Forum Forum emerytalneInne

sekretariat@1- odpowiedź z priv'a

sekretariat@1- odpowiedź z priv'a

skomentuj
wiwan / 2010-10-13 10:51
Jak w temacie. Pytanie:
"Czytając forum .... odnośnie renty rodzinnej. W takim razie proszę o pomoc. Moja córka studentka we wrześniu tego roku skończyła 25 lat, ale ma przed sobą jeszcze ostatni rok studiów. Sesje zaliczyła terminowo w czerwcu br. 4 października zaniosła zaświadczenie do ZUS, że dalej kontynujuje naukę. Wczoraj dostała decyzję o wstrzymaniu renty ze względu na ukończony wiek. Czy jest szansa na odwołanie się i otrzymywanie jeszcze przez ten rok renty?"

Odmowa ZUS wynika z ustawy. Córka mogłaby kontynuować pobieranie renty gdyby 25 urodziny obchodziła w czasie ostatniego roku studiów. A obchodziła w czasie roku przedostatniego. Rok akademicki zaczyna się na ogół 1 października. Odwołanie miałoby sens, gdyby z regulaminu studiów / uczelni jasno wynikało, że rok akademicki zaczyna się wcześniej (np. 1 września) czyli, że ustawowy warunek akurat córce udało się spełnić.

Podstawa: art. 68 Ustawy o rentach i emeryturach z FUS:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
skomentuj

Najnowsze wpisy