Forum Forum prawneCywilne

SPADEK GOSPODARSTWO ROLNE WSPÓLNOTA MAŁŻEŃSKA

SPADEK GOSPODARSTWO ROLNE WSPÓLNOTA MAŁŻEŃSKA

AQUANNA / 83.242.112.* / 2015-03-13 20:32
WITAM
MAM PYTANIE ODNOŚNIE DZIEDZICZENIA GOSPODARSTWA ROLNEGO OK. 15 ha.
BRAT MOJEGO TATY JEST ROLNIKIEM.NIE MA WŁASNYCH BIOLOGICZNYCH DZIECI ( WSZEDŁ W ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI Z KOBIETĄ, KTÓRA MIAŁA JUŻ DZIECI). MAŁŻEŃSTWO JEDNAK NIE OKAZAŁO SIĘ DOBRE- ŻONA OKAZAŁA SIĘ NIEGOSPODARNA, PO KILKU LATACH WYSZŁO NA JAW, ŻE MA POWAŻNY PROBLEM Z ALKOHOLEM I TAK JEST DO DZIŚ.W CZASIE TRWANIA MAŁŻEŃSTWA NIE PRACOWAŁA ZAWODOWO- TEORETYCZNIE POMAGAŁA MĘŻOWI I PROWADZIŁA DOM.OBECNIE WUJA CHCIAŁBY "UCHRONIĆ" SWÓJ MAJĄTEK PRZED DZIEDZICZENIEM PRZEZ ŻONĄ ALKOHOLICZKĘ I JEJ DZIECI ( Z KTÓRYMI RÓWNIEŻ NIE MIAŁ DOBRYCH STOSUNKÓW). Z ŻYJĄCYCH KREWNYCH JEST MÓJ TATA ( BRAT ) I JEGO SYN ( CZYLI JA). I TO WŁAŚNIE MI CHCIAŁBY ZAPISAĆ W TESTAMENCIE CAŁY SWÓJ DOROBEK. JAK MOŻE "UCHRONIĆ" SWÓJ MAJĄTEK PRZED SWOJĄ ŻONĘ I JEJ DZIECI I ZABEZPIECZYĆ MNIE PRZED NIEPRZYJEMNYM SYTUACJAMI I SPRAWAMI SĄDOWYMI, ZACHÓWKIEM ITP.
DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ
Wyświetlaj:
szklarek / 2015-03-16 13:47
Jak rozumiem majątku dorobkowego małżeńskiego wujek nie ma. Zatem musiałoby dojść do skutecznego jego żony wydziedziczenia. Teraz dokonana darowizna odniosłaby podobny skutek, gdyby wujek przeżył jeszcze min. 10 lat po jej dokonaniu (kwestia zachowku).

Ze względów podatkowych- darowizna na Ciebie- miałaby sens, gdybyś był pewny, że przez min. kolejne 5 lat będziesz to gospodarstwo rolne prowadził. Jeśli nie, lepiej żeby obdarowanym został Twój ojciec. On skorzysta ze zwolnienia podatkowe z racji bycia bratem, bez względu na prowadzenie gospodarstwa. Sam potem może je darować Tobie. Jako syn znów skorzystasz ze zwolnienia. Tyle, że są dodatkowe koszty notarialne i i sądowe drugiej darowizny.

Co do wydziedziczenia:

http://www.money.pl/forum/jak-wydziedziczyc-kogos-z-rodziny-t3471933.html

http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/jak-wydziedziczyc-najblizsza-rodzine.html
AQUNNA / 213.156.121.* / 2015-03-17 19:23
Dzięki za odpowiedź.

pomimo tego , iż mój wujek miał już gospodarstwo i wszelkie dobra zanim zawarł małżeństwo ( pomijając oczywiście jakieś tam "drobne zakupy" w trakcie małżeństwa)to i tak jego żona w przypadku braku testamentu ma prawo do wszystkiego?Tak samo jeśli nie zostanie wydziedziczona w testamencie też przysługuje jej określona część spadku? Rozumiem, że dzieci,które "wniosła"do małżeństwa jego żona nie są brane pod uwagę?
Co do darowizny na mnie-mieszkam i pracuję za granicą. Sporadycznie odwiedzam Polskę.
A czy darowizna na tatę może być w dowolnym czasie przepisana na mnie? Czy musi "odczekać " trochę u taty".
pozdrawiam
szklarek / 2015-03-18 10:13
Tak. Przy braku testamentu czy wydziedziczenia żona odziedziczy całość majątku wujka- bo jak rozumiem nie doszło do przysposobienia przez niego dzieci żony. O ile oczywiście przeżyje wujka.
Jeśli doszło do ich przysposobienia- to dziedziczą jakby były dziećmi naturalnymi wujka.

W takim łańcuszku darowizn nie ma żadnej karencji. Ważne jedynie ze względu uniknięcia podatku od darowizny jest dochowanie formy darowizny pieniężnej i terminu jej zgłoszenia do US. w przypadku nieruchomości, a więc darowizny w formie notarialnej- już tych obostrzeń nie ma, nie ma też dodatkowego zgłoszenia, bo jest nim odpis aktu notarialnego przesyłany przez notariusza.

Najnowsze wpisy