Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Sprzedaż - limit ceny i aktywacji

Sprzedaż - limit ceny i aktywacji

ComboKing / 79.191.26.* / 2010-05-10 09:59
Witam,
czytałem w internecie różne poradniki itd, ale wraz mam pewne wątpliwości.

Załóżmy, że mam akcje, które w danym momencie kosztują 100zł. Chcę zabezpieczyć się przed dużymi stratami i ustawiam sobie limit aktywacji przy sprzedaży na 95zł. Czyli jeżeli kurs będzie spadał to moje akcje zostaną automatycznie sprzedane po 95zł, tak? : )

OK, to rozumiem, ale - co z limitem ceny? Używam emaklera i nie wiem zbyt jak połączyć limit ceny z limitem aktywacji.

Limit aktywacji oznacza, ze tak jakby system sprzedaży się AKTYWUJE i potem system sprzedaje moje akcje po limicie ceny?

Limit ceny musi być niższy niż limit aktywacji - tak mi w emaklerze piszą, więc wracając do mojego poprzedniego przykładu:
Akcje po 100zł, limit ceny ustalam na 95zł, limit aktywacji na 97zł. Oznacza to, że system aktywuje się przy kursie 97zł i jeżeli kurs osiągnie poziom 95zł, to moje akcje automatycznie zostają sprzedane?
Dobrze kombinuję? :)

Prosiłbym o wyjaśnienie mi tego, podkreślam, że czytałem rózne poradniki i mbanku i na innych stronach i nadal mam dylemat jak to wygląda :)

I jeszcze jedno: ustalam sobie limit ceny i aktywacji i ciągle podążam za kursem. W kazdej chwili jednym kliknięciem mogę wystawić zlecenie sprzedaży? Np akcje ze 100zł idą w górę...nagle patrze 120zł. Mówie sobie, dobra sprzedaję (wcześniej już ustaliłem limity ceny i aktywacji) - mogę to od razu w parę sekund zrobić?

Jeszcze raz proszę o odpowiedzi i dziś zakupię sobię jakąś jedną tanią akcję, żeby sprawdzić z czym to sie je :)
Wyświetlaj:
LL / 91.193.40.* / 2010-06-15 11:15
Witaj Kolego.
Spróbuję wyjaśnić Ci to najlepiej jak potrafię. Kolega błękitny ocean coś Ci napisał ale chyba nie rozwiał Twoich wątpliwości na temat samych zleceń. Stop jest nieodłącznym narzędziem do zamykania pozycji chociaż ja go używam również do otwierania. Nie będę się nad tym rozwodził, jest to mało istotne, ważne jest, zebyś zrozumiał jak to zlecenie działa bo faktycznie w poradnikach jest to opisane najczęściej w dość skomplikowany sposób. I teraz załóżmy, ze masz ten swój papier, który kosztuje 100. Ponieważ nie jesteś pewny, w którą stronę poszybuje cena, jednak podejrzewasz (nieważne teraz na jakiej podstawie), że ma sporą szansę wzrosnąć to jak to jednak na rynku "czasami" bywa - możesz się pomylić. W związku z tym faktem chcesz ustawić zlecenie typu stop i jest super, tylko jak użyć narzędzia, którego nie umiesz obsługiwać:). Jedziemy: ustawiasz limit aktywacji na 95 i to oznacza, że Twoje zlecenie od razu ląduje w systemie ale ma status nieaktywnego, co oznacza, że wisi tam w oczekiwaniu na osiągnięcie ceny 95. I tyle. Nic więcej. To jest zadanie części aktywacyjnej zlecenia. Teraz musisz wiedzieć składając to zlecenie, po jakiej minimalnej cenie zgodzisz się sprzedać te swoje papiery. Może to być np 94, 92, czy nawet 85 i tej ostatniej wartości ja się będę teraz trzymać. Czyli wpisujesz limit ceny jako 85. I tu chyba zaczyna się Twój dylemat - po ile mi to sprzedadzą? Nie korzystam z emaklera więc nie wiem jak Mbank obsłuży Twoje zlecenia, nie licz na to, ze się będą rozczulać jeśli im się coś zatnie. W biurze maklerskim wygląda to tak: cena osiąga wartość 95 - Twoje zlecenie wjeżdża do arkusza i od tej chwili zmieniło status na aktywne. Oznacza to, ze jeśli po drugiej stronie jest zlecenie zakupu np po 95, 94 itd do 85 to zostanie ono zrealizowane po najlepszej dla Ciebie w danej chwili cenie z tym 95 włącznie. I wcale nie oznacza to, ze limit ceny to dokładnie ta cena, po której opchną Ci Twoje papiery. To jest minimalna cena, po której Twoje zlecenie zostanie zrealizowane. No i teraz następne pytanie - czy cena może przeskoczyć Twój zakres 10 jednostek pomiędzy limitem aktywacji a ceny i co wtedy się stanie. W praktyce na płynnych spólkach jest to bardzo mało prawdopodobne, musiałoby nieźle pieprznąć rynkiem - ale różnie może się zdarzyć , np. jeśli Twoje zlecenie zostanie na noc a rano otworzy się Twój walorek po wielkiej luce. Osobny temat. Chodzi o to, zebyś wiedział, że Twoje papiery zostaną sprzedane po najlepszej cenie dla Ciebie ale tylko w zakresie pomiędzy limitem aktywacji i ceny. Jeśli natomiast różnicę ustawisz 2 jednostek (używam tego określenia bo to nie muszą być złotówki, mogą być punkty czy co jeszcze sobie wynajdziesz i nie myl jednostek z % jak to napisał ocean bo 2% to faktycznie naprawdę sporo) to możesz się na tym przejechać. Dlatego można użyć pkc, co oznacza, ze kiedy limit ceny zostanie osiągnięty i Twoje zlecenie wjedzie do arkusza - zostanie zrealizowane po najlepszej cenie dla Ciebie ale nieważne po jakiej. Po prostu zostanie zrealizowane i koniec. Ma pierszeństwo przed innymi, nawet przed "stop limit" i nawet jeśli zostało złożone później. Musisz o tym pamiętać podejmując decyzję o wybraniu rodzaju zlecenia. Stopy są bardzo ważnym narzędziem i jeśli ktoś ich nie używa to moim zdaniem jest kamikadze ale musisz je rozumieć bo możesz sobie nimi zrobić krzywdę tak jakbyś dostał piłę łańcuchową i uczył się ją odpalać trzymając za prowadnicę:) - jest spore prawdopodobieństwo, że Ci coś up... utnie. No cóż, chyba tyle by było, jeśli będziesz chciał o coś jeszcze spytaj to pytaj, czasami tu zaglądam a i inni na pewno Ci pomogą.
Pozdrawiam serdecznie
LL.
DarekFot / 89.76.137.* / 2011-02-15 23:36
Mam jeszcze pytanie jak to jest z tym TKO przy limicie aktywacji?
1. Czy zlecenie można złożyć po zamknięciu giełdy (wieczorem)?
2. Jak mamy to przykładowe 100 zł. limit ustawiłem na 90 PKC i przed rozpoczęciem sesji TKO na krótko spadnie (czasem bardzo dziwnie nisko) do np.80 zł i za chwilę się podniesie do normalnego poziomu (np.99 zł), to automatycznie uaktywnia się ten limit aktywacji, czy dopiero samo otwarcie poniżej zadanej wartości (np.75 zł) uaktywni ten limit?
vipexpol / 188.33.108.* / 2010-08-21 04:55
od 2 lat sledze gpw i do końca nie rozumiem wszystkiego zaczynam grać online bo wiem,że można dużo stracic ale wypowiedz LL jest naprawde perfekcyja i zrozumiała i napewno nie jedna osoba właśnie takiej wypowiedzi szuka a nie ogólników.
WIELKIE POZDRO DLA CIEBIE:)
fix23 / 62.21.96.* / 2010-08-16 21:05
to się właśnie nazywa analityczne myślenie i zdolność tłumaczenia ...jasno i klarownie...wydaje sie proste a jednak mało kto to potrafi:)
LL / 91.193.40.* / 2010-06-15 11:23
poprawka
jest:
"i nie myl jednostek z % jak to napisał ocean bo 2% to faktycznie naprawdę sporo"
a miało być
"i nie myl jednostek z %, bo jak to napisał ocean 2% to faktycznie naprawdę sporo"

przepraszam za literówkę.
błękitny ocean / 2010-05-10 12:31 / Bywalec forum
Ja mam rachunek w DnBNord i tutaj mogę wystawić cenę i limit aktywacji w tej samej wysokości. Nie mogę wystawić limitu aktywacji niższego niż cenę, ale to chyba oczywiste.
Jeśli chodzi o podążanie za kursem /tzw. stop kroczący/ - na pewno warto go stosować a jeśli papier dojdzie do ceny, po której chcesz się go pozbyć najprościej jest zmodyfikować poprzednie zlecenie sprzedaży /ze stopem/ wpisując nową wartość ceny.
W praktyce na spółkach płynnych zrobiłbym zlecenie stop z wartościami limitu aktywacji i ceny jak najbardziej do siebie zbliżonymi /2% to za duża rozbieżność/.
vokus / 2010-08-22 12:53 / portfel
średnio rozumiem ...troche to jest dla mnie bez sensu, że w zleceniu sprzedaży ustawiam limit aktywacji na 95 kiedy cena aktualna wynosi 100 i ustawiam limit ceny na 85...jak mam na tym zarobić. Wg. słownika pojęć mBanku limit ceny to maksymalna kwota jaką jestem w stanie zapłacić za cenę akcji ( zlecenie sprzedaży), natomiast limit aktywacji jest opcjonalny i z tego co zrozumiałem to jest to cena akcji (niższa od aktualnej) przy której papiery są kupowane. Czyli np akcja kosztuje 100 ale przewiduje, że spadnie do 95, apotem wzrośnie. Więc ustalam limit aktywacji na 95 limit ceny np. na 98. Analogicznie przy zleceniu sprzedaży. Przewiduje wzrost do 105 więc ustalam limit aktywacji na 105 a limit ceny np na 101 ...dobrze kombinuje?
zenek_nyc / 69.116.28.* / 2011-02-20 13:02
Jezeli ustawisz limit aktywacji na 95 to sie nie sprzeda. Musi przejsc ponizej 95
LL / 91.193.40.* / 2010-09-03 11:38
Vokus napisałeś:
"Czyli np akcja kosztuje 100 ale
przewiduje, że spadnie do 95, apotem wzrośnie. Więc ustalam limit aktywacji na 95
limit ceny np. na 98. Analogicznie przy zleceniu sprzedaży. Przewiduje wzrost do 105
więc ustalam limit aktywacji na 105 a limit ceny np na 101 ...dobrze kombinuje? "

Zrób to dokładnie w ten sposób trzy razy pod rząd i będziesz moim guru. Pewnie nie tylko moim:-)

Pozdrawiam
LL / 91.193.40.* / 2010-09-02 18:55
Źle zrozumiałeś.
Nie myl zlecenia ograniczającego stratę ze zleceniem realizującym zysk (coś jak take profit). Opis dotyczył sytuacji, w której kupujesz bo jesteś pewny wzrostu. Jednak jeśli się pomylisz to masz uciąć stratę. Tu nie ma zarobku tylko minimalizacja kosztów związanych z pomyłką.
Pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy