Forum Forum nieruchomościOferty

Sprzedaż części mieszkania

Sprzedaż części mieszkania

Żabeczka / 91.213.162.* / 2012-10-05 14:08
Witam, moi rodzice są po rozwodzie. mają wspólne mieszkanie, oboje są współwłaścicielami. Mój brat który mieszka w tym mieszkaniu z tatą chce odkupić od mamy jej część. Czy jest to możliwe? Tata się zgadza. jak to załatwić? Mój brat zaproponował, że najpierw u notariusza mama przepisze na niego swoją część(czy można w ogóle przepisywać część tylko?)a on pójdzie do banku i dostanie pieniądze. Wydaje mi się to podejrzane. Nie wystarczy wcześniej spisać u notariusza umowy przedwstępnej(mama, tata, brat) i znią iść do banku? proszę o informacje w tej sprawie.
Wyświetlaj:
Mirek127 / 2018-10-02 10:03
Pozytywnie mnie zaskoczył człowiek z https://www.wykup-nieruchomosci.pl/. Bardzo dobra wycena biorąc pod uwagę że dom jest stary i też mocno zaniedbany. Mogę polecić firmę, nie skupują nieruchomości za jakieś śmieszne i uwłaczające sumy tylko dlatego że drugiej stronie się śpieszy i nie ma wyjścia.
Mateusz993 / 46.238.202.* / 2015-05-27 12:50
Witam!wraz z czwórką rodzeństwa 7lat temu dostaliśmy w spadku mieszkanie po ojcu (mama zmarła długo przed ojcem).Ja w tym mieszkaniu mieszkam od urodzenia od 6 lat w tym mieszkaniu przebywam z żoną i trójką dzieci.Lecz tylko ja żona i dzieci posiadamy w tym mieszkaniu meldunek (stały).Krótko po przejęciu spadku przeze mnie moje rodzeństwo zaczęło wołać ode mnie pieniądze wzamian za zrzeknięcie się każdego z nich praw do mieszkania (tzw łapówka bo wszystko miało się odbyć nie formalnie i na lewo).Ja na to nie przystałem po pierwsze ze względu na sytuace finansową a po drugie ze względu na to ,że ojciec na łożu śmierci ponieważ notariusz nie mógł dojechać zwołał moje rodzeństwo i każde z nich na łożu obiecało ojcu że się zrzeknie praw do mieszkania na moją rzecz!teraz wraz z rodziną wyprowadzam się do DE i mieszkanie idzie na sprzedaż ale rodzeństwo robi pod górke !dałem im pierwo wykupu lecz nie skorzystali! czy moge odsprzedać swoją 1/5 części komuś z zewnątrz?Bo rodzenstwo grozi mi sądem jeśli to zrobie!
wiwan / 2012-10-09 22:35
Nielegalna jest pozorna darowizna, gdy w rzeczywistości jest czynność kupna-sprzedaży. To w aspekcie KC i prawdziwości oświadczenia woli.
W zakresie podatków- to unikanie PCC i ewentualnie PIT, gdy mama zbywa przed upływem 5 lat swój udział w nieruchomości.

Przeniesienie własności nieruchomości za życia właściciela wymaga formy notarialnej.

Przedmiotem zbycia nie może być część nieruchomości- zbywa się albo udział (ułamkowy) we własności, albo najpierw dokonuje podziału nieruchomości na kilka samodzielnych nieruchomości.
Przy mieszkaniu nie ma takiej (podziału) możliwości, chodzi o samodzielność lokalu. Nie można sprzedać 1 pokoju z całego mieszkania.

I co ma bank do tego ? Jest ustanowiona hipoteka ???
Żabeczka / 91.213.162.* / 2012-10-10 10:15
Dziękuję za te informacje.

Mieszkanie nie ma ustanowionej hipoteki. Mój brat prawdopodobnie chce ją ustanowić jakby mama przepisała mieszkanie na niego, aby móc wziąść kredyt i mamę spłacić.

Czyli aby brat mógł odkupić od mamy jej udział w mieszkaniu(50%) to najpierw mama z tatą muszą ustalić ten udział ułamkowo. To w przypadku mieszkania można zrobić, tak? Czy taki udział robi się w sądzie?
wiwan / 2012-10-10 13:33
Tak- ułamkowy i możliwe przy mieszkaniu.

Wszystko zależy od tego, jak owa "wspólność" mieszkania wygląda formalnie.

Jeśli zostało nabyte po rozwodzie lub po intercyzie lub przed zawarciem małżeństwa albo niezależnie od ww kwestii- z majątków odrębnych rodziców- to ten ułamkowy udział (niekoniecznie po 1/2) jest ustalony i zapisany w akcie notarialnym nabycia i ujawniony w Księdze Wieczystej.

Wtedy matka po prostu sprzedaje swój Udział synowi. Nie jest do tego potrzebna zgoda/obecność męża (art. 198 Kodeksu cywilnego).
---
Jeśli mieszkanie zostało nabyte w czasie małżeństwa i nie było intercyzy oraz podziału majątku dorobkowego po rozwodzie- to zostało nabyte z majątku wspólnego i rzeczywiście stanowi współwłasność rodziców.

Można ją znieść w drodze umowy między rodzicami ( notarialnie ) albo sądownie- druga opcja kłopotliwa, ale nie ma innej drogi gdyby rodzice nie zgadzali się co ustalenia swoich udziałów lub ewentualnych spłat na rzecz jednego z nich.

Tu nieco na temat:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/sposoby;zniesienia;wspolwlasnosci;nieruchomosci,254,0,734206.html

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-rodzinne/podzial-mieszkania-po-rozwodzie-1.html
Żabeczka / 91.213.162.* / 2012-10-10 15:48
Dziękuję za pomoc. To bardzo cenne informacje :)
Jack539 / 31.0.83.* / 2019-05-23 08:54
Można sprzedaż swój udział. Najlepiej porozmawiać z Notaruszem lub skontaktować się z firmami które się tym zajmują. My w rodzinie nie mogliśmy się porozumieć i ja odsprzedalem swój udział firmie. Warto poszperać w internecie i Znaleźć odpowiednich kupców. TeraZ są takie cząstkę można sprzedać Wszytsko i to na dosyć przyzwoitych warunkach.
Ja korzystałem z firmy www.skupnieruchomoscipolska.pl i w sumie moge polecić.

Najnowsze wpisy