Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Słabnący złoty uratuje nasz eksport?

Słabnący złoty uratuje nasz eksport?

Money.pl / 2008-12-05 17:17
Komentarze do wiadomości: Słabnący złoty uratuje nasz eksport?.
Wyświetlaj:
tm / 83.8.62.* / 2008-12-08 11:40
to w jakim celom służyło zarzynać exportu przez ostatnie trzy lata.Jak zwykle maskowaniu bezmyślności urzędników.
Michal Asman / 2008-12-05 17:17
Doprowadza do wzrostu w naszym kraju inflacji. Przez wysokie kursy wzrasta też deficyt budżetowy i zadłużenie państwa, a jest to sprzeczne z wymogami wejścia do strefy Euro.

Na koniec 2004 r. zadłużenie Polski w dewizach było 95 163 mln Euro+129 807 mln USD, a już na koniec 2007 r. wynosiło 156 309 mln Euro+229 938 mln USD.

Przeanalizujmy okres, który mamy za sobą:
Przed 2000 rokiem, kiedy rosła inflacja, nasza waluta traciła na wartości
oszczędzaliśmy w dewizie, ale jeśli od 2000 roku mówi się, że inflacja ma spadać
to rynek reaguje na odwrót, czyli nasza waluta powinna się umacniać.
Kurs w granicach 3,6 zł do około 4 zł za l EURO utrzymywał się do lutego 2003
roku, Na silnego złotego jednak skarżyli się polscy przedsiębiorcy, że utrudnia
im on eksport.
Rząd twierdzi, też, że jest on zbyt mocny - na czym cierpi nasza gospodarka.
Więc interwencja w celu osłabienia polskiej waluty doprowadziła aż do kursu 4,8
zł za 1 Euro w 2004 r.
Pytanie jest:
na jakiej podstawie polscy przedsiębiorcy i Rząd stwierdził przewartościowanie
kursu złotego.
Jak wahania kursowe od 2000 roku do 2003 utrzymywały się w dłuższych okresach
czasu w granicach od 3,6 do 4 zł za 1 Euro.
Doprowadzono w ten sposób do przekroczenia zadłużenia państwa, oraz wzroście
deficytu, a było to sprzeczne z wymogami do przyjęcie do, ERM-2. Istotne jest
przecież obniżenie inflacji oraz poziomu bezrobocia poprzez większą elastyczność
zasad zatrudnienia.
Kratkipl / 83.3.187.* / 2008-12-06 09:55
Oczywiście importerze chińskiego gówna masz racje oczywiście słowo racje w dużym cudzysłowiu. Ciekawe ilu magazynierów zwolnisz przez wysokie eur i dolara bo produkować napewno nie będziesz bo nie masz o tym pojęcia i marży na tym nie będzie 100% i z ludźmi trzeba będzie działać no i jakieś zusy płacić i gówno ci zostanie. A tak chinol zrobił kontener przypłynął konkurencję szlak trafił zwolniła wszystkich ludzi i cacy. Chciał bym zobaczyć tych wszystkich pseudo bizmesmenów przy cenie obecnego dolara i euro w ciągu najbliższego roku
axxel / 83.143.213.* / 2008-12-06 23:05
jasnowidz się objawił

wszystko wie

wie czym zajmuje sie ten i tamten forumowicz

moze pobstawiamy?

komu teraz 83.3.187.* Kratkipl, przepowie albo autorytatywnie stwierdzi , czym kto się zajmuje?
Matador / 83.28.22.* / 2008-12-06 06:30

Przez wysokie
kursy wzrasta też deficyt budżetowy i zadłużenie państwa


Ja tych kredytów nie bralem.Z czego splaci Panstwo
zadlużenie jak nie zaplacę podatku z produkcji na ekspoprt.
Mocna zlotówka - ja nie eksportuję.Panstwo musi miec
pieniądze z zewnątrz a nie kisic się na rynku wewnętrznym.


Więc interwencja w celu osłabienia polskiej waluty doprowadziła
aż do kursu 4,8


Co to byla za interwencja , bo nie wiem ??
taki tam / 87.205.67.* / 2008-12-06 08:51

Ja tych kredytów nie bralem.Z czego splaci Panstwo
zadlużenie jak nie zaplacę podatku z produkcji na ekspoprt.


Myślałby kto, że jak TY nie wyeksportujesz, to cała gospodarka się zawali. Prawdę mówiąc mam duże wątpliwości czy jest tak, jak piszesz, ponieważ dobry eksport to nie tylko wykorzystanie taniej siły roboczej i surowców krajowych, jak nam tu próbujesz sugerować.
Eksport to również zakup komponentów z zagranicy, więc tańsza złotówka, to jest automatyczne podrożenie towaru eksportowego, chyba że eksportujesz węgiel (podobno jest to bardzo nieopłacalne). Więc jak to jest z tym twoim eksportem?

Druga sprawa - eksport jest ważny, ale skończmy już może z tymi komunistycznymi sloganami. Ty masz swój interes w eksporcie, a kto inny ma interes, żeby mu towar nie drożał w kraju, bo jako klient płaci, a jako sprzedawca traci klientów. I straty dla budżetu w tym drugim wypadku są znacznie poważniejsze, niż wtedy, kiedy ty nie wyeksportujesz/ Nie żyjemy w Chinach, żebyśmy musieli ideowo cierpieć tylko dlatego, abyś mógł eksportować.
Kapitalizm to jest gra wielu interesów, a nie tylko "UWAGA, UWAGA, JA będę teraz eksportował, więc mi dopłaćcie do interesu".
Handel wyrokami 1 / 83.26.8.* / 2008-12-05 20:08
Euro przyjmiemy najwcześniej w 2015 roku.

Najnowsze wpisy