Forum Forum podatkoweOdliczenia

sprzedaz mieszkania, a darowizna

sprzedaz mieszkania, a darowizna

ana_k / 81.99.11.* / 2010-02-01 21:43
Moi rodzice wykopili mieszkanie w 2007 roku, sprzedali w 2009 roku. W tym czasie byl tam zameldowany tylko moj tata. Gotowke ze sprzedazy mieszkania rodzice przelali na moje konto jak darowizne. Za ta gotowke ja dokonalam zakupu domu. Czy w tym przypadku moi rodzice sa zobowiazani do zaplaty podatku od przychodu ze sprzedazy domu, czy mogas skorzystac z ulgi mieszkaniowej? Czy jest jakis sposob aby nie mosieli placic podatku? Jezeli oddalambym gotowke rodzicom to czy musi byc to przelew na konto, czy wystarczy moje osiadczenie? Z gory dziekuje za odpowiedz
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-02-08 12:57
Rodzice muszą zapłacić podatek- sposobem ucieczki byłoby przeznaczenie dochodu na ICH cele mieszkaniowe, a nie Twoje. Przelew bankowy jest wymagany.
belladonna / 2010-02-08 17:26 / Tysiącznik profesjonalny
Przy sprzedaży mieszkania nabytego w 2007 jedyna ulga, to ulga meldunkowa.... czyli rodzice będą zwolnieni z podatku dochodowego jeśli w tym mieszkaniu byli zameldowani na pobyt stały co najmniej 12 miesięcy przed zbyciem (w jakim okresie i czy jako właściciele lub zwykli lokatorowie znaczenia nie ma). Jeśli mieszkanie było wspólne rodziców, to każdy z nich rozlicza się z 50%.... a skoro tylko tato był zameldowany to on tylko skorzysta z ulgi. Co zrobili z uzyskanym przychodem nie ma znaczenia przy tej jedynej uldze.
Ty pamiętaj, że jeśli przekazana darowizna przekracza kwotę coś ponad 9 tyś (od każdego) to do 6 miesięcy od darowizny musisz złożyć SD-Z2 (warunek przelewu na konto jest spełniony), aby nie zapłacić podatku od nadwyżki kwoty zwolnionej (a darowizny od tej samej osoby sumują się też w okresie pięcioletnim). Oddanie przychodu rodzicom nic tutaj nie zmieni :)
belladonna / 2010-02-08 17:28 / Tysiącznik profesjonalny
PS W jakim okresie.... czytaj.... czy 12 miesięcy zameldowany na pobyt stały jako właściciel, czy 12 miesięcy jako lokator znaczenia nie ma.... no ale 12 miesięcy być musi :)

Najnowsze wpisy