Forum Forum prawneCywilne

Spadek po mężu - co i jak?

Spadek po mężu - co i jak?

wiewiorka4 / 2009-06-17 19:52
Witam serdecznie. Bardzo chciałabym zasięgnąć Państwa opinii w sprawie spadkowej po moim mężu.
Przedstawia się ona następująco:
- Moi teściowe byli właścicielami mieszkania własnościowego – spółdzielczego.
- posiadali dwoje dzieci: syna oraz córkę, ci z kolei posiadają po jednym dziecku.
- W roku 87 po śmierci teściowej podobno została przeprowadzona w sądzie sprawa spadkowa i mieszkanie zostało podzielone pomiędzy: teścia i dwójkę jego dzieci.
- Dwa lata później dzieci notarialnie darowały swoje części spadku na rzecz ojca (darowizna).
- w 1994r właściciel mieszkania (mój teść) całe mieszkanie przekazał aktem notarialnym jako darowiznę na rzecz wnuczki.
- drugi wnuk nie otrzymał nic.
- 5 lat temu zmarł teść, a wnuczka zajęła mieszkanie z mężem.
W styczniu br. zmarł mój mąż (syn teścia), pozostałam ja, nasz syn. O sprawach mieszkania własnościowego oraz darowizn dowiedzieliśmy się kilka dni temu, nie mamy żadnych dokumentów świadczących o sprawach sądowych lub darowiznach notarialnych. Pozostała rodzina, czyli siostra męża i jej córka odmawiają wglądu w dokumenty dotyczące mieszkania.
Serdecznie proszę o ukierunkowanie mnie czy:
- ja oraz syn mamy jakiekolwiek prawa do mieszkania?
- w jaki sposób powinno zostać to załatwione, gdzie oraz w jakiej kolejności?
Bardzo gorąco dziękuję wszystkim za odpowiedzi...
ragazz / 81.186.229.* / 2012-01-11 14:15
Nie napisała Pani kto na chwilę obecną figuruje w dokumentach spółdzielni jako właściciel mieszkania. Zakładając że nadal teściowie(choć przy każdym nowym dokumencie powinno to byc do spółdzielni zgłoszone)
Skoro wnuczka w 1994r została włascicielką mieszkania to powinna z aktem darowizny i wszystkimi dokumentami:
1. postanowieniami sądu w sprawie spadku po teściowej
2. aktem darowizny na ojca - Pani teścia
i 3. właśnie ten akt darowizny na wnuczkę
udac sie do spółdzielni i załatwic tam formalności i przepisac na nia wszystkie korzysci i obciążenia czyli m.in od tego czasu wszystkie opłaty na niej ciążą bo to ona jest właścicielem. Niestety Pani mąż nie był właścicielem mieszkania wiec Pani i jej syn nie możecie go po nim dziedziczyć.

Najnowsze wpisy