Forum Forum podatkoweInne

spadek i darowizna jednoczesnie?

spadek i darowizna jednoczesnie?

Marcin_1979 / 2010-08-19 12:48
Dom jednorodzinny. Matka, ojciec, 3 synów. Ojciec zmarł 18 lat temu i do tego czasu nie została przeprowadzona sprawa spadku.

Czy jest możliwość przeprowadzenia takiej sprawy z jednoczesną rezygnacją ze spadku na rzecz jednego z rodzeństwa ( matka i jej 2 synów rezygnują ze spadku po ojcu na rzecz 3 syna( brata )w formie darowizny ?

Jak wygląda sytuacja w momencie kiedy któryś ze spadkobierców jest np. dłużnikiem bez możliwości spłacenia długu z powodu niewypłacalności?

Czy w momencie otrzymania spadku majątek który otrzymała osoba zadłużona zostanie obciążony w jakiś sposób? Jezeli tak to czy można tego uniknąć skoro te osoby po prostu chcą zrzec sie na rzecz osoby nie zadłużonej.



Czy darowizna w takim przypadku będzie opodatkowana?
Wyświetlaj:
profeslo / 89.64.35.* / 2019-10-27 15:58
Ja ostatnio musiałem odrzucić niechciany spadek, w czym pomogła mi notariusz Cejrowska z tczewa. Sprawna, rzeczowa pomoc.
szklarek / 2010-08-19 17:59
Dobrze, że jesteście zgodni.
Przede wszystkim po przedłożeniu dokumentów (odpis aktu zgonu spadkodawcy, odpisy aktów stanu cywilnego osób powołanych do spadku z ustawy oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie praw do spadku) i stawieniu się wszystkich u notariusza- stwierdzi on urzędowo wasze dziedziczenie. Jednocześnie może być dokonany dział spadku-bo nadal jesteście jego współwłaścicielami- czyli stwierdzenie waszych udziałów w spadku. I to jest ten moment kiedy na zasadzie darowizny właśnie możecie wzajemnie Przekazać swoje udziały w spadku. Nie jest to rezygnacja- zrezygnować można było do 6 miesięcy od śmierci ojca. Da się więc to wszystko załatwić za jednym posiedzeniem u notariusza, choć będą to dwa odrębne dokumenty.
Darowizna ta nie będzie opodatkowana- bo minęło ponad 5 lat od nabycia (chwili śmierci ojca), a nawet gdyby było mniej- to byłaby do uniknięcia- wszyscy należycie do tzw. zerowej grupy podatkowej.

Natomiast w kwestii zadłużeń spadkobierców się nie wypowiadam, może ktoś inny coś dorzuci, albo ja doszukam, czy zmienia to ww procedurę. Pewnie tak, jeśli dłużnik już jest podmiotem postępowania komorniczego.
Marcin_1979 / 2010-08-20 13:25
Dziękuje. A jeżeli chodzi o dokumenty które muszę przedstawić to nigdzie nie widzę nic o dokumencie który mówiłby o tym że mój ojciec jest właścicielem majątku który przecież ma zostać podzielony. Taki dokument muszę dostarczyć do notariusza czy nie?
szklarek / 2010-08-20 19:22
Odpis z księgi wieczystej.
Wnioskuje się do Wydziału ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego właściwego dla położenia domu. Bodaj 6 zł. to kosztuje, w większości wypadków dostaje się to niemal od ręki ( jeśli księgi są już "zmigrowane' w tym sądzie do wersji elektronicznej).
No i by załatwić wszystko od razu- również dokumenty na inne części spadku- np. karta pojazdu jeśli był samochód itp.

Najnowsze wpisy