Forum Forum prawneCywilne

Sprawa cywilna za głupotę jakie konsekwencje.

Sprawa cywilna za głupotę jakie konsekwencje.

Nanako / 2011-08-24 08:14
Witam,

Opis sytuacji:
Pewnego razu byłem ze znajomymi w lokalu gdzie zaczełem się kłócić z pewną osobą, z która za bardzo się nie lubimy. W pewnym momencie miałem dość już słuchania tego co Ona ma do powiedzenia jak również nie chciało mi się prowadzić dalej dialogu. Siedziałem na poręczy i chwyciłem szklanke chcąc zamarkować pchnięcie od ciała w jej kierunku żeby ją wystraszyć niestety szklanka mi wypadła z dłoni trafiając tą osobę w głowe nie robiąc jej co prawda nic wielkiego ale nabijając dość dużego guza na czole. Chwile potem wybiegła z lokalu tyle...

Kwestia wygląda tak, że osoba podobno (bo jeszcze nic do mnie nie wpłyneło) założyła mi podobno sprawe cywilną - potocznie znajomy który niby ma być świadkiem mówi, że o pobicie, ale nie do końca jestem przekonany co do trafnej interpretacji. Moje pytanie brzmi:

1) Jaka jest ewentualna maksymalna kara za takie coś?
Nie byłem nigdy w żaden sposób karany i nie miałem żadnych problemów z prawem, jestem na "utrzymaniu" rodziców nie posiadam żadnego majątku, dochodu etc... Studiuje zaocznie i sam sobie te studia opłacam z kredytu studenckiego (chociaz on akurat leży na lokacie)

2) Jaką przyjąć linie obrony po prostu powiedzieć tak jak było? Nadminie, że możliwych świadków jest 3 - 2 to kuzyni tej osoby, a 3 bliski przyjaciel - więc czy jest jakaś możliwość obalenia zeznań?
Do tego mam rozmowe z jednym ze świadków który mnie o tym poinformował starałem się rozmawiać w taki sposób żeby móc to ewentualnie wykorzystać w sądzie - pierwsze na czym go złapałęm jak zapytałem o co sprawa to powiedział o to, że rzuciłem tą szklanka - chwile potem pociągnełem temat i przyznał że to nie był żaden rzut z zamachem tylko po prostu pchnełem ją.

W sumie najbardziej mnie interesuje możliwość kary po uwzględnieniu tego co napisałęm czyli niepracujący, bez majątku uczący się na utrzymaniu rodziców bez konfliktu z prawem. Bo jeżeli kwestia trzy się 200-300 zł jakoś to zniosę.

3) Jak moge napisać odwołanie o umożenie kosztów sądowych bo zapewne sprawe przegram, tylko po co płacić więcej jeżeli ktoś może dać jakiś wzór takiego podania bardzo chętnie bym takie coś napisał.

To w sumie tyle jeśli chodzi o początek...

Pozdrawiam serdecznie.
Wyświetlaj:
Laryyr / 5.173.176.* / 2021-02-24 15:43
Chyba warto sięgnąć po poradę prawną, w podobnej sytuacji sam zdecydowałem się na pomoc adwokata z kancelarii Cejrowski.
Krzysztof G. Kawałowski / 89.77.132.* / 2011-08-26 15:50
Szanowny Panie - Państwo komentatorzy,
od kiedy to w postępowaniu cywilnym kogoś się skazuje? Żadna kara Panu nie grozi, tylko ewentualna konieczność zapłaty świadczenia na rzecz osoby poszkodowanej tytułem odszkodowania lub zadośćuczynienia. Tym bardziej nie może się Pan poddać dobrowolnie karze, ale zawrzeć ugodę z powodem.
Wysokość świadczenia jakie może zostać zasądzone zleży od kilku czynników - podstawowym jest wysokość i rodzaj żądania powoda, druga materiał dowodowy, trzecia uznanie Sądu w tym zakresie żądania.

Uszanowanie
Krzysztof G. Kawałowski
Nanako / 2011-08-27 23:02
Tak, tylko moje pytanie w tej sprawie przedstawia się następująco.

- Osoba poszkodowana doznała "uszczerbku na zdrowiu" w postaci guza (2 dniowego na czole),
- Sam rzut był wykonany nieumyślnie,
- Ja osobiście nie miałem nigdy żadnych problemów z prawem i żałuje pomimo tego, że nie zrobiłem tego umyślnie, że w ogóle taka sytuacja miała miejsce,
- W chwili obecnej nie posiadam żadnego dochodu ani majątku.

Więc pytanie... jakiego zadość uczynienia mogę się spodziewać, które przyjmie sąd? Bo znająć tą osobe to się nie zdziwie jak usłysze 10 tys.
KGKawałowski / 89.77.132.* / 2011-08-30 17:09
Sąd przyjmie wszystko, tylko ile zasądzi to zupełnie inna kwestia. Nie jestem sądem i nie mi oceniać, jednak oceniam to na maks. 1.000 zł jeśli w ogóle.
Krzysztof G. Kawałowski
APU.pl
Nanako / 2011-08-25 11:01
A pytanie, czy w sprawie cywilnej mozna poddac sie dobrowolnie karze? Czy nie ma takiej mozliwosci?
wirrr / 2011-08-25 14:15 / -
wydaje mi się, że można dobrowolnie poddać się karze
wirrr / 2011-08-24 11:23 / -
tutaj znajdziesz interesujący Cię dokument:
http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/wniosek;powoda;o;zwolnienie;od;kosztow;sadowych,201,684,dokument.html

ciężko jednak powiedzieć jaką karę sąd uzna za słuszną w tym postępowaniu, kara zależy od tego jaki ofiara poniosła uszczerbek na zdrowiu i czy działanie było umyślne, w grę wchodzi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub jej pozbawienia
Nanako / 2011-08-24 11:37
Znaczy uszczerbek na zdrowiu ponizej 7 dni, w sumie tylko guz na czole nic wiecej tam nie wystapilo.
wirrr / 2011-08-24 13:31 / -
myślę, że jeśli świadkowie będą zeznawać przeciwko Tobie to możesz dostać co najwyżej karę grzywny

Najnowsze wpisy