Forum Forum podatkowePIT

Skąd się w ogóle bierze niedopłata/nadpłata pit37?

Skąd się w ogóle bierze niedopłata/nadpłata pit37?

essi / 90.156.5.* / 2010-04-27 19:32
Nikt nie potrafi mi odpowiedzieć na proste pytanie. Prowadzę działalnbość. Rozliczam się z Księgi Przygodów i Rozchodów. Podatek liniowy 19%. Regularnie co miesiąc płacę i wyliczam podatek dochodowy. Wszystko pięknie się zgadza. Więc dlaczego u licha mam w kwietniu dopłacać jeszcze 1500zł? Skąd w ogóle się biorą niedopłaty (i nadpłaty) skoro co miesiąc płaci się odpowiednio wyliczoną składkę? Ok rozumiem - może być kwestia grudnia, który się płaci jako podwójny listopad, ale w moim przypadku jest to tylko 300 zł różnicy a nie 1500.

Pytanie podstawowe, skąd w ogóle biorą się te różnice i czemu nie może być tak, że co miesiąc płaci się tyle "ile trzeba" a potem nie trzeba nic dopłacać ani zwracać?
Wyświetlaj:
essi / 90.156.5.* / 2010-04-27 20:19
miałem oczywiście na mysli pit 36l
belladonna / 2010-04-28 17:30 / Tysiącznik profesjonalny
W PIT-36 sam wpisujesz zaliczki należne za miesiące (nie mając formy uproszczonej), wiec? W kwietniu wyszło co innego niż wcześniej wpłacałeś? Bo nie rozumiem za bardzo o co pytasz :)
essi / 90.156.5.* / 2010-04-28 23:50
pytam generalnie z czego w pit 36l może wynikać niedopłata, skoro przez cały rok płacę zaliczki na podatek takie jakie wychodzą z rachunku przychodów/kosztów. Na chłopski rozum nie powinno być zadnych niedopłat.

Od razu powiem, że inwentaryzacja na początek i koniec roku =0 (same usługi).
ZulkaM / 2010-04-29 11:49 / Bywalec forum
Jak pytasz generalnie - to prawdopodobnie żle obliczałeś zaliczki w trakcie roku.
belladonna / 2010-04-29 16:56 / Tysiącznik profesjonalny
Generalnie z prostej przyczyny, jaką jest zaliczka należna za grudzień. Zgodnie z przepisami zaliczka za grudzień jest równa zaliczce za listopad i taką wpłacasz... no ale jeśli za listopad wychodzi np 200 zł, a w grudniu masz większe obroty i w sumie zaliczka by wyszła 400 zł, to masz do zapłaty 200 zł... odwrotnie, gdyby obroty w grudniu rzeczywiście okazały się mniejsze niż wpłacona podwójna zaliczka za listopad, to powstaje nadpłata :)

Najnowsze wpisy