Składki ZUS

Joceline / 2014-04-02 10:52
Czy zagraniczny pracodawnca, posiadajacy oddział w Polsce (Sp. z o.o) jest zobowiązany do odprowadzania składek ZUS za zatrudnionego pracownika? Czy zatrudniony pracownik może we własnym zakresie i samodzielnie odprowadzać składki ZUS i na jakiej podstawie prawnej?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-04-02 11:06
Jeśli zatrudnia w Polsce oddział, przedstawicielstwo firmy zagranicznej, to zasady są identyczne jak w przypadku pracodawcy polskiego. Samodzielne odprowadzanie tylko* w przypadku braku ww jednostek w Polsce i podpisania umowy z pracodawcą o przejęciu obowiązków płatnika przez pracownika.

Podstawa: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE L 166/1 z dnia 30 kwietnia 2004 r. ze zm.) oraz przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE L 284/1 z 30 października 2009 r. ze zm.). oraz polska Ustawa o systemie ub. społecznych.

* pomijam sytuację, gdy 'zatrudnienie' polega na samozatrudnieniu, kontrakcie 'pracownika', który ma DG i wykonuje pracę w ramach tej DG.
Joceline / 2014-04-02 12:06
co ma zrobic pracownik z opłacaniem składek ZUS w okresie od podpisania umowy z pracodawca zagranicznym o utworzenie oddzialu jego przedsiebiorstwa w Polsce do momentu faktycznego założenia firmy/oddzialu w Polsce? Odział będzie spólką-córką, spólka-matka (firma zagraniczna) faktycznie i formalnie zatrudnia pracownika.
wiwan / 2014-04-02 13:23
Monitować pracodawcę by realizował swój obowiązek jako płatnika składek ZUS tj. skontaktował się z dedykowanym I oddz. ZUS w Warszawie, 00-917 Warszawa
ul. Senatorska 6/8, wcześniej uzyskać NIP od naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa, 03-719 Warszawa, ul. Jagiellońska 15.

formalności to zgłoszenie firmy jako płatnika, a pracownika jako ubezpieczonego i comiesięczne wysyłanie deklaracji rozliczeniowej i odprowadzanie składek.

Przejęcie na siebie tych obowiązków przez pracownika to duża odpowiedzialność i zamieszanie. Terminy, zaokrąglenia, naliczenia tylko od części wynagrodzenia, gdy są wypłacane zasiłki chorobowe itd. To bardziej skomplikowane, niż gdyby prowadziła Pani po prostu DG w Polsce, bo tu podstawa jest deklarowana, ale stała zasadniczo.

Pomijając kwestię prawną, że pracodawca jak rozumiem nie wywiązuje się z obowiązku- jest kwestia stricte praktyczna dla Pani- brak ubezpieczeń. Co ze świadczeniami NFZ ? Co z ewentualnym chorobowym, macierzyńskim ? Co (odpukać) z ewentualnym wypadkiem przy pracy/rentą z tyt. niezdolności do pracy, gdy czasem brak JEDNEGO dnia stażu ubezpieczeniowego pozbawia w ogóle prawa do renty mimo uzyskania orzeczenia lekarskiego ZUS nawet o całkowitej i trwałej (dożywotniej) niezdolności do pracy ???

Najnowsze wpisy