Forum Forum prawneBudowlane

Sprzedaz dzialek

Sprzedaz dzialek

grale57 / 2008-07-27 13:42
Podczas wielu lat pracy inwestowalem pieniadze w kupno (6)dzialek budowlanych.Po przeczytaniu gdzies artykulu,ze sprzedaz tych dzialek bedzie skutkowala zaplaceniem podatku VAT zwrocilem sie pisemnie do US o interpretacje przepisu w tym temacie.
Pozwolono mi sprzedac trzy dzialki bez placenia VAT-u pod warunkiem,ze pieniadze z sprzedazy tych dzialek przeznacze na budowe domu,taki tez mialem zamiar.US w pismie poinformowal mnie,ze sprzedaz nastepnych dzialek spowoduje koniecznosc zaplacenia VAT-u rowniez za sprzedanie trzech pierwszych.Zostalem potraktowany jak firma dewloperska,ktora bedac platnikem podatku ,taki podatek uiszcza.Ja nie mam firmy zwiazanej z obrotem gruntami,nigdzie nie jestem platnikiem VAT-u.Dzialki te byly kupowane z mojego osobistego majatku wiele lat temu.W chwili obecnej chcialbym sprzedac 4-ta dzialke,mam kupca,ale narazie nie moge,poniewaz boje sie ze zaplace VAT do tylu.Czytalem wyroki SN i TK i sprawa dla mnie jest jednoznaczna,ze jezeli nie prowadze dzialalnosci zwiazanej z obrotem gruntami i dzialki zostaly zakupione z majatku wlasnego to podatku VAT nie place.Jednak boje sie sprzedac ta 4-ta dzialke.W zwiazku z tym napisalem pismo do Ministerstwa o wyjasnienie mi tej sprawy.Czy moge sprzedac pozostale dzialki nie placac VAT-u.Jak narazie(4miesiace) nie mam zadnej odpowiedzi.Wiem,ze w roznych rejonach kraju roznie urzedy skarbowe to interpretuja.Ja nie mam sily sie ewentualnie procesowac z US.
Moze ktos z Was mial taki przypadek,przeciez inwestowanie pieniedzy w dzialki bylo i jest popularne.Poprzedni wlasciciele dzialek nie placili zadnego VAT-u przy ich sprzedazy.
Bylbym wdzieczny,gdyby ktos mi podpowiedzial jak to wyglada rzeczywiscie.

Najnowsze wpisy