Forum Forum prawneBudowlane

spłata wodociągu

spłata wodociągu

ebieta77 / 2014-10-28 12:44
Spółdzielnia Mieszkaniowa wybudowała sieć wodociągową na osiedlu. Połowę przekazała nieodpłatnie na rzecz miasta, II część sprzedała Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji. Teraz kosztami budowy obciążyła nas -członków spółdzielni z tego osiedla. Przyłącza każdy z mieszkańców doprowadzał na swój koszt. Mamy też podpisane indywidualne umowy z Przedsiębiorstwem Wodociągów na dostawę wody i odprowadzanie ścieków. Dlaczego więc musimy spłacać Spóldzielni? Dodam też, że PWiK chciało bezpłatnie z Funduszy Unijnych wybudowac ten wodociąg, ale Spóldzielnia nie doszła z nimi do porozumienia.Co mozemy teraz zrobic?
Wyświetlaj:
ebieta77 / 2014-10-28 21:48
Dziękuję za odpowiedź, ale wydaje mi się, że kosztami budowy głównego wodociągu nigdy nie są obciążani mieszkańcy: miasta, gminy , osiedla, itp.
- płacą tylko za przyłącza do swoich posesji(my mieszkamy w segmentach).
Jakie przepisy obowiązują?
I czy można zaskarżyć Spółdzielnię( i gdzie?), że nie skorzystała z Funduszy Unijnych, jeśli była taka propozycja?
wiwan / 2014-10-29 09:57
Na ogół wodociąg buduje gmina lub należąca do niej spółka komunalna. Więc w tej czy innej formie płacą za inwestycję wszyscy podatnicy, poza owymi przyłączanymi. W podatkach, w cenie wody/odprowadzania ścieków.

Mamy tu jednak fakt bezsporny (wg. Pani relacji) SM coś wybudowała, więc za budowę zapłaciła, z czegoś musi to pokryć. Tyle, że SM to po prostu Wy- członkowie.

Poza więc niegospodarnością (np. w postaci owej darowizny) w grę wchodzi to co wcześniej napisałem próba uchylenia np. uchwały o darowiźnie. Warto jednak zapoznać się z całokształtem sytuacji- np. tym, czy uchwała nie jest jedynie efektem decyzji SM, ale również wcześniejszego porozumienia z Miastem, spółką wodociągową itp. Czy nie jest tak, że wręcz przeciwnie- dzięki działaniu władz SM nie uzyskaliście dostępu do wody bieżącej ostatecznie szybciej/ taniej niż, gdyby zostawić to zwykłemu procesowi inwestycyjnemu Miasta/wodociągów.

Ps. Obszar całej SM może być 1 posesją, więc zupełnie inaczej z punktu widzenia Miasta wygląda to, jaka część sieci o której Pani pisze jest wodociągiem głównym, a która przyłączem.
wiwan / 2014-10-28 18:55
Trochę późna reakcja- bo przecież przekazanie i sprzedaż sieci musiały odbyć się na podstawie Uchwały podjętej większością głosów Członków- więc należało takich uchwał nie podejmować, albo podjąć takie, w efekcie których SM odzyskałaby zainwestowane środki, więc nie musiałaby teraz ściągać ekstra.

By to 'odkręcić' niezbędne byłoby wniesienie powództwa o nieważność uchwał:
- tyle, że w terminie 6 tygodni od ich uchwalenia- jeśli były sprzeczne ze statutem, walne było wadliwie zwołane
- bezterminowo- jeśli sprzeczne są one z bezwzględnie obowiązującymi przepisami

więcej:

http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-mieszkaniowe/kiedy-i-w-jakim-trybie-mozesz-zaskarzyc-uchwaly-walnego-zgromadzenia-spoldzielni.html

Najnowsze wpisy