Forum Forum podatkoweInterpretacje

Sprzedaż działki, budowa domu za dochód z niej, a podatek?

Sprzedaż działki, budowa domu za dochód z niej, a podatek?

skomentuj
majuto / 78.131.161.* / 2010-02-25 22:22
Witam.
Pod koniec marca sprzedam działkę, która zakupiłam w październiku 2005r. Sprzedam ją z różnicą 55tys na moją korzyść. Czy płacę jakiś podatek (jeśli tak, to jaki) jeśli zamierzam w najbliższym czasie rozpocząć za uzyskaną kwotę prace budowlane mojego domu?
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-02-26 17:37 / Tysiącznik profesjonalny
Pod koniec marca? ale którego roku? 2009?
Przychód podlega opodatkowaniu (10%)... płatny do 14 dni od dnia sprzedaży (PIT-23).... w przeciągu 2 lat liczonych od dnia sprzedaży można wydatkować przychód na cele zawarte w ustawie PDOF obowiązującej do 31 grudnia 2006 r. :)
Przy tym do opodatkowania jest przychód, czyli koszty zakupu nie odliczamy :)
podatnik1 / 2010-03-08 23:49
Witam mam podobna sytuację jako sprzedający działkę przed upływem 5 lat i US podniósł wartość zawiadamiając kupujących ,czy jako sprzedający także będę miał podniesione(zapłaciłem 10 % i co jeszcze podniosa wartość )
majuto / 78.131.161.* / 2010-02-26 20:59
Pod koniec marca SPRZEDAM, więc 2010 ;)
Czyli całą sumę muszę wykazać? I wchodzą w to wszelkie faktury związane z budową, czy jakieś konkretne rzeczy można tylko? Wyczytam to w tej ustawie?
przepraszam, ale ja kompletny laik jestem, wydział humanistyczny :)))
Czy ewentualnie mogę prosić namiar na ustawę? :)
belladonna / 2010-02-27 07:36 / Tysiącznik profesjonalny
Sprzedaż nieruchomości regulują 3 rodzaje przepisów, a które mają zastosowanie zależy od roku zakupu sprzedawanej nieruchomości. Ty kupiłeś w 2005, więc sprzedając w 2010 nie minęło pełnych 5 lat od końca roku kiedy nastąpił zakup, więc źródło przychodu jest.
Jak pisałam do opodatkowania idzie uzyskany przychód (czyli żadnych KUP pt. cena zakupu, czy poniesione nakłady nie odliczasz).
Uzyskany przychód dopiero możesz wydatkować na cele mieszkalne w okresie 2 lat liczonych od dnia sprzedaży na cele zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 32 z lit w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r (bo teraz tego w ustawie już nie znajdziesz).
A konkretnie poczytasz tutaj:
http://podatki.gazetaprawna.pl/porady/95819,jak_rozliczyc_sprzedaz_mieszkania_i_domu_kupionych_do_konca_2006_r.html

Tutaj pisze, ze aby skorzystać z ulg, to do 14 dni od sprzedaży należy złozyć oświadczenie dot. tego.... no ale to nie jest do końca zgodne z prawdą, bo Min Fin wypowiadało się, że nie złożenie oświadczenia nie skutkuje jednak tym, że podatnik z tych ulg skorzystać nie może :)
skomentuj

Najnowsze wpisy