełniały swoje zadanie EKONOMICZNE I SPOŁECZNE.
andro / .* / 2005-07-06 11:40
Mój ulubiony redaktor, wypunktował mnie jak zwykle, ale po odliczeniu do czterech i podnosząc się na kolana szepczę ostatkiem sił: To wszystko prawda, ale przy założeniu, że państwo to naprawdę złodziej i krwiopijca którego należy zlikwidować. Niestety nie dla każdego takie założenie jest oczywiste, a już napewno nie dla mnie. Jak uczy logika, to z fałszu można wydedukować wszystko, zarówno prawdę jak i falsz. Proszę sobie wyobraźić drogi redaktorze, że są też ludzie dla których istnieją ważniejsze rzeczy niż sukcesy ekonomiczne za wszelką cenę, ale to już chyba inny temat, bo moralność, etyka to nie są kategorie ekonomiczne. Historia też pokazuje, że nie zawsze jednak zwyciężały względy ekonomiczne, bo w przeciwnym wypadku istniało by dalej niewolnictwo.
Piotr / .* / 2005-07-06 01:23
andro - zrozum palancie, że nie powinno być ustalenia płacy minimalnej, tak jak nie powinno być ustalenia najniższej ceny na proszek do prania.Jeżeli te sqrwysyny z sejmu postanowią ci zrabować następne 10-20-50% wypłaty, to sam będziesz się prosił, żeby ktoś cię zatrudnił "na czarno", żeby móc mieć co do gara włożyć.A "liberalna gospodarka" oryginalnie znaczy, że możesz robić to, co chcesz, za ile chcesz, i u kogo chcesz - co dziś w socjalistycznym syfie jest niemożliwe.
palant / .* / 2005-07-06 10:54
Zapomniałeś dodać, że nawet mogę zostać milionerem jak zechcę, zawsze to milej dla oka, a jeśli nie dam rady to mogę nawet zdechnąć i to mój problem jak twierdzą liberałowie. Powodzenia i unikaj palantów bo czasami też lubią robić to co chcą.
rk / .* / 2005-07-06 00:25
Niech żyje socjalizm - czy się stoi czy się leży... Praca to normalny towar, taki jak wszystkie - im lepszy tym lepiej za niego się płaci. Jak do d*py to się go nie kupuje po prostu. Rząd powinien jedynie starać się, by na ten towar był popyt a nie wciskać go na siłę i kazać słono płacić. Pracę nie kupują urzędnicy tylko przedsiębiorcy i co naturalne muszą na niej zarobić. Poziom marży dyktuje konkurencja i popyt - im oba większe tym niższa marża i praca jest więcej warta. Talony były juz przerabiane...
Borys / .* / 2005-07-05 20:07
...ludzie najmniej zarabiający ponoszą największą cenę transformacji ustroju... należy o tym pamiętać... i nie każdy dostaje w kopercie resztę bo jej nie ma.
wrafal / .* / 2005-07-06 08:07
cena transformacji ustroju = nieludzkie podatki i składki nakładane przez nieludzki system socjalistycznya co do koperty której nie ma, owszem zdarzają się i takie sytuacje - ale to już dyskusja o pozziomie moralnosci niektórych przedsiębiorców (pismo św. mówi o sprawiedliwej płacy za pracę) oraz o ich kwalifikacjach, cóż to przykre ale za niektóre proste czynności nie mozna wiecej zarobic...
Radek / .* / 2005-07-06 12:06
To w takim razie: Czy mógłby Pan napisać skąd wynikają te szacunki, bo nie za bardzo rozumie z czego wynika taka liczba?P.S. Przeprasza za poprzednią moją wypowiedź.
kokosz / .* / 2005-07-05 22:55
Zgadzam się z Pana artykułem.Tragedią jednak jest fakt, że Ci których najbardziej uderzy ta zmiana odbierą ją jako "podarek" opiekunów narodu z wiadomej partii.A artykułu i argumentów i tak nie zrozumieją...
Obywatel Polak / .* / 2005-07-05 14:41
trzaby jakiey trutki rozsypać po korytarzach seymowych,,,, albo oprysk z samolotu,,,,
Reza / .* / 2005-07-05 09:57
Tak naprawdę nic dodać, nic ująć... W firmach budowlanych WSZYSCY pracują na minimalnej, a "reszta" jest wydawana w kopercie. Tak więc pracujący stracą... Ot, taki kraj, taka ekonomia.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy