Forum Forum emerytalneZUS

Składki ZUS wzrosną

Składki ZUS wzrosną

Robin12 / 2012-05-23 13:04
Wkładki do ZUS wzrosną o ponad pięć procent!! Waloryzacja składek w ZUS wyniosła 5,18 procent w ubiegłym roku... rzecz jasna chodzi o składkę emerytalną. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak to się przekłada na wielkość naszej emerytury w przyszłości?
wiwan / 2012-05-23 19:01
Bardzo nieszczęśliwie zatytułowałeś wątek.

To, jak zwaloryzowane składki przełożą się na wysokość emerytury wg. obecnych regulacji, jak i po zmianach, które ewentualnie wejdą od 2013 r. zależy od tego, na jaką emeryturę ubezpieczony przejdzie i z którego rocznika.
Gdyż ubezpieczony przechodzący na emeryturę wcześniejszą bez względu na rocznik ORAZ na powszechną, ale z rocznika do 1948 włącznie NIE ma jej liczonej ze składek zewidencjonowanych, zwaloryzowanych. Więc tu przełożenie żadne.
Z kolei emeryt powszechny z rocznika po 1948 ma emeryturę liczoną z kapitału początkowego i zewidencjonowanych składek. Im później więc ktoś wszedł do systemu, tym większy udział w emeryturze ma ze składek zewidencjonowanych. Najbardziej więc waloryzacja przekłada się na wysokość emerytury w przypadku ubezpieczonych, którzy nie byli w ubezpieczeniu przed rokiem 1999.

Najnowsze wpisy