Forum Forum emerytalneInne

Składki emerytalne za granicą a przejście na polską emeryturę

Składki emerytalne za granicą a przejście na polską emeryturę

gawda / 90.180.51.* / 2010-02-25 19:48
Witam forumowiczów. Może ktoś będzie mi w stanie odpowiedzieć, bo ja z naszego systemu emerytalnego niewiele rozumiem...

Od 5 lat pracuję w Rep. Czeskiej, także składki emerytalne nie są przekazywane do ZUS, ale do czeskiego odpowiednika polskiego ZUSu jak mniemem. Tu moje pytanie. Co się stanie, gdy osiągnę wiek emerytalny i zechcę pobierać emeryturę w Polsce? Czy muszę już teraz zbiereć jakieś dokumenty zaświadczające odprowadzone składki w Czechach (czeskie odpowiedniki PIT wydawane przez pracodawcę lub jakieś inne zaświadczenia z ichniejszego zakładu ubezpieczeń społecznych, śwoadectwa pracy)? Czego muszę dopilnować teraz i tutaj, żeby w przyszłości "bezboleśnie" otrzymać polską emeryturę? Co, jak i kiedy spowoduje, że "czeskie" składki emerytalne trafią do mojego OFE?

Skierowałem to pytanie do mojego OFE, i dostałem następującą odpowiedź:

"... w przypadku pracy za granicą składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego nie są odprowadzane i jest to okres bezskładkowy, aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego [w przypadku mężczyzn do 65/kobiet do 60 roku życia] lub też do momentu podjęcia ponownie pracy na terenie Polski. Chyba, że osoba pracująca za granicą jest pracownikiem skierowanym do pracy poza terenem kraju lub do służby w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych misjach specjalnych. Wówczas jest odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne ZUS a tym samym część środków jest przekazywana do OFE."

I dalej:

"...na dzień dzisiejszy nie ma w Polsce regulacji prawnych umożliwiających przenoszenie tego typu kapitału. Powstała jedynie ustawa uprawniająca do przenoszenia praw emerytalnych (i tym samym zgromadzonych na emeryturę środków) wyłącznie urzędników Wspólnot Europejskich."

Czy to znaczy, że w przypadku kiedy emeryturę zechcę pobierać w Polsce, te 5 lat, które już tu przepracowałem są "stracone" i składki odprowadzone w Czechach "przepadną"? A co by się stało, gdybym do osiągnięcia wieku emerytalnego pracował za granicami kraju? Żadne składki nie zostałyby przekazane na OFE i nie otrzymałbym w ogóle polskiej emerytury?

Czy ktoś mi może to wyjaśnić? Bo nie wiem czy się już zacząć bać i wracać do kraju, żeby przepracować swoje i dostać polską emeryturę :) Pozdrawiam.

Czy ktoś zna jakieś strony lub fora "eksperckie", gdzie mogę uzyskać informacje od kompetentnej osoby odnośnie mojego zapytania?

p.s. jestem z rocznika '79, jeśli jest to istotne w jakiś sposób
Wyświetlaj:
Kawal529 / 85.112.215.* / 2013-01-14 11:07
Dajmy na to że w polsce porobie 10lat, w niemczech10, angli 10, i co wtedy.
W żadnym z krajów oddzielnie nie osiagne lat pracy koneicznych do otrzymania emerytury (w polsce chyba 20 trzeba), ale w sumie ze wszystkich krajó napewno by sie uzbierało.

Co wtedy, jak wyglada emerytura? dostane ja wogóle i czy bedzie to pelna kwota jaka sobie uzbierałem czy jakos mi potraca?
Co jak unia sie rozpadnie albo z niej wyjdziemy?
melania99 / 188.146.100.* / 2020-06-28 17:29
To macie coś jeszcze na co moim zdaniem warto postawić w temacie ubezpieczenia na wypadek choroby https://www.prudential.pl/powazne-zachorowanie
dominika8 / 188.146.230.* / 2020-01-30 22:08
Tu jest taka podpowiedz do której moim zdaniem warto na pewno zajrzec https://www.prudential.pl/pewna-emerytura
Agnieszka, doradca ds. finansów osobistych / 91.233.112.* / 2014-01-18 14:45
Obecnie w Polsce trzeba mieć przepracowane więcej lat pracy... Kobiety 35 lat, mężczyźni 40 lat.
wiwan / 2014-01-20 12:19
Bzdura.
Jest to staż ubezpieczeniowy dający prawo do e. częściowej w wieku 62 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Dla roczników młodszych niż 1948 NIE ma minimalnego stażu uprawniającego do uzyskania e. powszechnej.

Jest jeszcze limit 25 lat staży dla mężczyzn i podnoszonego stopniowo z 20 do 25 lat dla kobiet stażu, dającego prawo do skorzystania z gwarancji minimalnej wysokości emerytury powszechnej, ale nie do w ogóle uzyskania emerytury.

Reasumując- ubezpieczony z ww roczników może mieć emeryturę choćby z ubezpieczenia trwającego 1 rok w całym życiu.
wiwan / 2013-01-14 11:35
Jeśli jest Pan z rocznika młodszego niż 1948- polska emerytura w wieku powszechnym jest należna BEZ względu na staż- nie ma wymogu 20 lat ani żadnego innego.

Najogólniej- uzyska Pan prawo do 3 osobnych emerytur, a jeśli w którymś z krajów jest wymóg stażowy- do uwzględni się łączny staż z trzech krajów. Na potrzeby samej zaś wysokości świadczeń- zarobki/składki z innego kraju nie będą uwzględniane w jego obliczeniu w danym kraju.

W kwestii technicznej zaś koordynacja zapewnia możliwość wypłaty tych trzech świadczeń w jednym kraju.
eme / 83.22.47.* / 2010-02-26 08:24
gawda bez znaczenia w ktorym kraju Unii pracujesz. Twoje ofe poczeka na twoj wiek emerytalny, Zus także. Emerytura z OFE, ZUS-u i pracy za granica bedzie połączona.
Śpij spokojnie.
Jak pisal szklarek zbieraj wszystkie kwity poswiadczajace odprowadzenie skladek na ubezpieczenie spoleczne, to cos takiego jak u nas RMUA
szklarek / 2010-02-25 21:05
Najogólniej.
Jest coś takiego jak koordynacja wspólnotowa w zakresie emerytur. Generalnie okresy pracy oskładkowanej w całej Unii się sumują, więc te 5 lat nie jest stracone. Generalnie też można wybrać sobie emeryturę z kraju, w którym się pracowało spełniając warunki stażowe i/lub wiekowe w tym kraju obowiązujące.
Z OFE jest tak, jak Pani odpisano.

Tu artykulik :
http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/emerytura;na;emigracji,164,0,233636.html
szklarek / 2010-02-25 21:08
Przeprasza Pana za tę "Panią" :-)
Oczywiście wszystkie "kwity" ubezpieczeniowe i podatkowe ZAWSZE gromadzimy.

Najnowsze wpisy