Forum Forum dla firmKsięgowość

Składki ZUS. Kto i ile musi płacić?

Składki ZUS. Kto i ile musi płacić?

Money.pl / 2013-02-13 15:59
Komentarze do wiadomości: Składki ZUS. Kto i ile musi płacić?.
Wyświetlaj:
Martyna156 / 46.238.243.* / 2015-10-29 17:33
Witam
Jestem osoba zarejestrowana w Urzedzie pracy i jeśli chciałabym zalozyc swoja dzialalnosc jednoosobowa to ile placilabym zusu bo chyba jest jakas znizka jak z Urzedu Pracy?
DamianRydzyk / 195.189.88.* / 2018-12-20 23:18
Oj niestety ja sam tak dokładnie nie wiem, ale może uda Ci się rozwiać wszelkie wątpliwości korzystając z doświadczenia jakichs rozsądnych księgowych. Np . dobrze radzi sobie firma Gama - Państwu Grabowskim udaje się prowadzić znakomitą kancelarię - ja bardzo polecam!
szklarek / 2015-10-29 18:51
Nie ma z tego tytułu zniżki w minimalnej podstawie składek z tyt. DG.

Aktualne stawki:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

To czy ma Pani prawo do 'ulgi 24 mc' nie zależy od tego, czy bezpośrednio przed założeniem DG ubezpieczony miał status bezrobotnego.

Być może słyszała Pani dotacji na założenie DG albo refundacji składek. Tyle, że uzyskuje ją pracodawca zatrudniający bezrobotnego, a nie bezrobotny otwierający DG.
Młody805 / 176.221.121.* / 2014-03-11 21:41
Witam. Mam pytanie. Prowadzę jedoosobową działalność, kolega chce zatrudnić mnie na 1/10 etatu do drobnych prac. Czy będę musiał opłacać dodatkowo ZUS i jakie koszty poniesie on, zakładając wynagrodzenie 1/10 najniższej krajowej. Z góry dziękuję za pomoc
wiwan / 2014-03-11 22:14
Tak. Etat będzie oskładkowany. Jest to tytuł do ubezpieczeń 'mocniejszy' od innych. W związku z tym, że wynagrodzenie planowane byłoby niższe niż płaca minimalna- ubezpieczenia z DG pozostaną bez zmian.
Przy 168 zł brutto oznacza to koszt pracodawcy 199 netto dla Pana - 145. Przy standardowych pracowniczych KUP.

Zresztą kalkulator:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
Mariola Jankowska / 82.177.144.* / 2013-12-28 09:13
Mam rentę założyłam firmę 1 osobową ile musze płacić składki ZUS
szklarek / 2013-12-28 11:37
Rozumiem, że poza rentą i DG nie ma innych tytułów do ubezpieczeń (etat, zlecenie...).

Z tyt. DG podlega Pani obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu.

Możliwe są jednak ulgi:
- jeśli w ciągu 5 lat (60 mc) przed założeniem tej DG nie prowadziła Pani innej DG ORAZ w jej ramach nie będzie wykonywać usług/czynności na rzecz byłego pracodawcy takich, jakie wykonywała u niego w ramach etatu- można przez 24 mc stosować niższą minimalną podstawę ub. społecznych ( 30% płacy minimalnej zamiast 60% przeciętnego wynagrodzenia. Przy tym wykonywaniu na rzecz byłego pracodawcy rozpatruje się rok obecny i poprzedni.
- otrzymuje Pani świadczenie w wysokości nieprzekraczającej minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w kraju i jednocześnie uzyskuje przychody z działalności gospodarczej poniżej 50 proc. najniższej emerytury- składka zdrowotna wynosi 0 zł.

Obecne stawki tj. za grudzień:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

tamże wkrótce stawki za 2014.

Najnowsze wpisy