Forum Forum podatkoweInne

spadek a nastepnie darowizna mieszkania

spadek a nastepnie darowizna mieszkania

gyratrix / 31.178.38.* / 2016-07-19 14:19
Witam,
Mam pytanie dotyczące podatku w następującym wypadku.
W zeszłym roku moja tesciowa odziedziczyła po zmarłych rodzicach mieszkanie. Tesciowa chce dokonac darowizny na swoją córkę. Czy jeśli w pierwszej kolejności sprzeda mieszkanie a następnie całą uzyskaną kwotę przekaże w formie darowizny córce a ta kwotę tę przeznaczy na spłatę kredytu mieszkaniowego teściowa oraz córka będą zwolnione od podatku? Czy też teściowa powinna przekazać córce mieszkanie w formie darowizny i dopiero córka powinna sprzedać nieruchomość a uzyskaną kwotę przeznaczyć na spłatę kredytu?
Dziękuję
Wyświetlaj:
FelicjaJot / 5.173.176.* / 2020-12-28 16:48
Kiedy ja miałam wątpliwości w podobnej kwestii zwróciłam się do notariusz Cejrowskiej z Tczewa. Szybko je rozwiała, dzięki czemu dopełniłam wszelkich formalności.
wiwan / 2016-07-19 21:26
Zdecydowanie ta druga opcja, bo w tej pierwszej teściowa nie zrealizuje innych swoich celów mieszkaniowych, by uniknąć podatku dochodowego ze zbycia odziedziczonego mieszkania. Cel mieszkaniowy ma bowiem jej córka.

W obu opcjach oczywiście zajdzie zwolnienie z podatku od darowizny. W tej pierwszej pod warunkiem odpowiedniego zgłoszenia darowizny przez córkę w US

Najnowsze wpisy